Prezenty i Skubanko. Rząd dał wszystkim, komu teraz zabrać? Oto 7 opcji

500+, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna - wszystko kosztuje, a będzie kosztować jeszcze więcej. Rząd będzie musiał zacząć trałowanie podatkowe.

Sytuacja budżetu w pigułce wygląda tak. Program "Rodzina 500 plus" i obniżenie wieku emerytalnego będą w sumie kosztować w przyszłym roku ok. 33 mld zł. Wyższa kwota wolna? W wariancie przyjętym we wtorek koszt dla budżetu to ok. 1 mld zł, ale rząd nigdy nie powiedział, że na tym poprzestanie. Bo obietnica wyborcza to kwota wolna w wysokości 8 tys. zł dla wszystkich, na co potrzeba aż 20 mld zł. Co gorsza, w przyszłym roku rząd nie może liczyć na bonusy, takie jak wpływy z aukcji LTE czy doskonały wynik Narodowego Banku Polskiego.

Już w tej chwili jest jasne, że bez znalezienia dodatkowych dochodów trudno będzie połączyć ogień - jakim są prospołeczne projekty rządu, z wodą - czyli kryteriami z Maastricht, które Polska jako członek UE zobowiązała się wypełnić. A te mówią: deficyt budżetowy w danym roku nie może przekroczyć 3 proc. PKB. Utrzymanie tego poziomu będzie wymagało tylko w 2018 r. znalezienia dodatkowych dochodów w wysokości 5 mld zł.

Dlaczego mowa o dodatkowych dochodach, a nie np. oszczędnościach i cięciach w wydatkach? Bo trudno sobie wyobrazić taki plan w warunkach kampanii przed wyborami samorządowymi (2018 r.) i parlamentarnymi (rok później).

 

Sposób 1

Podwyższyć akcyzę od paliw

Akcyza to podatek pośredni i to tutaj rząd ma największe pole do popisu. Tak się składa, że okazja do jej podwyżki jest doskonała, bo ceny paliw są wciąż niskie. Według danych zbieranych przez analityków e-petrol w ostatnim tygodniu listopada litr etyliny 95 kosztował około 4,50 zł, a to mniej niż średnio w 2015 r. - 4,61 zł za litr.

Skoro benzyna nie jest droga, to można podnieść akcyzę na paliwa. Konsument zapłaciłby więcej (bo to na niego podwyżka zostałaby przerzucona), ale nie na tyle dużo, by boleśnie odczuć to przy dystrybutorze. Dziś akcyza daje budżetowi ok. 28 mld zł rocznie. Jej podwyżka o 10 proc. to dodatkowe 2,8 mld zł. Można zaryzykować takie przeliczenie, bo to podatek kwotowy, czyli naliczany od ilości sprzedanego towaru, a nie jego ceny. Popyt na paliwo jest stały, więc wyższa akcyza nie powinna mieć wpływu na wielkość sprzedaży. A co z ceną? Przy jej obecnym poziomie udział akcyzy w cenie detalicznej litra benzyny to ok. 34 proc. Z grubsza licząc, podwyżka akcyzy o jedną dziesiątą podniosłaby cenę o 3 proc. Czyli za litr benzyny trzeba byłoby zapłacić 4,63 zł. To tylko nieco powyżej średniej z ubiegłego roku.

Oczywiście podwyżka podatku może wypychać część obrotu paliwami do szarej strefy. Już dziś to właśnie w paliwach nadużycia są największe. Gdyby jeszcze się zwiększyły, to mogłoby się okazać, że gra nie jest warta świeczki: budżet miałby niewiele z podwyżki podatku, za to pozostałoby złe wrażenie po podwyżce. O tym, że nie zawsze utrzymywanie wysokiego podatku gwarantuje duże wpływy do budżetu, wiemy z doświadczenia: pod koniec 2002 r. o 1/3 obniżono stawkę akcyzy na spirytus. Efektem był skokowy wzrost legalnej sprzedaży z 51,5 mln litrów w 2002 r. do 84 mln litrów w 2003 r. Co przełożyło się na wzrost wpływów budżetowych z 3,6 mld zł do 4,3 mld zł.

Jednak Ministerstwo Finansów chwali się pozytywnymi efektami pakietu paliwowego, który wprowadziło w życie w sierpniu tego roku. To zestaw zmian w zasadach poboru podatków od obrotu paliwami, których celem ma być walka z szarą strefą (w sumie w ciągu roku ma to dać 2 mld zł). Jeśli pakiet rzeczywiście działa, to pokusa, by podnieść akcyzę na paliwa, może być wyjątkowo duża.

 

Sposób 2

Mocniej dokręcić śrubę w VAT

VAT to źródło największych wpływów do budżetu. W tym roku z tego podatku do państwowej kasy trafi 129 mld zł. Szukanie dodatkowych pieniędzy w VAT jest więc dla rządzącej ekipy naturalnym odruchem.

