Z funkcjonowania demokracji jest zadowolonych dwie piąte Czechów

Z funkcjonowania demokracji w Czechach jest zadowolonych 40 procent społeczeństwa. Pomimo stosunkowo niskiej liczby, zadowolenie ludzi w ostatnich latach rośnie, podobnie jak wiara w to, że istniejące partie polityczne gwarantują politykę demokratyczną. Wynika to z badania przeprowadzonego przez STEM.

„Porównanie w czasie pokazuje, że ogólnie sytuacja uległa poprawie, zwłaszcza po kryzysie w latach 2012–2013” powiedziała agencja w środę, przypominając, że zadowolenie z funkcjonowania demokracji i funkcjonowania partii rosło w latach 90. aż do jego spadku, który przyszedł wraz z przedterminowymi wyborami w 1998 roku i zawarciem porozumienia opozycyjnego między ČSSD a ODS.

Późniejsze stopniowe zmniejszanie się zadowolenia zakłócała jedynie powtarzająca się wiara opinii publicznej w pozytywny wpływ wyborów, przy czym w latach 2011–2013 ocena była najniższa w historii i zadowolenie z funkcjonowania demokracji zadeklarowała tylko około jedna czwarta osób. Trend odwrócił się w 2013 roku i od tego czasu pozytywny nastrój rośnie.

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej zadowoleni z funkcjonowania demokracji i roli partii są wyborcy ugrupowań prawicowych, a niezadowolenie panuje zwłaszcza wśród zwolenników KSČM i SPD.

„Bardziej zadowoleni są ludzie o wyższych dochodach i zamożni, niezadowolone są natomiast osoby mające trudności materialne lub osoby, określające się jako biedne” dodaje agencja.

Ankieta odbyła się w dniach 14–30 czerwca i objęła 1004 respondentów.

Autor: 
jas
Źródło: 

novinky.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.