Prezenty i Skubanko. Rząd dał wszystkim, komu teraz zabrać? Oto 7 opcji

500+, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna - wszystko kosztuje, a będzie kosztować jeszcze więcej. Rząd będzie musiał zacząć trałowanie podatkowe.

Sytuacja budżetu w pigułce wygląda tak. Program "Rodzina 500 plus" i obniżenie wieku emerytalnego będą w sumie kosztować w przyszłym roku ok. 33 mld zł. Wyższa kwota wolna? W wariancie przyjętym we wtorek koszt dla budżetu to ok. 1 mld zł, ale rząd nigdy nie powiedział, że na tym poprzestanie. Bo obietnica wyborcza to kwota wolna w wysokości 8 tys. zł dla wszystkich, na co potrzeba aż 20 mld zł. Co gorsza, w przyszłym roku rząd nie może liczyć na bonusy, takie jak wpływy z aukcji LTE czy doskonały wynik Narodowego Banku Polskiego.

Już w tej chwili jest jasne, że bez znalezienia dodatkowych dochodów trudno będzie połączyć ogień - jakim są prospołeczne projekty rządu, z wodą - czyli kryteriami z Maastricht, które Polska jako członek UE zobowiązała się wypełnić. A te mówią: deficyt budżetowy w danym roku nie może przekroczyć 3 proc. PKB. Utrzymanie tego poziomu będzie wymagało tylko w 2018 r. znalezienia dodatkowych dochodów w wysokości 5 mld zł.

Dlaczego mowa o dodatkowych dochodach, a nie np. oszczędnościach i cięciach w wydatkach? Bo trudno sobie wyobrazić taki plan w warunkach kampanii przed wyborami samorządowymi (2018 r.) i parlamentarnymi (rok później).

 

Sposób 1

Podwyższyć akcyzę od paliw

Akcyza to podatek pośredni i to tutaj rząd ma największe pole do popisu. Tak się składa, że okazja do jej podwyżki jest doskonała, bo ceny paliw są wciąż niskie. Według danych zbieranych przez analityków e-petrol w ostatnim tygodniu listopada litr etyliny 95 kosztował około 4,50 zł, a to mniej niż średnio w 2015 r. - 4,61 zł za litr.

Skoro benzyna nie jest droga, to można podnieść akcyzę na paliwa. Konsument zapłaciłby więcej (bo to na niego podwyżka zostałaby przerzucona), ale nie na tyle dużo, by boleśnie odczuć to przy dystrybutorze. Dziś akcyza daje budżetowi ok. 28 mld zł rocznie. Jej podwyżka o 10 proc. to dodatkowe 2,8 mld zł. Można zaryzykować takie przeliczenie, bo to podatek kwotowy, czyli naliczany od ilości sprzedanego towaru, a nie jego ceny. Popyt na paliwo jest stały, więc wyższa akcyza nie powinna mieć wpływu na wielkość sprzedaży. A co z ceną? Przy jej obecnym poziomie udział akcyzy w cenie detalicznej litra benzyny to ok. 34 proc. Z grubsza licząc, podwyżka akcyzy o jedną dziesiątą podniosłaby cenę o 3 proc. Czyli za litr benzyny trzeba byłoby zapłacić 4,63 zł. To tylko nieco powyżej średniej z ubiegłego roku.

Oczywiście podwyżka podatku może wypychać część obrotu paliwami do szarej strefy. Już dziś to właśnie w paliwach nadużycia są największe. Gdyby jeszcze się zwiększyły, to mogłoby się okazać, że gra nie jest warta świeczki: budżet miałby niewiele z podwyżki podatku, za to pozostałoby złe wrażenie po podwyżce. O tym, że nie zawsze utrzymywanie wysokiego podatku gwarantuje duże wpływy do budżetu, wiemy z doświadczenia: pod koniec 2002 r. o 1/3 obniżono stawkę akcyzy na spirytus. Efektem był skokowy wzrost legalnej sprzedaży z 51,5 mln litrów w 2002 r. do 84 mln litrów w 2003 r. Co przełożyło się na wzrost wpływów budżetowych z 3,6 mld zł do 4,3 mld zł.

Jednak Ministerstwo Finansów chwali się pozytywnymi efektami pakietu paliwowego, który wprowadziło w życie w sierpniu tego roku. To zestaw zmian w zasadach poboru podatków od obrotu paliwami, których celem ma być walka z szarą strefą (w sumie w ciągu roku ma to dać 2 mld zł). Jeśli pakiet rzeczywiście działa, to pokusa, by podnieść akcyzę na paliwa, może być wyjątkowo duża.