Ale jak to zrobić? VAT jest podatkiem powszechnym - w odróżnieniu od akcyzy, którą pobiera się od wybranych towarów, VAT nakładany jest na wartość sprzedaży w zasadzie każdego towaru i usługi. Różnią się tylko stawki. Stawka to procent ceny, więc liczy się wartość sprzedaży, a nie ilość. Podniesienie lub obniżenie stawki przekłada się na ceny w całej gospodarce, te zaś mogą wpływać na popyt. Mówiąc inaczej, proste podniesienie VAT może mieć skutki dla gospodarczego wzrostu, więc decyzja o podwyżce nie jest taka prosta.

Rząd na razie ograniczył się do przedłużenia na kolejne dwa lata tymczasowej, dwuletniej podwyżki VAT z 2010 r. (podstawowa stawka wynosi więc cały czas 23 proc.). Uratował w ten sposób ponad 7 mld zł dochodów, które by stracił, gdyby podatek spadł o punkt procentowy. Poza tym całą energię skupia na poprawie ściągalności. I tak w 2018 r. ma ona dać ok. 8 mld zł dodatkowych dochodów. Potencjał jest duży, luka w VAT (czyli różnica między tym, co budżet powinien dostać, sądząc po kondycji gospodarki, a tym, co rzeczywiście dostaje) wyniesie w tym roku według firmy doradczej PwC ok. 45 mld zł. Luka to efekt wyłudzeń podatku, ucieczki w szarą strefę, ale też legalnej optymalizacji podatkowej. Oczywiście nikt nie wierzy, że udałoby się ją zupełnie zlikwidować. Ale gdyby rząd ograniczył lukę do poziomu z 2007 r., kiedy to była najniższa w ciągu ostatnich 10 lat - wówczas do budżetu mogłyby trafić prawie 34 mld zł.

Ministerstwo Finansów stara się zatrzymać uciekający VAT. Efekt: skokowy wzrost wartości zatrzymanych przez służby skarbowe zwrotów VAT - czyli kwot podatku, które podatnik VAT zapłacił w fakturach wystawianych przez jego kontrahentów. Po trzech kwartałach było to 566 mln zł w porównaniu z 130 mln zł rok wcześniej. W zwalczaniu przestępczości ma pomóc specjalna spółka, która stworzy system monitorowania faktur i zajmie się przetwarzaniem danych. Aplikacje Krytyczne - bo tak się ona nazywa - mają podawać kontrolerom jak na tacy podatników, których sposób rozliczania się odbiega od standardowych. Pomóc ma też nowelizacja ustawy o VAT, która m.in. utrudni uzyskanie statusu płatnika tego podatku, ale też wprowadzi kilka istotnych utrudnień w bieżących rozliczeniach. A to też stąpanie po kruchym lodzie: wydłużenie terminów zwrotu VAT może zaburzać płynność w firmach, ograniczyć w ten sposób ich aktywność i w efekcie uderzyć w gospodarczy wzrost.

 

Sposób 3

Zabrać bogatym

Pozornie wydaje się to oczywiste: po prostu podnieśmy podatki dla najlepiej zarabiających. Łatwo to opakować w walkę z nierównościami społecznymi i koniecznością zwiększenia progresji podatkowej. Bo dziś PIT, podatek od dochodów z pracy, jest w praktyce liniowy. Około 98 proc. podatników, którzy go rozliczają, płaci niższą, 18-proc. stawkę. Wyższe podatki dla bogatych pomogłyby też w wypełnieniu jednej z głównych wyborczych obietnic, jaką było zwiększenie kwoty wolnej w PIT. Jak bardzo kosztowne to zobowiązanie, widać na przykładzie ostatniej zmiany, wprowadzonej w pośpiechu w ciągu ostatnich dwóch dni listopada. Kwota degresywna (malejąca wraz z dochodem), której górny pułap to 6,6 tys. zł (a nie 8 tys., jak obiecywano), z której skorzysta 3 mln podatników (a nie wszyscy), a straci ok. 700 tys., to ubytek miliarda złotych w budżecie. Zrealizowanie pełnej obietnicy kosztowałoby 20 mld zł.

Najbardziej śmiałą próbą "zabrania bogatym i oddania biednym" miał być tzw. podatek jednolity. Miał on zastąpić dzisiejszy PIT i składki na ZUS, NFZ, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Rząd chciał przy okazji zrobić porządek z samozatrudnionymi, czyli podatnikami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, uzyskującymi z niej wysokie dochody i rozliczającymi się według liniowej stawki PIT w wysokości 19 proc. Często są to wysokiej klasy specjaliści, którzy przechodzą na działalność gospodarczą, bo jako pracownicy najemni musieliby płacić 32-proc. podatek. Likwidacja liniowego PIT mogłaby dać ok. 16 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. W połączeniu ze skutkami wprowadzenia wyższej stawki dla osób zarabiających co najmniej 30-krotność średniej krajowej zapewniłoby to finansowanie zwiększenia kwoty wolnej - a może jeszcze starczyłoby na inne cele. Ale zapowiedź likwidacji liniowego PIT wywołała oburzenie wśród najczęściej korzystających z tej formuły przedsiębiorców. Rząd nie chce tego konfliktu; szłoby to w poprzek deklaracjom wspierania przedsiębiorczości składanym m.in. przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wygląda więc na to, że podatek jednolity powoli odchodzi w niebyt.

