Amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń Anakonda 2016 w PolsceUSA złożyły Polsce poufną ofertę

W środę administracja Donalda Trumpa zaproponowała Polsce umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA na terenie Polski. Poufną ofertę przedstawił wiceminister obrony USA John Rood podczas spotkania z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Informacja pojawiła się w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

 

Polska w czołówce państw NATO wydających najwięcej na obronę

 

Podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów wiceszefowa Departamentu Obrony Kathryn Wheelbager oświadczyła: „Przedstawiliśmy (Polsce), jak sądzimy, bardzo poważną, solidną ofertę i w tym tygodniu będziemy wspólnie pracować nad jej uszczegółowieniem".

„Idea Fortu Trump jest o krok bliżej urzeczywistnienia" – komentuje przedstawioną ofertę finansowany przez rząd Głos Ameryki.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, „Amerykanie chcą zwiększyć kontyngent nad Wisłą przynajmniej o 1000 żołnierzy, ale być może znacznie więcej. Dziś  liczy on około 4,5 tys. wojskowych”.

„Rzeczpospolita” podkreśla, że ważniejszy byłby zupełnie nowy charakter misji Pentagonu w Polsce. „Część jednostek stacjonowałaby na stałe, a nie w ramach ciągłej rotacji, jak to jest obecnie”.

 

 

Szef MON: 20 lat obecności Polski w NATO jest czasem dynamicznego rozwoju

„Chodzi przede wszystkim o sztaby dowodzenia, zwiad, zabezpieczenie sprzętu i amunicji, ale także np. jednostki lotnictwa. Jednocześnie rotacyjna obecność innych wojsk, jak brygady piechoty ćwiczącej w Żaganiu, byłaby planowana na wiele lat do przodu, a nie z roku na rok” – czytamy w gazecie.

Baza o bardziej stałym charakterze jest potrzebna z uwagi na charakter stosunków, jakie zbudowaliśmy (z Polską), i misji, jaką mają (amerykańscy żołnierze nad Wisłą) – przytacza wydanie wypowiedź głównodowodzącego siłami USA w Europie gen. Curtisa M. Scaparrottiego.

Autor: 
-------------------
Źródło: 

Sputniknews

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.