 

Sposób 2

Mocniej dokręcić śrubę w VAT

VAT to źródło największych wpływów do budżetu. W tym roku z tego podatku do państwowej kasy trafi 129 mld zł. Szukanie dodatkowych pieniędzy w VAT jest więc dla rządzącej ekipy naturalnym odruchem.

Ale jak to zrobić? VAT jest podatkiem powszechnym - w odróżnieniu od akcyzy, którą pobiera się od wybranych towarów, VAT nakładany jest na wartość sprzedaży w zasadzie każdego towaru i usługi. Różnią się tylko stawki. Stawka to procent ceny, więc liczy się wartość sprzedaży, a nie ilość. Podniesienie lub obniżenie stawki przekłada się na ceny w całej gospodarce, te zaś mogą wpływać na popyt. Mówiąc inaczej, proste podniesienie VAT może mieć skutki dla gospodarczego wzrostu, więc decyzja o podwyżce nie jest taka prosta.

Rząd na razie ograniczył się do przedłużenia na kolejne dwa lata tymczasowej, dwuletniej podwyżki VAT z 2010 r. (podstawowa stawka wynosi więc cały czas 23 proc.). Uratował w ten sposób ponad 7 mld zł dochodów, które by stracił, gdyby podatek spadł o punkt procentowy. Poza tym całą energię skupia na poprawie ściągalności. I tak w 2018 r. ma ona dać ok. 8 mld zł dodatkowych dochodów. Potencjał jest duży, luka w VAT (czyli różnica między tym, co budżet powinien dostać, sądząc po kondycji gospodarki, a tym, co rzeczywiście dostaje) wyniesie w tym roku według firmy doradczej PwC ok. 45 mld zł. Luka to efekt wyłudzeń podatku, ucieczki w szarą strefę, ale też legalnej optymalizacji podatkowej. Oczywiście nikt nie wierzy, że udałoby się ją zupełnie zlikwidować. Ale gdyby rząd ograniczył lukę do poziomu z 2007 r., kiedy to była najniższa w ciągu ostatnich 10 lat - wówczas do budżetu mogłyby trafić prawie 34 mld zł.

Ministerstwo Finansów stara się zatrzymać uciekający VAT. Efekt: skokowy wzrost wartości zatrzymanych przez służby skarbowe zwrotów VAT - czyli kwot podatku, które podatnik VAT zapłacił w fakturach wystawianych przez jego kontrahentów. Po trzech kwartałach było to 566 mln zł w porównaniu z 130 mln zł rok wcześniej. W zwalczaniu przestępczości ma pomóc specjalna spółka, która stworzy system monitorowania faktur i zajmie się przetwarzaniem danych. Aplikacje Krytyczne - bo tak się ona nazywa - mają podawać kontrolerom jak na tacy podatników, których sposób rozliczania się odbiega od standardowych. Pomóc ma też nowelizacja ustawy o VAT, która m.in. utrudni uzyskanie statusu płatnika tego podatku, ale też wprowadzi kilka istotnych utrudnień w bieżących rozliczeniach. A to też stąpanie po kruchym lodzie: wydłużenie terminów zwrotu VAT może zaburzać płynność w firmach, ograniczyć w ten sposób ich aktywność i w efekcie uderzyć w gospodarczy wzrost.

 

Sposób 3

Zabrać bogatym

Pozornie wydaje się to oczywiste: po prostu podnieśmy podatki dla najlepiej zarabiających. Łatwo to opakować w walkę z nierównościami społecznymi i koniecznością zwiększenia progresji podatkowej. Bo dziś PIT, podatek od dochodów z pracy, jest w praktyce liniowy. Około 98 proc. podatników, którzy go rozliczają, płaci niższą, 18-proc. stawkę. Wyższe podatki dla bogatych pomogłyby też w wypełnieniu jednej z głównych wyborczych obietnic, jaką było zwiększenie kwoty wolnej w PIT. Jak bardzo kosztowne to zobowiązanie, widać na przykładzie ostatniej zmiany, wprowadzonej w pośpiechu w ciągu ostatnich dwóch dni listopada. Kwota degresywna (malejąca wraz z dochodem), której górny pułap to 6,6 tys. zł (a nie 8 tys., jak obiecywano), z której skorzysta 3 mln podatników (a nie wszyscy), a straci ok. 700 tys., to ubytek miliarda złotych w budżecie. Zrealizowanie pełnej obietnicy kosztowałoby 20 mld zł.