Co wcale nie oznacza, że prób odebrania bogatym nie będzie. Nie można wykluczyć wprowadzenia wyższej stawki PIT dla osób z dochodem powyżej 127 tys. zł. Nie wiadomo, czy utrzymają się w systemie wszystkie preferencje, z jakich dziś korzystają podatnicy. Wicepremier Morawiecki stwierdził ostatnio, że bogate małżeństwa nie powinny mieć prawa do wspólnego rozliczania.

 

Sposób 4

Eksperymentować

Oprócz standardowych metod czerpania z kieszeni podatników rząd może jeszcze sięgnąć po środki niekonwencjonalne. Mamy już nawet pierwsze próby. Chociażby podatek bankowy, który jak dotąd jest jedynym obowiązującym podatkiem sektorowym. Drugi podobny podatek - od sprzedaży detalicznej - rozbił się o negatywną opinię Komisji Europejskiej. Udało się go uchwalić, ale jego działanie zostało zawieszone do końca przyszłego roku.

Ale na podatkach sektorowych podatkowe innowacje się nie kończą. W branży stoczniowej z powodzeniem funkcjonuje podatek obrotowy jako alternatywa dla CIT, czyli podatku dochodowego dla firm. Stocznia może wybrać, w jaki sposób chce się rozliczać z fiskusem. Podatek obrotowy ma tę przewagę nad dochodowym, że trudno się przed nim ucieka - każda firma ma jakiś obrót, nie ma on nic wspólnego z jej rentownością, nie da się więc zaniżyć podstawy opodatkowania, generując jakiś dodatkowy koszt. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który opowiada się za zastąpieniem CIT podatkiem od obrotu, twierdzi, że stosując 1-proc. stawkę takiego podatku, budżet zyskałby dodatkowe 30 mld zł.

Inny pomysł, który co jakiś czas powraca w publicznej debacie, to wprowadzenie jednej stawki VAT dla wszystkich towarów i usług. Dziś takie stawki są trzy, co generuje mnóstwo utrudnień w rozliczeniach i może stanowić potencjalne źródło strat dla budżetu. Przykład to dyskusje nad opodatkowaniem dostawy gotowych dań. Niby sprzedaż gotowej żywności jest opodatkowana stawką 5-proc., ale przy usługach gastronomicznych stosuje się 8-proc. VAT. Jedna stawka dla wszystkich wyeliminowałaby nieporozumienia, ale miałaby też uboczny skutek: oznaczałaby wzrost podatku na niektóre towary, choćby właśnie na żywność.

Kolejny eksperyment to podatek od obrotu, który można by odliczyć od podatku dochodowego. W praktyce działałoby to jak opodatkowanie minimalne - firma zawsze coś musiałaby zapłacić fiskusowi. Jeśli podatek obrotowy byłby większy od należnego CIT, to płaciłaby nadwyżkę podatku obrotowego. Gdyby było odwrotnie, to wówczas oddawałaby część CIT. Podobne rozwiązanie prezentowali posłowie z parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego jako substytut zablokowanego podatku handlowego. Z innych ciekawszych koncepcji wymienić warto podatek od funduszu płac, który zastąpiłby PIT i składki na ZUS. Albo ryczałtowy podatek równy dla wszystkich przedsiębiorców uzależniony od wysokości płac w gospodarce.

Są jednak też prostsze metody ucieczki spod wydatkowej gilotyny. Skoro mocnym ograniczeniem jest deklaracja utrzymania deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej 3 proc. PKB, to może warto przyjrzeć się temu, co na ten deficyt się składa? Wicepremier Mateusz Morawiecki zaproponował kilka tygodni temu, by zastanowić się, czy nie "warto zmienić mechanizmów kryterium konwergencji z Maastricht" w taki sposób, by wyłączyć z deficytu wydatki na obronę narodową. To niemałe kwoty, bo rocznie na ten cel gwarantujemy nakłady w wysokości 2 proc. PKB. W przyszłym roku budżet obrony narodowej to niemal 30 mld zł. Niewliczenie go do deficytu obniżyłoby go od razu o ponad połowę.

 

Sposób 5

Wziąć przykład z innych

Oczywiście chodzi o Węgrów, którzy do mistrzostwa doprowadzili już sztukę nieortodoksyjnych rozwiązań podatkowych. Wszak pomysł wprowadzenia podatków sektorowych, w tym daniny uiszczanej przez wielkopowierzchniowy handel, trafił nad Wisłę prosto znad Balatonu. Należy jednak oddać sprawiedliwość Viktorowi Orbanowi. Kiedy obejmował władzę w 2009 r., finanse państwa były w opłakanym stanie. Fidesz nie miał innego wyjścia, niż sięgnąć po podatkową egzotykę. PiS, chcąc realizować wszystkie swoje obietnice, również może nie mieć innego wyjścia.

