STEM: Prezydentowi ufa 57 procent obywateli, u młodych dominuje nieufność

Według badania przeprowadzonego przez centrum badań empirycznych STEM zaufanie do prezydenta Miloša Zemana wzrosło w ciągu ostatniego roku do 57 procent, w ubiegłym roku zaufało mu 56 procent respondentów. Prezydentowi ufają głównie osoby powyżej 60. roku życia, wśród których prezydent cieszy się zaufaniem u 68% respondentów. Jednak wśród młodych ludzi zaczęła dominować nieufność - w ubiegłym roku wierzyło mu 53 procent młodych, a w tym roku 43 procent osób w wieku od 18 do 29 lat. Zaufanie wzrosło również do członków rządu i Senatu, u Izby pozostała taka sama. Według STEM te instytucje polityczne mają najniższy odsetek zaufania w porównaniu z innymi instytucjami.

Prezydentowi częściej ufają osoby z niższym wykształceniem i osoby po 60. roku życia. W przypadku osób powyżej 45. roku życia zaufanie utrzymuje się na poziomie 58 procent, a u osób powyżej 30. roku życia spadło z 59 procent w zeszłym roku do 55 procent w tym roku. Nieufność przeważa tylko wśród młodych ludzi.

Według STEM zaufanie do prezydenta uwarunkowane jest bez wątpienia preferencjami politycznymi respondentów. Ufają mu w szczególności wyborcy KSČM (92%) i SPD (88%), następnie wyborcy ANO (81%) I ČSSD (75%). Brak zaufania do prezydenta dominuje wśród wyborców ODS, TOP 09, Piratów, STAN i KDU-ČSL.

Ministrom ufa 38 procent populacji, w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 35 procent. Podobnie jak w ubiegłym roku posłom ufa 35 procent ludzi, a senatorom tylko jedna trzecia społeczeństwa (32%). „Instytucje polityczne należą do najmniej zaufanych instytucji w naszym kraju na liście instytucji, które znalazły się w badaniu” poinformował STEM.

Izba Poselska i rząd po przedterminowych wyborach w październiku 2013 cieszyły się zaufaniem prawie połowy społeczeństwa, ale wskaźnik ten osłabił się wiosną 2015 roku. Po wyborach do Izby Poselskiej w październiku 2017 roku wiarygodność rządu i Izby nieznacznie wzrosła. „Jednak już w czerwcu 2018 r. zaobserwowaliśmy kolejny spadek, a tegoroczne wyniki są bardzo podobne do tych z ubiegłego roku. Poziom zaufania publicznego do Senatu jest od 2014 roku niższy niż poziom zaufania do członków rządu i Izby Poselskiej” dodał STEM.

Zwolennicy partii rządzących ANO i ČSSD wykazują znacznie wyższy poziom zaufania do rządu niż do Izby Poselskiej. Spośród ludzi, którzy wolą ANO, rządowi ufa 67 procent osób, a Izbie 53 procent. W przypadku wyborców ČSSD rządowi ufa 50 procent i Izbie 40 procent. Podobny poziom zaufania do rządu i Izby Poselskiej utrzymuje się wśród zwolenników KSČM, SPD, Piratów i STAN. U sympatyków KDU-ČSL, ODS i TOP 09 więcej jest osób ufających Izbie niż rządowi.

Badanie STEM odbyło się w dniach 14–30 czerwca. Uczestniczyło w nim 1004 osoby powyżej 18 roku życia.

Według czerwcowego badania CVVM prezydentowi ufa 49 procent osób. Sytuacja rządu i Izby Poselskiej nieznacznie się pogorszyła, ufa im odpowiednio 39 procent i 29 procent Czechów.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

ceskenoviny.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.