Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu

Za wyborem Witek opowiedziało się 245 posłów. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską oddano 135 głosów, a na Urszulę Pasławską 29.

Nieoficjalnie mówi się, że Witek w MSWiA zastąpi koordynator do spraw służb specjalnych Mariusz Kamiński.

 

Gorąco przed głosowaniem

"Już dawno powinien wylecieć z funkcji marszałka. Nie takich marszałków potrzebuje dzisiaj Polska" - mówił o byłym już marszałku Sejmu, Marku Kuchcińskim, podczas przedstawiania kandydatury Urszuli Pasławskiej, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Małgorzata Kidawa-Błońska to skromność i pokora, a więc to, czego wam brakuje. I wiarygodność" - zaznaczał z kolei Sławomir Nitras podczas przedstawiania kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. "Małgorzata Kidawa-Błońska jest gwarantem, że Jarosław Kaczyński nie będzie urzędował w gabinecie marszałka" - grzmiał. Z tego powodu poseł PO był kilkakrotnie upominany przez Ryszarda Terleckiego, który wyłączał mu mikrofon. "Ma pan mówić do rzeczy" - zaznaczał.

"Nie ma pan prawa pouczać o moralności" - odpowiedział na wysunięte przez Nitrasa zarzuty Terlecki, przypominając, że jest on najczęściej karanym posłem.  "Mam czelność, bo ponoszę odpowiedzialność" - kontrował Nitras.

"Włącz mikrofon", "Wolność słowa" - skandowano.

"Kłamstwo dokonało spustoszenia wizerunku Sejmu. To sytuacja kryzysowa" - mówił poseł PO Michał Szczerba. "Nie mamy wobec pani kandydatury wiele oczekiwań. Mamy jedną prośbę - musi się pani odciąć od kłamstwa" - zaznaczał, zwracając się do Elżbiety Witek.

"PO śmie nas pouczać o moralności, partia, która jest partią afer" - odpowiedział posłom opozycji Marcin Horała. "Za waszych rządów wyciekały miliardy" - dodał.

Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Teraz! wymieniła trzy zadania dla Elżbiety Witek - dymisja w trybie natychmiastowym dla szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej i dyrektora CIS Andrzeja Grzegrzółki, zlikwidowanie czarnej listy osób, które nie mają wstępu do Sejmu, oraz zlikwidowanie plastiku w Sejmie.

 

Rezygnacja Kuchcińskiego

O swojej dymisji marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował w czwartek 8 lipca, na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Podczas krótkiego wystąpienia Kuchciński wskazał, że "liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem podczas swojej pracy". "Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą" - powiedział.

"Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji" - dodał.

Rezygnację z funkcji marszałka Kuchciński złożył w piątek na posiedzeniu Prezydium Sejmu. 

Jak poinformował wczoraj Jarosław Kaczyński, były marszałek wystartuje jesienią w wyborach parlamentarnych. Przypomnijmy - Kuchciński jest "jedynką" PiS w Krośnie. "Podda się weryfikacji wyborców i będzie to najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby" - oświadczył lider PiS.

 

"Rodzinne loty" marszałka Sejmu

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony. 

Codziennie w tej sprawie wychodziły na jaw nowe informacje. Rządowymi samolotami z marszałkiem latali m.in. Zdzisław Krasnodębski i Stanisław Piotrowicz z żonami. Jak ustalił portal tvn24.pl, z Kuchcińskim podróżowała także jego siostra Beata Kuchcińska oraz m.in. wicepremier Piotr Gliński i europosłowie Joachim Brudziński i Beata Mazurek.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-elzbieta-witek-nowym-marszalkiem-se...

Autor: 
----------------
Źródło: 

Interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.