Podatki sektorowe na Węgrzech wprowadzono jako daniny wyjątkowe i miały obowiązywać tylko przez pewien czas, dopóki nie poprawi się sytuacja finansów publicznych. W praktyce przeistoczyły się w stałe elementy krajobrazu podatkowego nad Balatonem. Płatnikami zostały przede wszystkim branże z dużym udziałem kapitału zagranicznego: bankowość, handel, telekomunikacja, energetyka czy usługi komunalne. W 2009 r. wprowadzono specjalny 8-proc. podatek odprowadzany od zysku (przed opodatkowaniem) firm energetycznych; w 2013 r. jego stawkę podniesiono do 31 proc. i objęto nim także firmy ciepłownicze czy wodociągowe. W efekcie efektywna stawka CIT w przypadku tych przedsiębiorstw wzrosła do 50 proc., a dodatkowo te z nich, które dysponują infrastrukturą przesyłową, objęto także specjalnym podatkiem od jej długości, wynoszącym 125 forintów za metr (1,78 zł). Stałym elementem węgierskiego krajobrazu stał się również podatek bankowy.

Kolejnym przykładem jest podatek handlowy, który ostatecznie przyjął na Węgrzech postać opłaty na rzecz inspekcji żywności, uiszczanej przez wszystkie podmioty prowadzące sprzedaż detaliczną produktów szybko zbywalnych, czyli żywności czy chemii gospodarczej. Zgodnie z założeniami z ubiegłego roku stawka podatku miała różnić się w zależności od obrotów osiąganych przez daną firmę. Jednak pod wpływem krytyki Komisji Europejskiej rząd wrócił do jednej stawki w 0,1 proc. od wartości obrotu.

Przykładem podatku sektorowego jest również specjalna danina nałożona na koncerny tytoniowe, która zaczęła obowiązywać w tym roku. Także w tym wypadku stawka podatku rośnie wraz z obrotami. Jeśli wartość ta zamyka się w 30 mld forintów (427,5 mln zł), to danina wynosi 0,2 proc. Za obrót powyżej 60 mld forintów (855 mln zł) płaci się już 4,5 proc. Fidesz opodatkował także przychody reklamowe firm medialnych, a nawet chciał wprowadzić specjalną opłatę za transfer danych w internecie - jednak protesty społeczne sprawiły, że wycofano się z tego rakiem.

Do tego dochodzi masa mniejszych opłat wprowadzonych przez Fidesz w ciągu ostatnich lat, w tym miesięczna opłata od samochodów firmowych (w wysokości uzależnionej od pojemności silnika: za auto o pojemności 1,6 l to 214 zł miesięcznie), specjalny podatek od niezdrowej żywności (w ciągu 4 lat obowiązywania przyniósł równowartość prawie 900 mln zł węgierskiemu fiskusowi), mikroopłata od każdego SMS-a i każdej minuty połączenia telefonicznego (w wysokości 2 forintów, czyli ok. 3 gr), obowiązująca od tego roku opłata za posiadanie karty płatniczej (800 forintów, czyli 11,4 zł - mniej, jeśli umożliwia płatności bezstykowe) czy podatek od ubezpieczenia OC. W 2012 r. wprowadzono nawet specjalną opłatę od sprzedaży pornografii pod nazwą "podatku kulturalnego", która służy finansowaniu Narodowego Funduszu Kultury. Jednak wartość wpływów z tego tytułu - 100 mln forintów (1,42 mln zł) w tym roku to zaledwie 0,92 proc. budżetu funduszu. Jeśli z Węgier płynie w związku z tym jakaś lekcja, to taka, że pieniądze dosłownie leżą na ulicy.

 

Sposób 6

Odwołać się do poczucia odpowiedzialności

Rząd mógłby sięgnąć po jeszcze bardziej nieortodoksyjne rozwiązania, np. specjalny podatek od wynagrodzeń, płacony tylko przez pracodawców, służący finansowaniu polityki rodzinnej. W końcu dbałość o rodzinę jest obowiązkiem nie tylko państwa, biznes więc mógłby się do tego dorzucić w ramach społecznej odpowiedzialności. Brzmi egzotycznie? Niekoniecznie. Tak to działa w Austrii. Od 1967 r. istnieje tam Familienlastenausgleichsfonds, czyli Fundusz Wyrównywania Obciążeń Rodziny, w skrócie FLAF - który finansowany jest w większości właśnie ze specjalnej składki naliczanej od wynagrodzeń. W Austrii, podobnie jak w Polsce, pracodawca i pracownik zrzucają się na ubezpieczenie emerytalne, rentowe etc. Ale tylko pracodawcy odprowadzają 4,5 proc. wynagrodzenia brutto na konto FLAF właśnie (chociaż parlament austriacki przegłosował stopniowe zmniejszenie daniny). Budżet funduszu w 2016 r. wyniesie 7,09 mld euro, z czego 82,5 proc. będą stanowiły wpłaty od pracodawców. Resztę dopłaca budżet.

Z tych pieniędzy finansowany jest zasiłek pod nazwą Familienbeihilfe, czyli pomoc rodzinna. Jego wysokość uzależniona jest od wieku dziecka. I tak od stycznia 2016 r. wynosi on 111,80 euro w przypadku pociech do 3. roku życia (przy obecnym kursie złotówki do wspólnej waluty jest to prawie 500 zł); ale już na przykład na 19-letnie dziecko uzyskamy 162 euro. Wysokość zasiłku ulega zmianie wraz z liczbą dzieci; tak więc w przypadku piątki szkrabów do każdego progu Familienbehilfe dolicza się 31,4 euro. Przy czym FLAF finansuje nie tylko zasiłki na dzieci, ale też dopłaty do kupna szkolnych podręczników czy koszty przejazdów do szkoły.

