Królowa Wielkiej Brytanii zatwierdza zawieszenie parlamentu

Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii zatwierdziła propozycję premiera Borisa Johnsona dotyczącą zawieszenia parlamentu do 14 października.

Jej Królewska Mość na spotkaniu Tajnej Rady nakazała zawiesić parlament od dnia nie wcześniej niż w poniedziałek, 9 września i nie później niż w czwartek, 12 września, do poniedziałku, 14 października 2019 r.” - głosi list podpisany przez królową.

Parlamentarzyści wrócą z wakacji 3 września i będą pracować tylko przez kilka dni.

 

 

Kontrowersyjna decyzja

Wcześniej biuro premiera poinformowało, że Johnson poprosił królową o zakończenie sesji parlamentarnej w drugim tygodniu spotkań we wrześniu i rozpoczęcie drugiej sesji 14 października. Parlamentarzyści będą mieli więc tylko kilka dni, aby jakoś powstrzymać Wielką Brytanię przed wyjściem z UE bez porozumienia.

Tymczasem Johnson wyjaśnił decyzję o zawieszeniu pracy parlamentu przez potrzebę wdrożenia wewnętrznego programu politycznego. Jednocześnie wielu kolegów widzi w decyzji premiera chęć ograniczenia w jak największym stopniu swoich praw głosu w kwestiach związanych z Brexitem. Według Johna Birkou celem Johnsona jest uniemożliwienie parlamentowi omówienia warunków wyjścia.

Jak prognozuje lider partii Brexit Nigela Faraja zawieszenie parlamentu „prawie na pewno doprowadzi do wotum zaufania” dla premiera.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października, ale sytuacja znalazła się w impasie: Parlament jest przeciwny porozumieniu z Unią Europejską w jego obecnej formie i kategorycznie sprzeciwia się Brexitowi bez porozumienia. UE odmawia przeprowadzenia przeglądu.

Dzień wcześniej przywódcy opozycyjnych partii brytyjskich zgodzili się wspólnie sprzeciwić wycofaniu bez porozumienia. Rozważają różne opcje, w tym przyjęcie projektu ustawy i wniosek o brak zaufania do Johnsona.

Autor: 
AG
Źródło: 

ria.ru

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.