Czeski senat zdecyduje o winietach elektronicznych

Praga - Senat zdecyduje dzisiaj między innymi o tym, czy kierowcy w Czechach będą mogli korzystać z elektronicznych winiet od 2021 roku zamiast istniejących papierowych naklejek. Nowelizacja ustawy, która ma zostać zatwierdzona przez senatorów, nie podnosi cen winiet. Kolejnym ważnym punktem dzisiejszego posiedzenia Wyższej Izby Parlamentarnej jest propozycja, która pozwoli dłużnikom łatwiej pozbyć się długów z dzieciństwa.

Nowelizacja ustawy o niewypłacalności przewiduje, że ludzie mogliby pozbyć się zobowiązań finansowych z dzieciństwa w ciągu trzech lat, jeśli spełnią warunki umorzenia długów. Program preferencyjny dotyczy osób, u których co najmniej dwie trzecie ich długów powstało przed ukończeniem przez nich 18 lat.

Senatorowie mają również zadecydować, czy szerszy krąg osób niepełnosprawnych uzyska dotację państwową na tak zwane pomoce specjalne. Dwie komisje zaleciły już senatorom zatwierdzenie tej propozycji.

Według Komisji Obrony Senat powinien również zwrócić uwagę na brak pieniędzy przeznaczonych na obronę. Proponowane rozwiązanie przyjęte przez komitet we wtorek „z zaniepokojeniem” zauważa, że ​​rząd w budżecie na 2020 rok i kolejne lata daje armii mniej niż przewidują materiały koncepcyjne. Senatorowie chcą również podkreślić, że ważną cechą suwerenności kraju jest jego zdolność i wola obrony. Według zastępcy szefa Sztabu Generalnego Jaromíra Zůny w nadchodzących latach armii może brakować miliardów koron.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

ceskenoviny.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.