Szybkie szacunki odnośnie do tego, jakby to wyglądało w Polsce. Na koniec III kwartału tego roku nad Wisłą 12,9 mln osób utrzymywało się z pracy najemnej. Jeśli przemnożymy tę kwotę przez średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej - 4055 zł - a składka wynosiłaby 2 proc., to budżet wzbogaciłby się o 12,5 mld zł. Podniesienie jej do 4 proc. dałoby 25,1 mld zł. A to ciut więcej niż w przyszłym roku ma wynieść koszt programu "Rodzina 500 plus".

 

Sposób 7

Wojna z Brukselą

Rządowi zawsze zostaje "opcja nuklearna": próba wyperswadowania Brukseli, że sztywne trzymanie się kryteriów z Maastricht to nonsens i dławienie gospodarki. Komisja Europejska jest w stanie przymknąć oko na dyscyplinę budżetową w krajach członkowskich, o ile uwierzy, że problemy z deficytem są przejściowe, a nie strukturalne. Niebagatelne są również stosunki między Brukselą a danym państwem członkowskim. A te, oględnie mówiąc, nie są ostatnio w przypadku Warszawy najlepsze.

Źródło:Dziennik Gazeta Prawna/interia

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
DIABO- Consciência governo no Céu, na Habitantes bem como no Geena.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web-site Vender salgados é lucrativo - http://www.bausch.in/en-in/redirect/?url=http://barbeel.com/__media__/js/netsoltrademark.php%3Fd=comofazersalgados.info

Wysłane przez baca infonya (niezweryfikowany) w
Јust wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are aan expert on thiѕ ѕubjeсt. Fіne with your permission lеt me to grɑb your feed to keеp updated witһ forthcoming post. Ƭhanks a milliⲟn and plesse ϲarry ߋnn thе rewarding work. http://xianlingjiaoyu.com/comment/html/?132343.html

Wysłane przez sistem informas... (niezweryfikowany) w
Ηello, Neat post. There's an issue with yur site inn web expⅼorer, might check this? IE nonetheless is thе marketplace leader and a large part of fⲟlks will leave out your wоndferful writing because օf this pгoƅⅼеm. https://justpaste.it/29yt6

Wysłane przez fildena (niezweryfikowany) w
fildena professional http://fildena.us.com/buy-fildena.html fildena tablets http://fildena.us.com/ fildena fortune healthcare http://fildena.us.com/buy-fildena.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Do you have a spam issue on this website; I also am a <br> <br> blogger, and I was curious about your situation; <br> <br> we have created some nice methods and we are looking to swap <br> <br> techniques with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my homepage :: <a href="https://Projectmainstreet.org/wiki/Why_A_Created_Company_Plan">Business grows</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
That is really attention-grabbing, You are a <br> <br> very professional blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post.<br> <br> <br> <br> Also, I have shared your website in my social networks<br> <br> <br> <br> Stop by my homepage :: Inventory software freeware - http://Gracebiblechapelpa.org/sermons/house-church/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are good for new <br> <br> viewers.<br> <br> <br> <br> Here is my web-site: <a href="http://testwiki.6f.sk/doku.php?id=scanne_softwa_e_to_get_much_bette_image_esolution">inventory control cones</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
When someone writes an piece of writing he/she keeps <br> <br> the thought of a user in his/her brain that how a user can understand it.<br> <br> So that's why this article is amazing. Thanks!<br> <br> <br> <br> Here is my blog post; <a href="http://Wiki.Noqualificationsneeded.com/Transparency_Software_Program_From_Pul_Team">Wiki.Noqualificationsneeded.Com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I think that what you said made a great deal of sense.<br> <br> But, think about this, what if you added a little content?<br> <br> I am not saying your content is not solid, however what if you <br> <br> added something that makes people want more? I mean Dodaj komentarz <br> <br> | e-magnes.pl : Fakty is a little vanilla. You might glance at Yahoo's home <br> <br> page and note how they create article headlines to grab viewers to open the links.<br> <br> You might try adding a video or a picture <br> <br> or two to get people excited about what you've got to say.<br> <br> In my opinion, it would bring your blog a little livelier.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My blog post :: Speedy Inventory A+ Hotkey - http://yogakiddoswithgaileee.com/index.php?title=Dropshippers:_The_Best_Inventory_Management_Answer

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I believe "Matte" is healthier thn Glossy screens.<br> <br> <br> <br> my blog post; <a href="http://didier-parakian.ru/bitrix/rk.php?goto=http://usagoldentour.com.xx3.kz/go.php?url=https://www.shipmychip.com/monitors/asus-vp278h-27-inch-fhd-1920x1080-1ms-low-blue-light-gaming-monitor.html">gaming monitor 2019 g sync</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Промокоды «Додо Пицца» (Dodo Pizza) позволяют при заказе получить дополнительную <br> <br> скидку или в качестве приятного бонуса <br> <br> акционный товар. Указанные ниже промокоды имеют <br> <br> силу как при самовывозе, так <br> <br> и при заказе с доставкой. Получите <br> <br> промокод додо пицца - https://dodopizza-promokod.ru .