Najbardziej śmiałą próbą "zabrania bogatym i oddania biednym" miał być tzw. podatek jednolity. Miał on zastąpić dzisiejszy PIT i składki na ZUS, NFZ, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Rząd chciał przy okazji zrobić porządek z samozatrudnionymi, czyli podatnikami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, uzyskującymi z niej wysokie dochody i rozliczającymi się według liniowej stawki PIT w wysokości 19 proc. Często są to wysokiej klasy specjaliści, którzy przechodzą na działalność gospodarczą, bo jako pracownicy najemni musieliby płacić 32-proc. podatek. Likwidacja liniowego PIT mogłaby dać ok. 16 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. W połączeniu ze skutkami wprowadzenia wyższej stawki dla osób zarabiających co najmniej 30-krotność średniej krajowej zapewniłoby to finansowanie zwiększenia kwoty wolnej - a może jeszcze starczyłoby na inne cele. Ale zapowiedź likwidacji liniowego PIT wywołała oburzenie wśród najczęściej korzystających z tej formuły przedsiębiorców. Rząd nie chce tego konfliktu; szłoby to w poprzek deklaracjom wspierania przedsiębiorczości składanym m.in. przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wygląda więc na to, że podatek jednolity powoli odchodzi w niebyt.

Co wcale nie oznacza, że prób odebrania bogatym nie będzie. Nie można wykluczyć wprowadzenia wyższej stawki PIT dla osób z dochodem powyżej 127 tys. zł. Nie wiadomo, czy utrzymają się w systemie wszystkie preferencje, z jakich dziś korzystają podatnicy. Wicepremier Morawiecki stwierdził ostatnio, że bogate małżeństwa nie powinny mieć prawa do wspólnego rozliczania.

 

Sposób 4

Eksperymentować

Oprócz standardowych metod czerpania z kieszeni podatników rząd może jeszcze sięgnąć po środki niekonwencjonalne. Mamy już nawet pierwsze próby. Chociażby podatek bankowy, który jak dotąd jest jedynym obowiązującym podatkiem sektorowym. Drugi podobny podatek - od sprzedaży detalicznej - rozbił się o negatywną opinię Komisji Europejskiej. Udało się go uchwalić, ale jego działanie zostało zawieszone do końca przyszłego roku.

Ale na podatkach sektorowych podatkowe innowacje się nie kończą. W branży stoczniowej z powodzeniem funkcjonuje podatek obrotowy jako alternatywa dla CIT, czyli podatku dochodowego dla firm. Stocznia może wybrać, w jaki sposób chce się rozliczać z fiskusem. Podatek obrotowy ma tę przewagę nad dochodowym, że trudno się przed nim ucieka - każda firma ma jakiś obrót, nie ma on nic wspólnego z jej rentownością, nie da się więc zaniżyć podstawy opodatkowania, generując jakiś dodatkowy koszt. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który opowiada się za zastąpieniem CIT podatkiem od obrotu, twierdzi, że stosując 1-proc. stawkę takiego podatku, budżet zyskałby dodatkowe 30 mld zł.

Inny pomysł, który co jakiś czas powraca w publicznej debacie, to wprowadzenie jednej stawki VAT dla wszystkich towarów i usług. Dziś takie stawki są trzy, co generuje mnóstwo utrudnień w rozliczeniach i może stanowić potencjalne źródło strat dla budżetu. Przykład to dyskusje nad opodatkowaniem dostawy gotowych dań. Niby sprzedaż gotowej żywności jest opodatkowana stawką 5-proc., ale przy usługach gastronomicznych stosuje się 8-proc. VAT. Jedna stawka dla wszystkich wyeliminowałaby nieporozumienia, ale miałaby też uboczny skutek: oznaczałaby wzrost podatku na niektóre towary, choćby właśnie na żywność.

