Holandia: Tworzenie nowego gabinetu: które opcje są nadal aktualne?

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Dzień po wyborach wydawało się to jasne: Mark Rutte znów zostanie premierem Holandii. Jednak po tym jak w sobotę Unia Chrześcijańska (CU) poinformowała, że wyklucza formowanie gabinetu z Rutte, zdaje się, że opcje dotyczące Izby, której przewodzi Rutte, zdają się zmniejszać.

Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym czasie?

  • Przewodnicząca Izby Khadija Arib będzie we wtorek rozmawiać z przedstawicielami wszystkich siedemnastu frakcji.
  • Po rozmowach zostanie wybrany nowy mediator.
  • Dokładne szczegóły obowiązków tego mediatora mają zostać określone we wtorek.
  • Nadrzędnym zadaniem dla następcy Koolmeesa i van Arka będzie przywrócenie zaufania pomiędzy partiami.

Właściwie dzień po świadomej debacie na temat Omtzigta została tylko jedna opcja dla Rutte: gabinet z obecnymi partnerami koalicyjnymi – Apelem Chrześcijańsko-Demokratycznym (CDA), Demokratami 66 (D66) i Unią Chrześcijańską (CU). Wszystkie pozostałe partie poparły wotum nieufności i pokazały tym samym, że pragną końca przywództwa Rutte. To byłoby niewiarygodne, gdyby któraś z tych partii dołączyła do nowej formacji gabinetu z Rutte.

Jakie cztery opcje jeszcze pozostają?

1. Rutte zostaje: gabinet mniejszości – Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Demokraci 66 (D66) i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA)

Rutte powiedział po debacie, że postara się zrobić wszystko, co w jego mocy oraz że chce dalej być premierem. Większość gabinetowa z Rutte wydaje się jednak utracona, chyba że jedna z partii jeszcze zmieni nastawienie. Tylko Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Demokraci 66 (D66) nie odrzucili jeszcze formacji z liderem Partii Ludowej. Te trzy partie mogą stworzyć razem mniejszość gabinetową, mającą 73 mandaty.

Jednakże gabinet mniejszości nie był życzeniem Rutte. W raporcie z jego rozmowy z Kajsą Ollongren (D66) i Annemarie Jorritsmą (VVD) znajduje się takie stwierdzenie: „Nie podoba mi się to. Większość w Drugiej Izbie jest potrzebna, w Pierwszej Izbie niekoniecznie.”

2. Rutte zostaje: Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) nie jest częścią nowego gabinetu

Przywódczyni Demokratów 66 (D66) Sigrid Kaag odbiła piłeczkę w stronę Rutte. Tak samo jak lider CDA – Wopke Hoekstra nie głosowała za wotum nieufności, ale potępiła jego zachowanie jako przywódcy VVD podczas rozmów o formacji rządu. Kaag powiedziała w ten sposób, że „to nie jest oczywiste”, iż Rutte poprowadzi tworzenie nowego gabinetu.

Jeśli Rutte nie ustąpi, D66 i CDA będą musiały przemyśleć, jak dalej chcą postępować. Zdarzyło się już trzy razy w historii, że największa partia nie wystawiła swojego premiera i zasiadała w opozycji. Jednakże formowanie gabinetu bez 34 mandatów z VVD staje się kłopotliwe.

3. Rutte zostaje: tworzenie gabinetu rozpada się i rozpoczynamy nowe wybory

Jeśli Rutte pozostanie liderem VVD, tworzenie nowego gabinetu staje się więc ciężkim zadaniem. Jeśli formacja definitywnie utknie w martwym punkcie, będą musiały zostać przeprowadzone nowe wybory.

Jednak ten scenariusz nie jest pożądany szczególnie teraz, gdy Holandia znajduje się w środku wielkiego kryzysu. Po wyborach nadzieja na szybkie utworzenie gabinetu była więc wielka. VVD i CDA mają już swój własny, gotowy Narodowy Plan Odnowy.

4. Rutte odchodzi: znów wszystkie opcje pozostają aktualne

Presja na Rutte znów wzrosła w sobotę. Unia Chrześcijańska (CU) poinformowała, że wykluczają współpracę z samym Rutte, ale nie z VVD jako partią. Dlatego istnieje realny scenariusz, że VVD zacznie szukać nowego lidera i że Rutte się wycofa. Wtedy inny członek VVD prawdopodobnie zostanie premierem.

Wszystkie opcje, także kontynuowanie teraźniejszej koalicji, są znów aktualne.

Autor: 
tłum. Sandra Musiał

Komentarze

Wysłane przez TimothySwoni (niezweryfikowany) w
Live Music Dominates New Orleans Nightlife I am Neva but i never really liked that name. I currently live in Missouri. Her friends say it's not great for her but what she loves doing is to do archery but she can't make it her professional. In my professional life I am a bookkeeper but i plan on changing the following. OHM is also the fundamental tone from the music system of many ancient civilisations. Bose's QuietComfort 3 delivers excellent noise cancellation and quality excellent. Don't let create a skeptic out of individuals.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.