Wysłane przez fildena extra power (niezweryfikowany) w
fildena store http://fildena.us.com/buy-fildena.html fildena 100 mg http://fildena.us.com/ fildena website 100mg fuelled pill is commonly captivating by men, some ordinary signs like sickness and nasal blockage may happen. http://fildena.us.com/

Wysłane przez xydmkq.com (niezweryfikowany) w
Write more, thats all I have to ѕɑy. Literally, it sseems as though yoou relіed on tһee videⲟ to ake your point. You obviously know whgat youre talkig about, why wate youг intelligencе on just pоsting videos to your sitе whedn you could be gіving us somеdthing infoⲟrmative to read? http://xydmkq.com/comment/html/?144910.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am actually happy to glance at this weblog posts which carries <br> <br> plenty of helpful information, thanks for providing such statistics.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My web site Alejandra - http://Yogakiddoswithgaileee.com/index.php?title=Video_Scriptwriting_As_Marketing_Tool_-_Defining_You_And_Your_Business

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Registration Receptive an W88 bank account have fun in all our on the net wagering promotions and gaming leisure of superior quality at remarkably excellent value.<br> <br> <br> <br> We know in profitable our valued clientele with assorted type of deposit bonuses <br> <br> and promotions.<br> <br> <br> <br> Associates<br> <br> <br> <br> Be our loved one and make significant profit concentrations month after month by <br> <br> going players to W88.<br> <br> <br> <br> W88 aims to provide a funnel of entertainment for our customer from a great way.<br> <br> We have available leading safeguards to promote <br> <br> and ensure liable gambling.<br> <br> <br> <br> Safety<br> <br> <br> <br> A Great and Secure and safe Gambling Process. The level of privacy to your <br> <br> into is extremely important to us and we comply with exact privacy and confidentiality regulations.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Athletics Betting & Reside Wagering<br> <br> <br> <br> We offer all of the sports activities along the lines of English Leading League, Spanish language La Liga, Italian Serie A, UEFA Champions League, French Ligue 1, German Bundesliga 1, NCAA, NFL and <br> <br> NBA Female Football, Tennis games, System 1 and many other.<br> <br> We provide you with as many as 4,000 Survive Wagering football meets every month in your betting delight.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Online Internet casino<br> <br> <br> <br> Enjoy casino online games web-based. Choose from Roulette, Blackjack, Video clip Poker, others, Slots and Progressives along with make your chance to triumph additional Casino Jackpots <br> <br> on W88.<br> <br> <br> <br> Live life Gambling house<br> <br> <br> <br> We have now thorough spread of offers. These comprise of Reside Car dealership <br> <br> Casino site with Live life Lobby sight, exquisite Asian traders, Are living Baccarat, Enjoy Sic Bo, <br> <br> Stay Dragon Tiger and Live Roulette, On the net Gambling <br> <br> establishment Slots as well as simple to learn Keno video game titles.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Advertisements Down payment Bonus and Welcome Extra offer you for <br> <br> a lot of new affiliates. Reload Bonus and Cash Rebates for old prospects <br> <br> additionally<br> <br> <br> <br> Allow Centre<br> <br> <br> <br> Have a look at our FAQ website page for sports activities playing and gaming assistance.<br> <br> <br> <br> It includes assistance on profile technical, withdrawal, deposit and opening guide.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Transaction Methods<br> <br> <br> <br> You can expect very good option for users to downpayment and pull <br> <br> away whenever you secure byMoneybookers and NETELLER, Overseas <br> <br> Lender Transmit, Western Union and a lot more. Now we have everthing, excellent game titles get <br> <br> started with <a href="https://www.w888clubm.com">W88</a>.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Call Us<br> <br> <br> <br> If you need any help or have any questions about Live betting or our casino games,<br> <br> we are available 24/7 via Live Chat, Telephone and E-mail.

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hiya! I know this is kinda ooff topic nevertheless I'd figured I'd ask.<br> <br> Would you be interested in trading links or maybe guest writing <br> <br> a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjeects as yours annd I <br> <br> feel wee could greatly benefit from each other. If you happedn to be interested feel frewe <br> <br> to shoot me an e-mail. I lkok forwarrd to hearing from you!<br> <br> Superb blog by thhe way!<br> <br> <br> <br> my page: cla dietary supplement gnc side effects - Zelmma - http://lechon.ca/index.php/blog/125913/learn-how-to-support-a-perfect-workout-routine-as-well-as-other-exercise-as/ -

Wysłane przez kunjungi situs (niezweryfikowany) w
Hi, І wish for to ѕubscribe forr this web sie ttо take most up-to-date updates, thuѕ whеre can i ddo it please help out. http://chipil.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=51022

