Serbia wprowadza obowiązek pisania cyrylicą

Przepisy definiują łacinkę jako pismo pomocnicze przyznając palmę pierwszeństwa cyrylicy

Władze Serbii planują powołać Radę Języka Serbskiego, której głównym zadaniem będzie czuwanie nad urzędowym i publicznym korzystaniem z cyrylicy, piszą Večernje novosti. Według tego belgradzkiego dziennika, w skład Rady ma wchodzić 9 członków, którzy równolegle z Komisją Standaryzacyjną Języka Serbskiego, czuwać będą nad ujednolicaniem, poprawnością, rozwojem i ochroną urzędowego języka i macierzystego pisma.

Novosti podają, że wspomniane powyżej zmiany przedłożyło Ministerstwo Kultury, a do wcielenia ich w życie nieodzowna jest nowelizacja Ustawy o języku i piśmie urzędowym. Minister kultury Vladan Vukosavljević niedawno potwierdził, że powyższa propozycja została przedstawiona serbskiemu rządowi i niedługo zostanie rozpoczęty proces legislacyjny; tymczasem proponowane zmiany oddane zostaną pod dyskusję.

 

Urzędowa komunikacja w cyrylicy – bez wyjątków

„Rada analizuje i opiniuje stan języka urzędowego i macierzystego pisma w Republice Serbii i w regionach serbskojęzycznych, przedkłada sugestie dotyczące kształtowania i prowadzenia polityki, proponuje kierunki, w których urzędowy język i pismo powinno się rozwijać”, wskazuje się w dokumencie, do którego tekstu wgląd miały Novosti. Postuluje się także, aby komunikacja organów administracji na szczeblu państwowym, wojewódzkim i lokalnych samorządów odbywała się w języku serbskim i w cyrylicy. To samo ma dotyczyć instytucji edukacyjnych, naukowych, a także mediów, które są państwowe lub które posiadają państwowy kapitał. Wytyczne te obejmować mają także media cyfrowe nadające na państwowych, regionalnych i lokalnych częstotliwościach. Alfabet oparty na cyrylicy ma być również stosowany przez wszystkie publiczne instytucje i przedsiębiorstwa a także przez te, których większość udziałów należy do państwa; nie pozostają wyjątkiem techniczne i profesjonalne stowarzyszenia, których działalność obejmuje struktury państwowe i międzynarodowe.

 

Łacinka pismem pomocniczym

Proponowane zmiany w ustawie zakładają, że łacinka pełnić będzie rolę pomocniczą i drugorzędną, a za niezastosowanie się do wymogów korzystania z cyrylicy przewidywane są kary pieniężne. Instytucje łamiące przepisy i nie korzystające z alfabetu opartego na cyrylicy płacić będą za takie wykroczenie od 5000 do 100000 dinarów (od 42,4 do 847,4 euro), natomiast przedsiębiorstwa za napisy łacińskie na artykułach i produktach, instrukcjach obsługi, deklaracjach, gwarancjach, karane będą grzywną w wysokości od 500000 do miliona dinarów (od 4234 do 8468 euro).

Autor: 
Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

Al Jazeera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.