Kolejny eksperyment to podatek od obrotu, który można by odliczyć od podatku dochodowego. W praktyce działałoby to jak opodatkowanie minimalne - firma zawsze coś musiałaby zapłacić fiskusowi. Jeśli podatek obrotowy byłby większy od należnego CIT, to płaciłaby nadwyżkę podatku obrotowego. Gdyby było odwrotnie, to wówczas oddawałaby część CIT. Podobne rozwiązanie prezentowali posłowie z parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego jako substytut zablokowanego podatku handlowego. Z innych ciekawszych koncepcji wymienić warto podatek od funduszu płac, który zastąpiłby PIT i składki na ZUS. Albo ryczałtowy podatek równy dla wszystkich przedsiębiorców uzależniony od wysokości płac w gospodarce.

Są jednak też prostsze metody ucieczki spod wydatkowej gilotyny. Skoro mocnym ograniczeniem jest deklaracja utrzymania deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej 3 proc. PKB, to może warto przyjrzeć się temu, co na ten deficyt się składa? Wicepremier Mateusz Morawiecki zaproponował kilka tygodni temu, by zastanowić się, czy nie "warto zmienić mechanizmów kryterium konwergencji z Maastricht" w taki sposób, by wyłączyć z deficytu wydatki na obronę narodową. To niemałe kwoty, bo rocznie na ten cel gwarantujemy nakłady w wysokości 2 proc. PKB. W przyszłym roku budżet obrony narodowej to niemal 30 mld zł. Niewliczenie go do deficytu obniżyłoby go od razu o ponad połowę.

 

Sposób 5

Wziąć przykład z innych

Oczywiście chodzi o Węgrów, którzy do mistrzostwa doprowadzili już sztukę nieortodoksyjnych rozwiązań podatkowych. Wszak pomysł wprowadzenia podatków sektorowych, w tym daniny uiszczanej przez wielkopowierzchniowy handel, trafił nad Wisłę prosto znad Balatonu. Należy jednak oddać sprawiedliwość Viktorowi Orbanowi. Kiedy obejmował władzę w 2009 r., finanse państwa były w opłakanym stanie. Fidesz nie miał innego wyjścia, niż sięgnąć po podatkową egzotykę. PiS, chcąc realizować wszystkie swoje obietnice, również może nie mieć innego wyjścia.

Podatki sektorowe na Węgrzech wprowadzono jako daniny wyjątkowe i miały obowiązywać tylko przez pewien czas, dopóki nie poprawi się sytuacja finansów publicznych. W praktyce przeistoczyły się w stałe elementy krajobrazu podatkowego nad Balatonem. Płatnikami zostały przede wszystkim branże z dużym udziałem kapitału zagranicznego: bankowość, handel, telekomunikacja, energetyka czy usługi komunalne. W 2009 r. wprowadzono specjalny 8-proc. podatek odprowadzany od zysku (przed opodatkowaniem) firm energetycznych; w 2013 r. jego stawkę podniesiono do 31 proc. i objęto nim także firmy ciepłownicze czy wodociągowe. W efekcie efektywna stawka CIT w przypadku tych przedsiębiorstw wzrosła do 50 proc., a dodatkowo te z nich, które dysponują infrastrukturą przesyłową, objęto także specjalnym podatkiem od jej długości, wynoszącym 125 forintów za metr (1,78 zł). Stałym elementem węgierskiego krajobrazu stał się również podatek bankowy.

Kolejnym przykładem jest podatek handlowy, który ostatecznie przyjął na Węgrzech postać opłaty na rzecz inspekcji żywności, uiszczanej przez wszystkie podmioty prowadzące sprzedaż detaliczną produktów szybko zbywalnych, czyli żywności czy chemii gospodarczej. Zgodnie z założeniami z ubiegłego roku stawka podatku miała różnić się w zależności od obrotów osiąganych przez daną firmę. Jednak pod wpływem krytyki Komisji Europejskiej rząd wrócił do jednej stawki w 0,1 proc. od wartości obrotu.

Przykładem podatku sektorowego jest również specjalna danina nałożona na koncerny tytoniowe, która zaczęła obowiązywać w tym roku. Także w tym wypadku stawka podatku rośnie wraz z obrotami. Jeśli wartość ta zamyka się w 30 mld forintów (427,5 mln zł), to danina wynosi 0,2 proc. Za obrót powyżej 60 mld forintów (855 mln zł) płaci się już 4,5 proc. Fidesz opodatkował także przychody reklamowe firm medialnych, a nawet chciał wprowadzić specjalną opłatę za transfer danych w internecie - jednak protesty społeczne sprawiły, że wycofano się z tego rakiem.

