Bałkańskie spory graniczne Unia Europejska ostrzega przed konsekwencjami ich nierozwiązania

Unia Europejska przestrzega wszystkie kraje bałkańskie przed konsekwencjami nierozwiązania granicznych sporów. Nauczona przykładem Słowenii i Chorwacji i ich wciąż zaogniającym się konfliktem, mówi stanowcze „nie” wstąpieniu do Wspólnoty państw z Bałkanów, jeśli te nie dojdą do porozumienia z sąsiadami. Agencja France Presse przygotowała przegląd bałkańskich granicznych niesnasek.

 

Albania i Grecja

Porozumienie z 2009 roku między Tiraną i Atenami, dotyczące granicy na Morzu Jońskim, już nie obowiązuje; albański Sąd Najwyższy uznał porozumienie za „naruszające albańskie prawa i interesy”. Obydwa kraje mają nadzieję na nowy kompromis w kwietniu; sprawa dotyczy bowiem pokładów ropy i gazu, znajdujących się w tamtym sektorze.

 

Bośnia i Hercegowina i Chorwacja

Bośnia i Hercegowina graniczy z Chorwacją na długości 1000 kilometrów. Umowę dotyczącą granic te dwa państwa podpisały za czasów prezydenta Franjo Tuđmana i Alije Izetbegovića. Umowa została ratyfikowana jedynie przez parlament BiH, chorwacki Sabor umowy nie ratyfikował. Spór dotyczy terenu, na którym leży miejscowość Neum – jedynego obszaru Bośni i Hercegowiny z dostępem do morza. Chorwacja odnalazła dokumenty świadczące o tym, że dwie wysepki – Mali i Veliki Škoj oraz wierzchołek półwyspu Klek należą do Chorwacji, choć w oryginalnym dokumencie zostały one oddane pod zarząd Bośni i Hercegowiny. Problem stanowi także miejscowość Kostajnica, w części należąca do Chorwacji i do BiH. Budowa Pelješkog Most nie powinna być tematem spornym, ponieważ Chorwacja dała w 2007 roku gwarancję Bośni i Hercegowinie, że ta inwestycja nie narusza w żaden sposób chorwackich interesów.

 

Bośnia i Hercegowina i Serbia

Sarajewo i Belgrad powinny dojść do porozumienia w sprawie bośniackiej enklawy w gminie Rudo, znajdującej się na południu Bośni i Hercegowiny, która jest zamieszkała i z obszarem 4 km² wcina się w terytorium Serbii. Drugą kwestią sporną jest chęć rozszerzenia prze Serbię swojego obszaru na dwie elektrownie wodne wybudowane na rzece Drinie. Belgrad chciałby również zaanektować 12 – kilometrowy odcinek drogi kolejowej przebiegający przez terytorium Bośni i Hercegowiny a łączący Serbię z Czarnogórą.

 

Kosowo i Czarnogóra

Kosowo i Czarnogóra podpisały w 2015 roku porozumienie wyznaczające linię demarkacyjną między tymi państwami która przebiega przez Park Narodowy Gór Przeklętych. Czarnogóra pakt ratyfikowała, Kosowo nie, uważając, że oddaje on za duży obszar sąsiadowi. Opozycja kosowska starała się nawet zakłócić obrady, kilkakrotnie posiłkując się gazem łzawiącym.

 

Czarnogóra i Chorwacja

Spór dotyczy Półwyspu Prevlaka; reguluje go tymczasowe porozumienie z 2002 roku na mocy którego lądowa granica między tymi państwami ciągnie się wzdłuż wybrzeża przez punkt graniczny Konfin – a więc ląd należy do Chorwacji, obszar wodny to tzw. strefa mieszana.

 

Serbia i Kosowo

Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, na północy którego mieszka mniejszość serbska.

 

Serbia i Chorwacja

Od 2003 roku bezskutecznie podejmowane są starania o wyznaczenie satysfakcjonującej obie strony konfliktu, naddunajskiej granicy nieopodal miejscowości Bačka Palanka. Chorwacja przywołuje w sporze kataster byłej Jugosławii, według którego po serbskiej, „lewej” stronie Dunaju, Chorwacja posiada 11500 hektarów ziemi, a Serbii po „prawej”, chorwackiej stronie Dunaju, przypada 900 hektarów. Z kolei Serbia uważa, że granicę należy wyznaczyć środkiem rzeki. Argumentuje to przyjętym przez Parlament Wojwodiny w 1946 roku prawem stanowiącym, że granica powinna ciągnąć się wzdłuż rzeki, na rzece. Chorwackie źródła podają, że wspomniane ustalenia były jednostronne i obowiązywały jedynie tymczasowo a procesie kształtowania granicy jedynym słusznym dokumentem jest wspomniany kataster. Przedstawiciele obydwu krajów ustalili, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w przeciągu dwóch lat, sprawa trafi pod obrady sądu.

Autor: 
Hina/Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

Vecernji.hr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.