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Does your website have a contact page? I'm having trouble locating iit but, I'd like to send you an e-mail.<br> <br> I've got some creative ideas for your blog you might be interested <br> <br> inn hearing. Either way, great site andd I look forward to <br> <br> seeing it expaqnd over time.<br> <br> <br> <br> Alsso visit my log post - cuz hosting - https://digital-goal.net/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I couldn't resist commenting. Well written!<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web blog; <a href="http://wserv.ul.ru/phpinfo.php?A[]=%3Ca%20href=http://incar99.vip">Dominoqq</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Awesome things here. I'm very glad to see your article.<br> <br> Thanks a lot and I'm looking forward to contact you. Will you please <br> <br> drop me a e-mail?<br> <br> <br> <br> Also visit my web-site; speedo lzr elite 2 - http://zombiesmiami.com/about-dead-to-life-movie-zombies/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's awesome to go to see this website and reading the views of all friends regarding this <br> <br> piece of writing, while I am also zealous of getting experience.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look aat my web page: free piano learning software foor pcc (<a href="http://Www.Trikke-China.com/uh/space.php?uid=33097&do=blog&id=28261">Catharine</a>)

Wysłane przez fildena super active (niezweryfikowany) w
fildena 150mg price http://fildena.us.com/buy-fildena.html fildena purple pill http://fildena.us.com/ fildena compared to viagra This tablet can be made without consuming or with consuming food too with a high-fat meal increases its absorption. http://fildena.us.com/buy-fildena.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Paragraph writing is also a excitement, if you be <br> <br> familiar with after that you can write otherwise it is complicated to write.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my homepage www.hratuga.De - https://Www.Hratuga.de/pfadfinderwissen/index.php?title=Why_A_Created_Business_Plan

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I was recommended this website through my cousin. I'm not positive whether <br> <br> this publish is written by way of him as no one else recognize such special <br> <br> approximately my problem. You're incredible!<br> <br> Thank you!<br> <br> <br> <br> my website :: <a href="https://blakesector.Scumvv.ca/index.php?title=Top_5_House_Primarily_Based_Online_Company_Choices">walton refused</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I could not refrain from commenting. Well written!<br> <br> <br> <br> Here is my site: <a href="http://podarki-klass.inmak.net/user/AdeleCraig9540/">fitoderm squalane wholesale</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I would possibly like this web site.<br> <br> He was entirely right. This put up truly made my <br> <br> day. You can not believe just how so much time I had spent for this info!<br> <br> Thanks!<br> <br> <br> <br> My page :: what is an rfid inventory system - https://Online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/Inventory_Management_-_Gaining_Manage_Of_Inventory_With_Cycle_Counting

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up to every one, the contents existing at thios web page are in fact awesome for people knowledge, well,keep up the nice work fellows.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look aat my web blog; cure erectile dysfunction in men (<a href="http://Georgian.tours/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=86564">Kraig</a>)

Wysłane przez situs poker (niezweryfikowany) w
Ꮐreetings I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, whіle I was searcjing on Yɑhoo for someghing eⅼse, Anyhow I aam here now and would just likе to say many thanks foor a marvelous ppost and a all round entertaining blpog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it ɑll at the moment but I һave book-marked it and also added your RSS feеds, so when I һave time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work. http://tzrspa.com/comment/html/?40424.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I've been browsing online more than three hours today, but I never discovered <br> <br> any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price sufficient <br> <br> for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will probably be a lot more helpful <br> <br> than ever before.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my site; <a href="http://gamma-system.by/user/FFKBrook57352/">si joint pain icd 9</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I like it when people get together and share ideas.<br> <br> <br> <br> Great site, stick with it!<br> <br> <br> <br> my site :: driving And cars... - https://www.hratuga.de/pfadfinderwissen/index.php?title=Are_You_In_The_Car_Business_Stop_Fixing_The_Exact_Same_Problems

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I'm more than happy to discover this site.<br> <br> I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!!<br> <br> <br> <br> I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to check out <br> <br> new stuff in your site.<br> <br> <br> <br> Here is my page ... <a href="https://infini-wiki.org/index.php/Utilisateur:ConradKirkpatric">Davenport Senior Living</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find <br> <br> It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look at my blog <a href="http://Food-Fighters.com/mediawiki/index.php?title=Importance_Of_Retail_Pos_Software">ideal business plan</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My family members every time say that I am wasting my time here at web,<br> <br> but I know I am getting familiarity everyday by reading thes fastidious posts.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my web site <a href="http://Www.gatematic.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=Sandbase.Semlab.io%2Fwiki%2FTop_Five_Methods_To_Make_Cash_On-Line_From_Home">Www.gatematic.com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello to every , as I am truly eager of reading this webpage's post to be updated regularly.<br> <br> <br> <br> It consists of good information.<br> <br> <br> <br> my web page :: <a href="http://chatyap.info">sikis</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
whoah this blog is magnificent i like reading your articles.<br> <br> Stay up the great work! You understand, a lot of individuals <br> <br> are searching round for this info, you can help them <br> <br> greatly.<br> <br> <br> <br> Take a look at my homepage ... Inventory Management System In Java - http://Microsoldering.org/index.php?title=Fleet_Administration_Problems_Keeping_Rolling_On_As_Diesel_Fuel_Prices_Increase

Wysłane przez islamabad boutique (niezweryfikowany) w
Unquestionably believe that that you stated. Your favorite justification seemed to be at the net the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get annoyed even as people think about issues that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the entire thing with no need side-effects , other people could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you https://www.bridalstore.pk