Do tego dochodzi masa mniejszych opłat wprowadzonych przez Fidesz w ciągu ostatnich lat, w tym miesięczna opłata od samochodów firmowych (w wysokości uzależnionej od pojemności silnika: za auto o pojemności 1,6 l to 214 zł miesięcznie), specjalny podatek od niezdrowej żywności (w ciągu 4 lat obowiązywania przyniósł równowartość prawie 900 mln zł węgierskiemu fiskusowi), mikroopłata od każdego SMS-a i każdej minuty połączenia telefonicznego (w wysokości 2 forintów, czyli ok. 3 gr), obowiązująca od tego roku opłata za posiadanie karty płatniczej (800 forintów, czyli 11,4 zł - mniej, jeśli umożliwia płatności bezstykowe) czy podatek od ubezpieczenia OC. W 2012 r. wprowadzono nawet specjalną opłatę od sprzedaży pornografii pod nazwą "podatku kulturalnego", która służy finansowaniu Narodowego Funduszu Kultury. Jednak wartość wpływów z tego tytułu - 100 mln forintów (1,42 mln zł) w tym roku to zaledwie 0,92 proc. budżetu funduszu. Jeśli z Węgier płynie w związku z tym jakaś lekcja, to taka, że pieniądze dosłownie leżą na ulicy.

 

Sposób 6

Odwołać się do poczucia odpowiedzialności

Rząd mógłby sięgnąć po jeszcze bardziej nieortodoksyjne rozwiązania, np. specjalny podatek od wynagrodzeń, płacony tylko przez pracodawców, służący finansowaniu polityki rodzinnej. W końcu dbałość o rodzinę jest obowiązkiem nie tylko państwa, biznes więc mógłby się do tego dorzucić w ramach społecznej odpowiedzialności. Brzmi egzotycznie? Niekoniecznie. Tak to działa w Austrii. Od 1967 r. istnieje tam Familienlastenausgleichsfonds, czyli Fundusz Wyrównywania Obciążeń Rodziny, w skrócie FLAF - który finansowany jest w większości właśnie ze specjalnej składki naliczanej od wynagrodzeń. W Austrii, podobnie jak w Polsce, pracodawca i pracownik zrzucają się na ubezpieczenie emerytalne, rentowe etc. Ale tylko pracodawcy odprowadzają 4,5 proc. wynagrodzenia brutto na konto FLAF właśnie (chociaż parlament austriacki przegłosował stopniowe zmniejszenie daniny). Budżet funduszu w 2016 r. wyniesie 7,09 mld euro, z czego 82,5 proc. będą stanowiły wpłaty od pracodawców. Resztę dopłaca budżet.

Z tych pieniędzy finansowany jest zasiłek pod nazwą Familienbeihilfe, czyli pomoc rodzinna. Jego wysokość uzależniona jest od wieku dziecka. I tak od stycznia 2016 r. wynosi on 111,80 euro w przypadku pociech do 3. roku życia (przy obecnym kursie złotówki do wspólnej waluty jest to prawie 500 zł); ale już na przykład na 19-letnie dziecko uzyskamy 162 euro. Wysokość zasiłku ulega zmianie wraz z liczbą dzieci; tak więc w przypadku piątki szkrabów do każdego progu Familienbehilfe dolicza się 31,4 euro. Przy czym FLAF finansuje nie tylko zasiłki na dzieci, ale też dopłaty do kupna szkolnych podręczników czy koszty przejazdów do szkoły.

Szybkie szacunki odnośnie do tego, jakby to wyglądało w Polsce. Na koniec III kwartału tego roku nad Wisłą 12,9 mln osób utrzymywało się z pracy najemnej. Jeśli przemnożymy tę kwotę przez średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej - 4055 zł - a składka wynosiłaby 2 proc., to budżet wzbogaciłby się o 12,5 mld zł. Podniesienie jej do 4 proc. dałoby 25,1 mld zł. A to ciut więcej niż w przyszłym roku ma wynieść koszt programu "Rodzina 500 plus".

 

Sposób 7

Wojna z Brukselą

Rządowi zawsze zostaje "opcja nuklearna": próba wyperswadowania Brukseli, że sztywne trzymanie się kryteriów z Maastricht to nonsens i dławienie gospodarki. Komisja Europejska jest w stanie przymknąć oko na dyscyplinę budżetową w krajach członkowskich, o ile uwierzy, że problemy z deficytem są przejściowe, a nie strukturalne. Niebagatelne są również stosunki między Brukselą a danym państwem członkowskim. A te, oględnie mówiąc, nie są ostatnio w przypadku Warszawy najlepsze.

