Holandia: Tworzenie nowego gabinetu: które opcje są nadal aktualne?

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Dzień po wyborach wydawało się to jasne: Mark Rutte znów zostanie premierem Holandii. Jednak po tym jak w sobotę Unia Chrześcijańska (CU) poinformowała, że wyklucza formowanie gabinetu z Rutte, zdaje się, że opcje dotyczące Izby, której przewodzi Rutte, zdają się zmniejszać.

Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym czasie?

  • Przewodnicząca Izby Khadija Arib będzie we wtorek rozmawiać z przedstawicielami wszystkich siedemnastu frakcji.
  • Po rozmowach zostanie wybrany nowy mediator.
  • Dokładne szczegóły obowiązków tego mediatora mają zostać określone we wtorek.
  • Nadrzędnym zadaniem dla następcy Koolmeesa i van Arka będzie przywrócenie zaufania pomiędzy partiami.

Właściwie dzień po świadomej debacie na temat Omtzigta została tylko jedna opcja dla Rutte: gabinet z obecnymi partnerami koalicyjnymi – Apelem Chrześcijańsko-Demokratycznym (CDA), Demokratami 66 (D66) i Unią Chrześcijańską (CU). Wszystkie pozostałe partie poparły wotum nieufności i pokazały tym samym, że pragną końca przywództwa Rutte. To byłoby niewiarygodne, gdyby któraś z tych partii dołączyła do nowej formacji gabinetu z Rutte.

Jakie cztery opcje jeszcze pozostają?

1. Rutte zostaje: gabinet mniejszości – Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Demokraci 66 (D66) i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA)

Rutte powiedział po debacie, że postara się zrobić wszystko, co w jego mocy oraz że chce dalej być premierem. Większość gabinetowa z Rutte wydaje się jednak utracona, chyba że jedna z partii jeszcze zmieni nastawienie. Tylko Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Demokraci 66 (D66) nie odrzucili jeszcze formacji z liderem Partii Ludowej. Te trzy partie mogą stworzyć razem mniejszość gabinetową, mającą 73 mandaty.

Jednakże gabinet mniejszości nie był życzeniem Rutte. W raporcie z jego rozmowy z Kajsą Ollongren (D66) i Annemarie Jorritsmą (VVD) znajduje się takie stwierdzenie: „Nie podoba mi się to. Większość w Drugiej Izbie jest potrzebna, w Pierwszej Izbie niekoniecznie.”

2. Rutte zostaje: Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) nie jest częścią nowego gabinetu

Przywódczyni Demokratów 66 (D66) Sigrid Kaag odbiła piłeczkę w stronę Rutte. Tak samo jak lider CDA – Wopke Hoekstra nie głosowała za wotum nieufności, ale potępiła jego zachowanie jako przywódcy VVD podczas rozmów o formacji rządu. Kaag powiedziała w ten sposób, że „to nie jest oczywiste”, iż Rutte poprowadzi tworzenie nowego gabinetu.

Jeśli Rutte nie ustąpi, D66 i CDA będą musiały przemyśleć, jak dalej chcą postępować. Zdarzyło się już trzy razy w historii, że największa partia nie wystawiła swojego premiera i zasiadała w opozycji. Jednakże formowanie gabinetu bez 34 mandatów z VVD staje się kłopotliwe.

3. Rutte zostaje: tworzenie gabinetu rozpada się i rozpoczynamy nowe wybory

Jeśli Rutte pozostanie liderem VVD, tworzenie nowego gabinetu staje się więc ciężkim zadaniem. Jeśli formacja definitywnie utknie w martwym punkcie, będą musiały zostać przeprowadzone nowe wybory.

Jednak ten scenariusz nie jest pożądany szczególnie teraz, gdy Holandia znajduje się w środku wielkiego kryzysu. Po wyborach nadzieja na szybkie utworzenie gabinetu była więc wielka. VVD i CDA mają już swój własny, gotowy Narodowy Plan Odnowy.

4. Rutte odchodzi: znów wszystkie opcje pozostają aktualne

Presja na Rutte znów wzrosła w sobotę. Unia Chrześcijańska (CU) poinformowała, że wykluczają współpracę z samym Rutte, ale nie z VVD jako partią. Dlatego istnieje realny scenariusz, że VVD zacznie szukać nowego lidera i że Rutte się wycofa. Wtedy inny członek VVD prawdopodobnie zostanie premierem.

Wszystkie opcje, także kontynuowanie teraźniejszej koalicji, są znów aktualne.

Autor: 
tłum. Sandra Musiał

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.