Wyborcy ANO mają w większości ponad 44 lata, wśród młodych dominują Piraci

Praga - Partia ANO ma największe poparcie wśród wyborców w wieku ponad 44 lat, wśród młodszych dominują Piraci. Wynika to z analizy modeli wyborczych agencji Median za pierwsze półrocze tego roku w hipotetycznych wyborach do Parlamentu. Według analizy partia ANO stopniowo przejmuje wyborców partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), podczas gdy do ODS przechodzą wyborcy partii TOP 09. Ogólnie największe poparcie – ponad 30 procent – ma ANO. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się ODS (13,8%) i Piraci (13,3%).

"Partia ANO silnie dominuje w grupie starszych wyborców w wieku ponad 44 lat, przy czym wykształcenie, w przeciwieństwie do młodych wyborców, nie ma tu wielkiego znaczenia” poinformowała w swojej analizie firma Median. Wśród młodszych osób siła poparcia ANO zależy od poziomu wykształcenia. Wśród ludzi do 50. roku życia bez matury prowadzi partia kierowana przez aktualnego premiera Andreja Babiša, ale w tej samej grupie wiekowej z maturą wyborcy najczęściej oddaliby swój głos na Piratów.

Piraci jednoznacznie prześcigają ANO i ODS wśród najmłodszych wyborców w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie wiekowej mają poparcie prawie trzydziestu procent wyborców, podczas gdy ODS i ANO zaledwie około 14 procent. Piraci mają największe poparcie ze wszystkich partii także w grupie 25 do 34 lat, we wszystkich pozostałych grupach wiekowych prowadzi już ANO.

Z punktu widzenia wykształcenia partia ANO prowadzi u osób na wszystkich poziomach wykształcenia, ale wraz z wyższym stopniem wykształcenia ilość wyborców partii maleje. Na przykład wśród osób z wykształceniem podstawowym ilość wyborców ANO wynosi około 33 procent, podczas gdy wyborców ODS zaledwie około 11 procent. Wśród osób z wyższym wykształceniem poparcie ANO spada na 25,5%, podczas gdy poparcie ODS rośnie do 18,5%. Najniższe poparcie wśród osób z wyższym wykształceniem mają komuniści (2,5%).

Partia ANO prowadzi również we wszystkich kategoriach wyborców ze względu na wielkoś

gmin i miast, w których mieszkają. Jednak większe wsparcie ma w małych i średnich miastach. ODS i Piraci mają najsilniejszą bazę wyborczą w większych miastach, z populacją 100 000 i więcej. Najmniejsze poparcie w większych miastach ma partia ludowa KDU-ČSL z 3,9%, podczas gdy w gminach o populacji do 5000 mieszkańców jej poparcie jest dwukrotnie wyższe.

W podziale wyborców według pracy, ANO ma również największe wsparcie w prawie wszystkich grupach. Ale na przykład w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą prowadzi ODS z dużym prowadzeniem 29 procent głosów w stosunku do partii ANO, na którą głosowałoby tylko 19 procent osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku studentów i osób głosujących po raz pierwszy znowu na pierwszym miejscu znajdują się Piraci, z około jedną trzecią wyborców, a na drugim miejscu ze znaczącą różnicą znajduje się TOP 09 z 14% głosów.

W swojej analizie agencja Median zbadała również przejścia wyborców między poszczególnymi partiami. „SPD traci sporo wyborców. Przenoszą się do innych partii, zwłaszcza do ANO, a znaczna część z nich deklaruje, że w ogóle nie pójdzie głosować. Warto również wspomnieć o stosunkowo dużym odpływie wyborców TOP 09 do ODS” podała agencja. ANO z kolei przyciąga obecnie znaczną część wyborców, którzy w ogólw nie poszli do urn podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Analizę oparto na modelach wyborczych dla okresu od początku stycznia do końca czerwca bieżącego roku, w których uczestniczyło ponad 5600 osób w wieku powyżej 18 lat.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

ceskenoviny.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.