Źródło:Dziennik Gazeta Prawna/interia

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
DIABO- Consciência governo no Céu, na Habitantes bem como no Geena.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web-site Vender salgados é lucrativo - http://www.bausch.in/en-in/redirect/?url=http://barbeel.com/__media__/js/netsoltrademark.php%3Fd=comofazersalgados.info

Wysłane przez baca infonya (niezweryfikowany) w
Јust wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are aan expert on thiѕ ѕubjeсt. Fіne with your permission lеt me to grɑb your feed to keеp updated witһ forthcoming post. Ƭhanks a milliⲟn and plesse ϲarry ߋnn thе rewarding work. http://xianlingjiaoyu.com/comment/html/?132343.html

Wysłane przez sistem informas... (niezweryfikowany) w
Ηello, Neat post. There's an issue with yur site inn web expⅼorer, might check this? IE nonetheless is thе marketplace leader and a large part of fⲟlks will leave out your wоndferful writing because օf this pгoƅⅼеm. https://justpaste.it/29yt6

Wysłane przez fildena (niezweryfikowany) w
fildena professional http://fildena.us.com/buy-fildena.html fildena tablets http://fildena.us.com/ fildena fortune healthcare http://fildena.us.com/buy-fildena.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
If you are going for finest contents like I do, only go to see this web site every day because <br> <br> it offers feature contents, thanks<br> <br> <br> <br> my web site: <a href="https://www.sikayetvar.com/kariyeradamcom">asdasdsadsad</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I'm really impressed together with your writing talents as <br> <br> neatly as with the structure for your weblog. Is that this <br> <br> a paid theme or did you modify it your self? Either way stay up the nice <br> <br> quality writing, it's uncommon to peer a great blog like <br> <br> this one these days..<br> <br> <br> <br> Look into my blog post: asdasdsadsad - https://www.sikayetvar.com/kariyeradamcom

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Regzrds for this post, I am a big fan of this internet site would like <br> <br> to go along updated.<br> <br> <br> <br> Here is my web site: <a href="http://ecmm.ch/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1796186">super profit scalper download</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it cann survivfe a twenty <br> <br> five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My <br> <br> apple ipad is now destroyed and she has 83 views.<br> <br> <br> <br> I know this is entirely off topic but I had to hare it with someone!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Heree is my blog post :: sports cash system scam - http://www.globaladtoday.com/articles/117354-exceptional-tips-to-help-you-make-money-online

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi, Neat post. There is an issue with your web <br> <br> site in internet explorer, might test this?<br> <br> IE stiol is the market leader and a large element of folks <br> <br> willl leave out your wonderful writing because of <br> <br> this problem.<br> <br> <br> <br> My homepage; just natural skin care serum (<a href="http://yousub.netsons.org/index.php/component/k2/itemlist/user/26691">Ralph</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the <br> <br> video to make your point. Youu clearly know what youre talking about, why <br> <br> waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?<br> <br> <br> <br> <br> <br> My homepage - human growth hormone supplement [ Lawrence - http://gzy.chinagqsw.pw/space.php?uid=573750&do=blog&id=2339957 ]

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
This is very attention-grabbing, You're a very skilled blogger.<br> <br> I have joined your rss feed and look ahead to looking for more of your magnificent post.<br> <br> Additionally, I've shared your site in my social <br> <br> networks<br> <br> <br> <br> My webpage ... best free forex signals providers (<a href="http://www.webpointdirectory.com/articles/35816-best-guideline-on-the-way-to-be-successful-in-the-stock-market">Adriene</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I was able to find good info from your content.<br> <br> <br> <br> My blog post: precksion nutrition certification questions - http://www.llongg.top/space.php?uid=84625&do=blog&id=236481

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I doo not even know how I finished up here, however I assumed this post was once great.<br> <br> <br> <br> I do nott recognize who yyou might be however certainly you're going to a famous blogger <br> <br> if yoou aren't already. Cheers!<br> <br> <br> <br> my blog; hhow to help paper thin nails - <a href="http://Anipardakht.com/index.php/component/k2/itemlist/user/302467">Mandy</a>,

