Zainteresowanie czeskimi wizami jest rekordowe.

Czeska dyplomacja w pierwszej połowie roku odnotowała rekordowe zainteresowanie wizami. Otrzymała 408 tysięcy wniosków, co stanowi wzrost o 13 procent w stosunku rocznym. Ministerstwo oczekuje ponad 800 000 wniosków do końca roku, poinformował Pałac Czerniński. W ubiegłym roku dyplomacja otrzymała ich 722 000, co było największym wynikiem od czasu rozpadu Czechosłowacji.

Opłaty za wnioski wizowe za pierwszą połowę roku przyniosły czeskiemu budżetowi około pół miliarda koron. Jeśli sprawdzą się szacunki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, opłaty wizowe za cały rok mogą przynieść Czechom ponad miliard koron. W zeszłym roku dochód z opłat wizowych wyniósł 771 milionów koron.

Najwięcej wniosków o wizy turystyczne w pierwszej połowie tego roku wpłynęło do czeskiej ambasady w Moskwie, tamtejsi dyplomaci otrzymali ich 104 tysiące. Na drugim miejscu znalazła się ambasada w Pekinie z 38 000 wniosków, a za nią Konsulat Generalny w Szanghaju z 20 000 wniosków. Najwięcej wniosków o krótkoterminowe wizy pracownicze otrzymał Konsulat Generalny we Lwowie, który otrzymał ich 51 000, a także ambasada w Szanghaju, która przyjęła ich 50 000.

„Wzrost liczby wniosków jest związany z dostępnością podróżowania po całym świecie” powiedział David Nový, dyrektor oddziału wizowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kolejną przyczyną wzrostu zainteresowania wizami jest według niego także krótkoterminowa migracja zarobkowa. „Według najnowszych statystyk Schengen Czechy zajęły siódme miejsce spośród wszystkich 26 państw należących do strefy Schengen pod względem liczby wydanych wiz” powiedział Nový.

W ubiegłym roku większość wniosków wizowych przyszła z Rosji, Ukrainy i Chin, a następnie z Indii, Turcji, Kazachstanu, Białorusi i Arabii Saudyjskiej. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Czechach w ostatnim czasie najszybciej rośnie liczba odwiedzających z Chin, Indii i Arabii Saudyjskiej.

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

zpravy,aktualne.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.