Operacja Połączonych Sił zastępuje ATO, mówi szef sztabu generalnego

Ukraiński konwój transporterów opancerzonych wysunął się na drodze do miasta Slovyansk 11 lipca 2014 r.

Na Ukrainie operacja antyterrorystyczna (ATO) w Donbasie jest obecnie znana jako operacja sił zbrojnych i jest w pełni pod dowództwem wojskowym, szef ukraińskiego sztabu generalnego Wiktor Muzhenko powiedział 22 lutego.

W rozmowie z Radiem Swobodą dowódca armii powiedział, że kampania wojskowa Ukrainy będzie miała jeden łańcuch dowodzenia dla wszystkich sił rozmieszczonych w strefie działań wojennych.

Nowa struktura zakończyła współprace w obecnej formie z ATO- dodał Muzhenko.

Oświadczenie Muzhenki nastąpiło po podpisaniu kontrowersyjnej ustawy o reintegracji Donbasu przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę 20 lutego. Data była znacząca, cztery lata po tym, jak pierwsze rosyjskie jednostki specjalne rozpoczęły inwazję na Półwysep Krymski w 2014 roku.

Ustawa, uprzednio zatwierdzona przez Radę Najwyższą 18 stycznia , ogłosiła Rosję państwem agresorem, które okupowało części Ukrainy i rządziło zajętymi terytoriami władzami okupacyjnymi.

Potępiając jednocześnie wtargnięcie Rosji do Donbasu, ustawa podkreśla jednak zaangażowanie Ukrainy w pokojową reintegrację obecnie okupowanych obszarów. Jednak wszystkie odniesienia do porozumienia z Mińska jako podstawowy plan osiągnięcia pokoju w regionie zostały wyłączone z dokumentu po zaciekłej debacie w parlamencie.

Ustawa stworzyła podstawę prawną dla obecności armii i działań w regionie rozdartym wojną bez konieczności wprowadzania stanu wojennego. Zamiast "operacji antyterrorystycznej" przeprowadzonej od 7 kwietnia 2014 r. Pod dowództwem służb bezpieczeństwa Ukrainy SBU, chociaż przy dużym zaangażowaniu armii, prawo określiło trwającą kampanię w Donbasie jako "podejmowanie środków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego" i obrony, odparcia i odstraszania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w obwodach donieckim i ługańskim ".

Nowa operacja będzie prowadzona przez Kwaterę Główną Operacyjną Sił Zbrojnych, której szef ma być nominowany przez szefa Sztabu Generalnego armii i zatwierdzony przez prezydenta.

Wspólna Kwatera Główna Operacji jest również określona w przygotowywanym przez Ukrainę projekcie ustawy o bezpieczeństwie narodowym jako najwyższej rangi dowódcy, który jednoczy wszystkie oddziały sił zbrojnych i który dowodzi siłami zaangażowanymi w rzeczywiste działania wojenne.

Po podpisaniu ustawy 20 lutego Poroszenko oświadczył, że nakazał Muzhenko nominować do 1 kwietnia kandydata do przejęcia dowództwa operacji.

Rozmawiając z Radiem Svoboda 22 lutego, Muzhenko powiedział, że wyznaczy dowódcę "z faktycznym doświadczeniem bojowym oraz wystarczającymi umiejętnościami i praktyczną wiedzą."

Tymczasem oddziały ukraińskie w Donbasie są pod dowództwem generała-porucznika Mykhailo Zabrodskiego , dowódcy sprzymierzonego , któremu nadano tytuł "Bohatera Ukrainy" po jego udanej kampanii przeciwko siłom dowodzonym przez Rosję latem 2014 roku, powszechnie znanej jako " Najazd Zabrodskiego. ".

Autor: 
Illia Ponomarenko
Źródło: 

-----------------------

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.