Węgrzy uważają nas za najbliższy im naród w Unii Europejskiej

Popularne przysłowie „Polak Węgier dwa bratanki” wydaje się nie traci na ważności w XXI wieku, ponieważ wg ostatniego sondażu przeprowadzonego na Węgrzech Polska zajmuje pierwsze miejsce w kategorii najbliższego im kraju.

Z kolei najbardziej oddaleni czują się w stosunku do Niemiec i uważają, że należy wzmocnić współpracę między tymi krajami. Polacy i Włosi wiodą prym w tym badaniu, chociaż Polska wyprzedza Włochy stanowczo - o ponad połowę. Spośród krajów europejskich Węgrzy czują się najbliżej z Polską związani z punktu widzenia wspólnych opinii, stanowisk i interesów.

Na Polskę zagłosowało aż 30 procent ankietowanych, zatem wyraźnie prowadzimy przed Włochami i Słowakami, którzy otrzymali po 12 procent. Następnie uplasowała się Austria i Czechy po 8 procent, 9 procent opowiedziało się za sojuszem wyszehradzkim (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), oraz po 5 procent otrzymali Rumunia i Niemcy. Z tych danych wyraźnie widać, że większość respondentów jest świadoma z którymi rządami rząd Fideszu współpracuje najbliżej. Polskie Prawo i Sprawiedliwość jest od dawna głównym partnerem rządu węgierskiego, jak również ostatnio prawicowy włoski rząd z Matteo Salvanim jako ministrem spraw wewnętrznych.

Pomimo bliskich stosunków gospodarczych z Niemcami Węgrzy nie czują się z nimi związani, być może wynika to z pogarszających się stosunków politycznych. W przeprowadzonym sondażu na pytanie który kraj jest najbardziej oddalony od Węgier 26% respondentów odpowiedziało, że właśnie Niemcy. Następne miejsce zajęła Francja z 23% respondentów, 9% przypadło Szwecji, 7% Belgii i 5% Holandii.

Z krajów spoza Unii Europejskiej Węgrzy uważają, że są najbliżej z Rosją z wynikiem 44%, oraz 5% przyznali Stanom Zjednoczonym.

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie między 18 i 24 kwietnia na reprezentatywnej grupie dorosłych 1000 osób. Dane uzyskane w sondażu mogą się różnić o plus minu 3,2% tego, co otrzymalibyśmy, gdyby przeprowadzić badanie w całym kraju.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

24.hu

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.