Mężczyzna, który hajlował na demonstracji SPD, został ukarany grzywną

W poniedziałek sąd nałożył karę grzywny w wysokości 30 tysięcy koron i warunek półroczny na Radka Mansfelda, który był oskarżony o hajlowanie podczas kwietniowego wydarzenia ruchu SPD. W ten sposób zastosował się do wniosku prokuratora. Mężczyzna twierdzi, że podnosząc prawą rękę uspokajał sytuację między przeciwnikami i zwolennikami ruchu. Jego adwokat przekazał sędziemu oświadczenia zagranicznych współpracowników Mansfelda, którzy zaręczali, że nie jest on neonazistą i rasistą.

Do incydentu doszło podczas demonstracji „przeciw dyktatowi Unii Europejskiej”, którą parlamentarzyści SPD zorganizowali 25 kwietnia na Placu Wacława w związku z rozpoczęciem kampanii wyborczej do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ujęcia mężczyzny z podniesioną ręką pojawiły się wkrótce po tym wydarzeniu w sieciach społecznościowych, a jego tożsamość policjanci potwierdzili jeszcze tego samego dnia wieczorem.

„To nieprawda” powiedział Mansfeld odnośnie aktu oskarżenia, w którym oskarża się go o sympatyzowanie z ruchem mającym na celu stłumienie praw i wolności człowieka. Powiedział, że poszedł na to wydarzenie, ponieważ miał tam przyjaciół. „Zachowywałem się całkowicie normalnie” podkreślił czterdziestoczteroletni mężczyzna. „Miałem rękę w górze, ale z dwoma palcami. Uspokajałem tych, którzy byli naprzeciwko. Zakłócali demonstrację - gwizdali, prowokowali. Nie chciałem, żeby się pobili” dodał.

Na pytanie sędziego odpowiedział, że miał wtedy na sobie spodnie moro czeskiej produkcji i zielony beret jednostek powietrznodesantowych. „Podoba mi się to, tak jak innym dżinsy. Chodzę tak nawet do pracy. Nie oznacza to, że to jakaś prowokacja” wyjaśnił mężczyzna, który do Sądu Rejonowego w Pradze 1 przyszedł w czarnych spodniach o długości 3/4, kanadyjskich butach wojskowych i czapce, którą zdjął dopiero na wezwanie sędziego.

Zapytany, czy pije alkohol, Mansfeld powiedział „oczywiście, jak normalny typowy Czech”. Przyznał, że wypił dwa piwa jeszcze przed poniedziałkowym spotkaniem. Dodał, że pił także na demonstracji.

Pierwotnie Mansfeld został ukarany taką samą karą na podstawie wyroku nakazowego, ale odwołał się od niej, a jego sprawa trafiła na rozprawę publiczną.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

lidovky.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.