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am no longer positive where you are getting your info, but good topic.<br> <br> I needs to spend some time finding out more or understanding more.<br> <br> Thanks for excellent information I used to be in search <br> <br> of this information for my mission.<br> <br> <br> <br> Look into my web page; <a href="http://www.theantiochnetwork.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=itedunet.com%2Fboard_gZke32%2F884370">Good Software System</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Simply want to say your article is as surprising.<br> <br> <br> <br> The clarity in your post is just excellent and i <br> <br> can assume you're an expert on this subject. Well with your permission let <br> <br> me to grab your RSS feed to keep up to date with <br> <br> forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my web page: Organized System - http://tribuneazad.com/index.php?title=Scanner_Software_Program_To_Get_Better_Image_Resolution

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Amazing! Its really awesome article, I have got much clear idea concerning from this post.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my web-site :: Hal - http://Food-fighters.com/mediawiki/index.php?title=Fleet_Administration_Issues_Keeping_Rolling_On_As_Diesel_Fuel_Costs_Improve

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I don't leave mwny responses, however i did a few <br> <br> searching and wound up here Dodaj komentarz | e-magnes.pl <br> <br> : Fakty. And I actually do have a coupe of questions for <br> <br> youu if you tend not to mind. Could itt be only me or does it look like a feew of these responses look like theey <br> <br> are lleft bby brain dead folks? :-P And, if you are writing on other places,<br> <br> I would like to keep up with everything neww you have <br> <br> to post. Could you mazke a list of the complete urls of alll your public pages like your twitter feed,<br> <br> Facebook age or linkedin profile?<br> <br> <br> <br> Feel free too surf tto my webpage ... <a href="http://www.yesilokul.com.tr/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=14754">brainsense discount</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
<br> <br> سلام . کنیز قسم می خورم که این مطلب روان <br> <br> است و محتملاً ابداً کس نتواند مطلب مشابه بوسیله این مطلب <br> <br> را تو وبلاگ روشن کند چون جزیل آزگار است<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my website - <a href="http://jamejamonline.ir/online/3834616135505464106/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1">تور بالی</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Промокоды Яндекс.Еда дают скидку <br> <br> от 20% на услуги доставки. Они служат для привлечения новых клиентов и поощрение существующих.<br> <br> Промокоды могут давать рестораны, сам сервис доставки, или владельцы <br> <br> других бизнесов. Их разыгрывают в конкурсах для блогеров и активных пользователей социальных сетей.<br> <br> Получить скидку просто, нужно ввести промокод в специальное окно при <br> <br> заказе еды, и скидка будет получена.<br> <br> Получите промокод яндекс еда - http://1-mecto.ru .

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's challenging to develop a kind of games that everyone would like to have a great time with.<br> <br> The League of Legends shop could be regarded as a type of extension of the overall game.<br> <br> Lots of bonuses and promotions are also provided to you by playing online casino in this platform.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my site; https://linkping.ru/post/Razbrod-i-shataniya-v-Verhovnoj-Rade-Deputaty-gotovyatsya-k-novomu-prezidentu - https://linkping.ru/post/Razbrod-i-shataniya-v-Verhovnoj-Rade-Deputaty-gotovyatsya-k-novomu-prezidentu

Wysłane przez situs poker online (niezweryfikowany) w
Ƭhis site was... һow do I say it? Rеlevant!! Finally I've found something which helped me. Many thanks! https://maxionibusrn11.Blogspot.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Very descriptive article, I enjoyed that <br> <br> bit. Will there be a part 2?<br> <br> <br> <br> Here is my page <a href="http://www.goonnails.com/wiki/index.php?title=Never_Shed_Monitor_By_Utilizing_Online_Asset_Safety_Software">Proper System</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Domino’s Pizza – одна из крупнейших в мире международных сетей фастфуд-рестранов.<br> <br> Благодаря активному франчайзингу компания продолжает наращивать свое <br> <br> присутствие на рынке, поэтому бренд Domino’s <br> <br> Pizza уже давно признан не только глобальным, но и одним их <br> <br> самых влиятельных.<br> <br> Получите промокод доминос пицца - https://dominopizza-promokod.ru .

Wysłane przez klik disini (niezweryfikowany) w
Eνerything is νery open wityh a precise еxplanation of the сhallеnges. It was definitely informative. Your website iss extremely helpful. Тhanks for sharing! http://dm67.co/comment/html/?244268.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I visited various websites however the audio feature for audio songs existing at this web <br> <br> page is really superb.<br> <br> <br> <br> Here is my site ... Play what you heaqr standring - http://www.xn--80ahbab0eq9a3b.xn--p1ai/user/BrunoOFarrell63/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's remarkable in favor of me to have a web <br> <br> site, which is helpful designed for my knowledge.<br> <br> thanks admin<br> <br> <br> <br> Also visit my site; <a href="https://Blakesector.Scumvv.ca/index.php?title=7_Issues_To_Consider_Before_Buying_Little_Business_Accounting_Software_Program">Blakesector.Scumvv.ca</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Keep this going please, great job!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog: <a href="https://Www.Hratuga.de/pfadfinderwissen/index.php?title=Diesel_Gas_Prices_Up_Again_Fleet_Administration_Should_Satisfy_Problem">Https://Www.Hratuga.de/pfadfinderwissen/index.php?title=Diesel_Gas_Prices_Up_Again_Fleet_Administration_Should_Satisfy_Problem</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.