PE: Rosyjska propaganda główną przyczyną dezinformacji w Europie

Europosłowie ostrzegają, że głównym źródłem dezinformacji w Europie są kapanie propagandowe Rosji, ale również Chin, Iranu i Korei Północnej.

Jak podano do wiadomości, Parlament Europejski potępił agresywne akcje Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej, „które w poważny sposób naruszają podstawy i zasady europejskich demokracji oraz zagrażają suwerenności krajów Partnerstwa Wschodniego”.

Biorąc pod uwagę starania UE w kwestii przeciwstawiania się wrogiej propagandzie „stron trzecich”, parlamentarzyści wzywają rządy krajów członkowskich UE do zastanowienia się nad nowymi ramami prawnymi na poziomie Unii i poziomie międzynarodowym celem zwalczenia tych zagrożeń.


 

Zmiany w prawie wyborczym

Rezolucją przyjętą głosami 489 posłów, PE pragnie podnieść świadomość na temat rosyjskich kampanii propagandowych, ponieważ to „główne źródło dezinformacji w Europie”.

Kraje członkowskie zostały wezwane do zmiany swojego prawa wyborczego, by umożliwić aktywne przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z rozprzestrzenianiem się dezinformacji, cyberatakom i łamaniu wolności słowa podczas głosowań.

Parlamentarzyści potępiają ingerencję „osób trzecich” w wybory i referenda. UE powinna wesprzeć także kraje Bałkanów Zachodnich w kwestii zabezpieczenia wyborów przed wrogimi działaniami propagandowymi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.