Francuzi oddają hołd Jacques`owi Chirac`owi

„Wszyscy którzy go kochali mogą przybyć”: Francuzi zbiorą się w niedzielę po południu na placu Inwalidów przed urną prezydenta Jacques`a Chirac`a, zmarłego w czwartek w wieku 86 lat, przed narodowym dniem żałobnym w poniedziałek.

To między czwartkiem a piątkiem, tysiące ludzi mogło podpisać się w księdze kondolencyjnej dostępnej w holu Elysée, by móc oddać cześć ciału byłej głowy państwa (1995-2007) w niedzielę od godziny 14.00 w Hotel des Invalides.

Ten hołd, w obecności rodziny, jest związany z „silną relacją jaką Jacques Chirac podtrzymywał z narodem francuskim”, jak wskazał Agence France Presse jego zięć Frédéric Salat-Baroux.

Od tej pory jest on uważany przez Francuzów za najlepszego prezydenta V Republiki, na równi z Charles de Gaulle, według ankiety Ifop w niedzielnym dzienniku.

Jego trumna zostanie złożona przy wejściu do katedry Saint-Louis des Invalides w oczekiwaniu na przybycie narodu.

Dniem żałoby narodowej ogłoszono poniedziałek. Uroczysty hołd pod przewodnictwem Pana Macrona zostanie złożony o godzinie 12.00 w kościele Saint-Sulpice w Paryżu.

Wsparcie będzie na miarę ilości wiadomości odebranych z całego świata od czwartkowego południa: pomiędzy trzydziestu głów państwa, będzie obecny prezydent Rosji Vladimir Poutine, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Włoch Sergio Mattarella, i kongijski Denis Sassou Nguesso, premier Belgii Charles Michel, a także libańscy premierzy Saad Hariri i węgierski Viktor Orban.

Wśród byłych przywódców z czasów Jacques`a Chirac`a przybędą: były kanclerz Niemiec Gerhard Schroder, były premier Hiszpanii Jose Louis Rodriguez Zapatero i były prezydent senegalski Abdou Diouf. Niektórzy z zaproszonych pozostaną na obiedzie w Elysée.

 

„Strona się przewraca”

Polityczna klasa francuska powinna być także szeroko reprezentowana przez prezydent francuskiej nacjonalistycznej partii politycznej Marine Le Pen, która ogłosiła swoje przybycie w sobotę, podczas gdy jej ojciec ogłosił Jacques`a Chirac`a swoim „wrogiem”.

Minuta ciszy jest między innymi przewidziana w poniedziałek o godzinie 15.00 w sektorach administracyjnych i szkołach.

Szczególny hołd zostanie oddany byłemu prezydentowi w weekend od 5 do 6 w Corrèze, jego regionie wyborczym.

W sobotę o godzinie 20.00, Elysée zamknęło drzwi po 3 dniach przyjmowania gości w celu podpisywania ksiąg kondolencyjnych. Wielu przybyłych zwierzyło się Agence Presse France z emocji towarzyszących odejściu postaci, która naznaczyła ich w taki lub inny sposób, przez cztery dekady życia politycznego.

Deputowany, mer z Paryża, kilkakrotnie minister i premier oraz dwukrotnie wybrany prezydent Republiki : „Widział jak wzrastamy”, podsumowała 27-letnia Anna. „To strona która się przewróciła”, dodała 60-letnia Christine, przybyła w czasie hołdu ku pamięci człowieka „dobrowolnego”, który „wspiął się na całą drabinę” z „wielkim obliczem człowieczeństwa”.

Księgi kondolencyjne będą dostępne w pałacu Inwalidów w niedzielę od godziny 14.00. Francuzi będą mogli oddać ostatnie pożegnanie Jacques`owi Chirac`owi na trasie orszaku żałobnego aż do kościoła Saint-Sulpice .

 

Czasami faliste przejścia

Była Głowa Państwa, chory od wielu lat, zgasł „bardzo spokojnie, bez cierpienia”, w towarzystwie swoich, w czwartek nad ranem, w swoim domostwie przy ulicy Tournon, w szóstym okręgu Paryża. Według woli jego małżonki, Bernadette, Jacques Chirac będzie pochowany na cmentarzu Montparnasse, w grobowcu w którym spoczywa ich starsza córka Laurence, zmarła w 2016 roku.

Z Jacques Chirac, znika jeden z głównych aktorów prawicy z życia politycznego, od końca lat 60-tych do połowy roku 2000. Znakiem wzburzenia emocjonalnego narodu, 48 godzin po jego śmierci, większość kanałów informacyjnych, radio i gazety, poświęcały większość edycji na temat życia i zasług Jacques`a Chirac`a.

W czasie przejść czasami falistych, utrzymywał bezkompromisowe odrzucenie skrajnej prawicy, troskę o spójność narodową, podejście gaullistyczne do międzynarodowej roli Francji, postrzegane jako siła równoważąca, która musi zwracać się do wszystkich.

Ale hołdy nie pomijały ciemnej strony postaci, względnej szczupłości jego 12-letniej prezydentury aż do skazania w 2011 roku za sprawę fikcyjnego zatrudnienia w merostwie paryskim, pierwszej sankcji karnej dla byłej głowy państwa.

Autor: 
Joanna Kryk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.