Wysłane przez เกมยิงปลา (niezweryfikowany) w
I believe that is among the so much important info for me. And i'm satisfied reading your article. But want to remark on few basic issues, The site taste is wonderful, the articles is in reality excellent : D. Excellent task, cheers https://youlike222.com

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi, i believe that i noticed you visited my web site so i <br> <br> came to return the choose?.I'm trying to in finding things to enhance my website!I guess its <br> <br> adequate to mmake use of some of ylur concepts!!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my web blog; guitar chordss pdf acoustic (<a href="http://www.meteo-shop.com/UserProfile/tabid/57/UserID/18106/language/it-IT/Default.aspx">Sima</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there it's me, I am also visiting this website on a regular basis, this website iis really <br> <br> good and the viewers are genuinely sharing fastidious thoughts.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> my web site: Illuminatural 6I Skin Lightening Cream - http://myaa.tw/space.php?uid=75480&do=blog&id=212287

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that <br> <br> I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will <br> <br> be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!<br> <br> <br> <br> Also visit my site - <a href="https://www.flowersonline.it/index.php/component/k2/itemlist/user/89411">sudden joint pain Symptoms</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I'm really enjoying the design and layout of your website.<br> <br> It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for <br> <br> me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?<br> <br> Excellent work!<br> <br> <br> <br> my web-site updownsignals - http://www.eggheadcatering.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=149927

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Awesome post.<br> <br> <br> <br> Here is my web page body language interpretation video <br> <br> (<a href="http://www.bb-room.ru/index.php/component/k2/itemlist/user/101443">Ericka</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Great blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?<br> <br> Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol<br> <br> <br> <br> Also visit my webpage; canadian pharmacy - https://canadianpharmaceuticalsonlinerx.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I would possibly luke this blog.<br> <br> He was once totally right. This publish truly mde my day.<br> <br> You cann't imagine simply how much time I had spent <br> <br> for this info! Thanks!<br> <br> <br> <br> Here iss my page; <a href="http://Prophotovideo.ru/index.php/component/k2/itemlist/user/26499.html">how to play worship guitar chords</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I needed to thank you for this great read!! I absolutely <br> <br> enjoyed every bit oof it. I've got you saved as a favorite to look at new <br> <br> things you post…<br> <br> <br> <br> Also viisit my homepage ... <a href="http://home.xmlyart.com/space.php?uid=111892&do=blog&id=259680">play what you hear guitar</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert <br> <br> that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I <br> <br> will be subscribing to your feeds and even I achievement you <br> <br> access consistently fast.<br> <br> <br> <br> My website muscle pain causes in arms ( Rod - http://Iranpayaplus.ir/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=266698 )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Pleazse let me know if you're looking for a writer for your weblog.<br> <br> You havfe slme really great articles and I feel I would be a <br> <br> gokod asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for yoour blog in exchange ffor a link back to mine.<br> <br> Please blast me an e-mail if interested. Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Visit my web blog: free simple website layouts (<a href="https://microloops.com/index.php/en/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=51555">Whitney</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Generally I don't read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to try <br> <br> and do so! Your writing taste has been amazed me.<br> <br> Thank you, very nice article.<br> <br> <br> <br> my page - <a href="http://pro-tools.eu/news/user/GuyGeyer7112/">learn to play worship guitar</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Stunning story there. What happned after? Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My web site <a href="https://www.gercekmedyumkim.net/">papaz büyüsü</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to <br> <br> browse your blog on my iphonbe during lunch break.<br> <br> <br> <br> I really like the info you provide here and can't <br> <br> wait to take a look when I get home. I'm shyocked at hoow fast your blog loaded on my mobile ..<br> <br> I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Check out my web-site; free downlod forex trend scdanner - http://Xtaewa.com/member/space.php?uid=10686&do=blog&id=10462

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi mates, nice post and pleasant urging commented here,<br> <br> I am truly enjoying by these.<br> <br> <br> <br> my page: <a href="http://www.chinadynasty.cn/UserProfile/tabid/131/userId/2210758/Default.aspx">how to play worship guitar</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
You could definitely see your skills in the work you write.<br> <br> The sectr hopes for more passionate writers like you who aren't afraid tto say <br> <br> how they believe. Always follow your heart.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my page ... anti aging vitamins philippines - Vicky - http://home.g600.cn/space.php?uid=15109&do=blog&id=32536 -

