Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zszokowane wykonaniem kolejnej kary śmierci na Białorusi

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy potępiło rozstrzelanie Kiryła Kazaczka, skazanego na najwyższy wymiar kary za zamordowanie dwójki własnych dzieci. Wyrok wykonano prawdopodobnie pod koniec października ub.r., ale matka skazanego dowiedziała się o tym znacznie później – od obrońców praw człowieka.

– Znów zdecydowanie występujemy przeciwko każdej wyrokowi skazującemu na karę śmierci na Białorusi i wszelkim karom śmierci wykonanym w tym kraju. Wykonanie wyroku wobec Kiryła Kazaczka szokuje tym bardziej, że odbyło się ono w tajemnicy w październiku ubiegłego roku, a bliscy skazanego zostali o tym poinformowani znacznie później – głosi oświadczenie w tej sprawie.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podkreśla, że „kara śmierci jest karą okrutną i nieludzką”, która w Europie jest już nie do przyjęcia. Białoruś znów została wezwana do wprowadzenia moratorium na jej wykonywanie.

W styczniu 2016 mieszkaniec wsi Narauczyzna pod Mozyrzem Kirył Kazaczok udusił córkę, a następnie zatłukł młotkiem syna. Dziewczynka miała 9 lat, a chłopiec – 17. Ojciec był pijany i chciał się zemścić na matce dzieci, która zamierzała się z nim rozwieść.

Kazaczok nie odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego. Został osadzony w mińskim areszcie śledczym nr 1, gdzie znajduje się blok, w którym skazani na karę śmierci oczekują na jej wykonanie. Obecnie na Białorusi jest pięciu takich skazańców. Wszyscy to zabójcy.

Zgodnie z prawem karę śmierci można wymierzyć za 12 rodzajów przestępstw – w tym za ludobójstwo, wywołanie wojny, spisek zawiązany w celu przejęcia władzy, zdradę stanu (połączoną z zabójstwem), akt terroru wobec osoby na stanowisku państwowym i zabójstwo milicjanta.

Na karę śmierci nie wolno skazywać kobiet oraz osób, które w chwili popełnienia przestępstwa były niepełnoletnie lub miały ponad 65 lat, gdy sąd ogłaszał wyrok.

Autor: 
KA
Źródło: 

belsat.eu

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.