Kryzys Kościoła katolickiego w Polsce

Wnętrze Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lądku-Zdroju / pl.wikipedia.org/wiki/kościół_(budynek) / Fot. Jacek Halicki

W ostatnim czasie Kościół katolicki przeżywa niemały kryzys. Coraz więcej wiernych odwraca się do niego plecami, młodzi z kolei z ochotą składają kolejne akty apostazji. Niedawno ruszyła całkiem nowa akcja, która ma na celu wspólne dzielenie się historiami byłych wiernych, którzy odeszli od zgromadzenia.

„W ciągu dwóch pierwszych dni stycznia w Polsce przybyło już 11 apostatów. Takie dane można wyciągnąć z funkcjonującego od grudnia licznika apostatów. Nie wiadomo jednak, ile osób nie wpisało się na listę, a również zdecydowało się na ten krok” – podaje portal o2.pl

Kościół katolicki pogrąża się w coraz to większym kryzysie i póki co nie wykazuje chęci poprawy, nie podejmuje też prób naprawy popełnianych przez księży błędów. Zamiast tego winy szuka w innych środowiskach, zwłaszcza lewicowych. Na jaw wychodzą kolejne afery (kilka największych obnażyli w swych filmach bracia Sekielscy). To wszystko sprawia, że kolejne osoby decydują się na odejście od struktur Kościoła katolickiego.

Pomóc w tym wszystkim ma nowa akcja

#teżOdchodzę to nowy hasztag, którego używają internauci chcący opowiedzieć o swoim stosunku do Kościoła czy podzielić się historią z dokonania apostazji.

W mediach społecznościowych pojawiają się historie tych, którzy na instytucji Kościoła szczególnie się zawiedli. Byli wierni często mówią o polityce partii rządzącej, nagonce na osoby LGBT, aferach pedofilskich czy finansowaniu rozrzutność niektórych duchownych.

– Przez ostatnie pół roku ze strachem odpalałam codziennie internet widząc co lepsze wypowiedzi biskupów uderzające w najsłabszych, tych których jako Kościół mieliśmy chronić (a nie wciąż swoją fasadę): ofiary pedofilii, osoby LGBT+ i tych, którzy ich wspierają, w końcu uczestników Strajku Kobiet. Czara goryczy się przelała – można przeczytać w jednym z setek takich wpisów na Facebooku.

Akcja powoduje reakcję

Zareagowali również wierni, którzy dzielą się na dwa środowiska. Jedni cieszą się z takiego obrotu spraw i z faktu, że do Kościoła będą chodzić ci prawdziwie wierzący, drudzy z kolei są zaniepokojeni ilością osób odwracających się od Kościoła. W tym wszystkim znajdą się też tacy, którzy stają w obronie „tych dobrych księży” i bardzo chcieliby odmienić wizerunek Kościoła katolickiego w Polsce.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl pl.wikipedia.org/wiki/kościół_(budynek) / Fot. Jacek Halicki

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.