Zmiany w MSP wywołane pandemią

Raport Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MSP” z czerwca pokazuje, że tylko 8,7% pracodawców z sektora MŚP chcę zwolnić pracowników, w kwietniu było to  25,8% pracodawców. Wzrosła ilość firm, które planują zwiększyć zatrudnienie z 8,2% do 12,7%. Pozytywny nastrój wśród pracodawców w sektorze jest wynikiem cięć wynagrodzenia i ograniczeń czasu pracy oraz tym, że ograniczenia zatrudnienia już wprowadzono. Wielu pracodawców nie chcę dalej ograniczać zatrudnienia, gdyż negatywnie odbije się to na działalności firmy, zbyt mała ilość pracowników jest zbyt kosztowna.

 

Niedawno wiele firm wskazywało, ze najważniejsze płatności to ZUS i podatki. Dużym zagrożeniem były niezrealizowane płatności od kontrahentów. Wprowadzono szarszą windykacje i negocjowanie umów oraz wiele cieć  i oszczędności. W efekcie pozostali pracownicy utrzymają zatrudnienie. Około 25% firm, chce zwiększyć zatrudnienie. Wielu przedsiębiorców jeszcze miesiąc temu nie wiedziało czy chcę zwiększyć zatrudnienie (24,1%), obecnie niepewność dotyczy tylko  7,9% firm.

 

Dane GUS wskazują, że bezrobocie wzrosło tylko o 0,4% w ostatnim okresie (szacowany poziom to 6,2%). Jednak wiele osób nie zarejestrowało się z powodu zamknięcia urzędów. Inne badania wskazują, że bezrobocie sięga 10% (1,5 mln).

 

Badania pracowników z kwietnia wskazują , że 59% boi się zmniejszenia wynagrodzenia a  38% utraty pracy. Około 57% ankietowanych pod koniec marca deklaruje, ze pracuje normalnie, a 14%, że pracuje zdalnie. Większość polaków uważa (62%), że oszczędności pozwolą utrzymać się po stracie pracy, 39% że starczy na utrzymanie na trzy miesiące.

 

Raport „KoronBilans MSP” wskazuje, że mniejsze problemy dotyczą większych firm. Około 49,3% ocenia sytuację jako złą, a 24,6% jako pozytywną. . Większość ocenia, że ich sytuacja ulegnie pogorszeniu (54,6%), około 13,7% oczekuje poprawy. Ponad 79% uważa, że ich dochody spadną, ponad 45,5, że spadek to ponad połowa dotychczasowych zarobków. Niektóre firmy (25%) oczekują wzrostu przychodów do 25%. Większość firm (89%) ocenia wpływ pandemii jako duży, 60% musiało ograniczyć działalność, 37% zawiesiło działalność, 18% całkowicie. Firmy nie spotkały się z problemami dostaw, ale spodziewają się ich w najbliższych miesiącach. Wiele firm wprowadziło automatyzację i cyfryzację, 46% wprowadziło działalność online, wiele firm planuje takie działania. . Większość firm ograniczyła nowe inwestycje (77,6%). Planowane nowe inwestycje dotyczą maszyn i urządzeń oraz zakup systemu IT (strony internetowe, aplikacje, sklepy online). Wiele firm  chcę skorzystać z Tarczy Antykryzysowej (86,2%), głównie ze zwolnienia z ZUS oraz dopłaty do wynagrodzeń  (68,2%). Około 38,5% chcę wziąć pożyczkę lub kredyt. Procedury są oceniane jako zbyt skomplikowane , a pomoc za niska.

 

Dane wskazują, że sytuacja firm poprawia się. Nastroje są bardziej pozytywne, szczególnie wobec zatrudnienia i inwestycji oraz utrzymania firmy. Widać wiele zagrożeń na rynku m. in. płynności, wysokiego bezrobocia, spadku wynagrodzeń, dochodów, problemy z kontrahentami oraz płatnościami. Wiele firm szuka nowych rozwiązań poprzez sieć online i inwestycję w IT, pracę zdalną. Tendencje te utrzymują się i będą się rozwijać w następnych miesiącach.  Firmy ograniczają inwestycję, tną koszty i planują zmiany w zarządzaniu finansami. Zmniejszą się również przychody, co jest bardziej dotkliwe dla mniejszych firm o mniejszych zasobach. Złe nastroje wśród pracowników potwierdziły się, wzrost bezrobocia i spadek wynagrodzeń był znaczny. Obecnie sytuacja stabilizuje się.

Autor: 
Dorota Smoleńska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.