V4 – co to właściwie jest?

Jest to nieformalna organizacja zrzeszającą państwa Europy Środkowej, której pełna nazwa to Grupa Wyszehradzka. Członkami tej grupy są cztery państwa: Republika Czeska, Polska, Słowacja i Węgry. Nazwa pochodzi od miejsca spotkania prezydentów Czechosłowacji – Vaclava Havla, Polski Lecha Wałęsy i Węgier Józsefa Antalla w Wyszehradzie na Węgrzech w dniu 15 lutego 1991 roku. Samo miejsce spotkania nawiązywało do spotkań królów Polski, Czech i Węgier w Wyszehradzie w 1335 i 1338 roku. Na początku mówiło się o tak zwanym Trójkącie Wyszehradzkim, a po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku „trójkąt” przekształcił się w „grupę”, którą niekiedy nazywa się potocznie „czwórką wyszehradzką”.

Ideą jej utworzenia było zwiększenie współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych, a także uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Od 2004 roku wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla regionu i UE.

W dniu 9 czerwca 2000 r. rządy krajów Grupy Wyszehradzkiej uzgodniły utworzenie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego z siedzibą w Bratysławie. Jego celem jest promocja regionalnego współdziałania krajów grupy poprzez wspieranie wspólnych projektów kulturalnych, naukowych i oświatowych oraz inicjatyw związanych z wymianą młodzieży i współpracą transgraniczną.

Obecnie premierzy państw grupy spotykają się co pół roku, a prezydenci raz do roku. W Grupie Wyszehradzkiej panuje roczna, rotacyjna prezydencja jednego z krajów członkowskich.

 

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

visegradgroup.eu

Komentarze

Wysłane przez vofelopupa (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Amoxil Side Affects</a> rft.iwic.polityka.e-magnes.pl.koe.nd http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.