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been running a blog <br> <br> for? you make running a blog glance easy. The overall look <br> <br> of yyour site is excellent, as smartly as the content!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My web blog; <a href="http://wan.nnyx.com/space.php?uid=72409&do=blog&id=218952">best Binary Signal service</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Registration Start an W88 accounts to relish all of our over the internet wagering gaming and <br> <br> promotions recreation of high quality at very value. We believe in enjoyable our respected clients with some other method of down payment promotions <br> <br> and bonuses.<br> <br> <br> <br> Affiliates<br> <br> <br> <br> Turned out to be our companion and gain huge fee quantities every 4 weeks by <br> <br> driving a motor vehicle people to W88.<br> <br> <br> <br> W88 strives to supply a channel of recreation for our client at a great way.<br> <br> We now have in position primary safety measures to promote and ensure responsible <br> <br> gaming.<br> <br> <br> <br> Security and safety<br> <br> <br> <br> An Excellent and Risk-free Playing Strategy. The online privacy <br> <br> of this into is critical to we and us abide by <br> <br> rigid confidentiality and privacy coverages.<br> <br> <br> <br> Sports Betting And Dwell Wagering<br> <br> <br> <br> We supply all the major sports including The english <br> <br> language Premier League, Spanish language La Liga, Italian Serie A, UEFA Champions League, French Ligue 1, German Bundesliga 1, NBA, NCAA and <br> <br> NFL Adult females Hockey, Football, Formula 1 and others.<br> <br> <br> <br> You can expect around 4,000 Survive Wagering football fits a month <br> <br> for your special wagering fulfillment.<br> <br> <br> <br> On the web On line casino<br> <br> <br> <br> Execute gambling house online games on the net. Decide upon Roulette, Blackjack, Online video Poker,<br> <br> Progressives, others and Slots additionally work on getting your probability to triumph in far more Casino Jackpots on W88.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Exist Gambling house<br> <br> <br> <br> We certainly have vast array of offers. Examples include Are living Dealership Casino site with Dwell Reception check out, wonderful Asian dealers, Dwell Baccarat, Live life <br> <br> Sic Bo, Live Dragon Tiger and Live Roulette, On line Gambling house Slot machine games straightforward to learn Keno <br> <br> online games.<br> <br> <br> <br> Promos Downpayment Welcome and Bonus Advantage give for those <br> <br> new individuals. Reload Cash and Bonus Rebates for current customers also<br> <br> <br> <br> Assistance Middle<br> <br> <br> <br> Find out more about our FAQ web site for sporting activities <br> <br> gambling and video games assist. It contains aid on membership technical, deposit,<br> <br> opening and withdrawal assist.<br> <br> <br> <br> Payment Procedures<br> <br> <br> <br> We provide you with good option for shoppers to deposit and withdraw any time you triumph in throughMoneybookers and NETELLER,<br> <br> Foreign Standard bank Transmit, European Union and many <br> <br> others. We certainly have a great deal, excellent mmorpgs <br> <br> begin with W88.<br> <br> <br> <br> Get In Touch<br> <br> <br> <br> If you need any help or have any questions about Live betting or <br> <br> our casino games, we are available 24/7 via Live Chat, <br> <br> Telephone and E-mail.<br> <br> <br> <br> Look at my blog - <a href="https://www.w888clubm.com/%E0%B8%97%E0%B8%B2%E0%B8%87%E0%B9%80%E0%B8%82%E0%B9%89%E0%B8%B2-w88">upskirt</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Genuinely when someone doesn't know afterward its up to otgher people that <br> <br> thjey will assist, so here it takes place.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my website: best face moisturizer for rosacea skin ( Juliane - <br> <br> http://action-studio.com.ua/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=614906 )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
This website was... how do Isay it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.<br> <br> Kudos!<br> <br> <br> <br> Also visit my web-site; gym instructor courses online ( Linette - http://fs1.zzz.com.ua/user/MaxineKerr/ )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Good article. I definitely love this website.<br> <br> Thanks!<br> <br> <br> <br> my page <a href="http://dyplom.edu.pl/index.php?title=User:WeldonSprouse8">Agen Dominoqq Terbaik</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.<br> <br> It is pretty worth enough forr me. In my view, if all site owners and bloggers made golod content as you did, the net <br> <br> will be a lot more useful than ever before.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My web site - buy brainsense (<a href="http://ucenter.xyz/home/space.php?uid=1595&do=blog&id=1576">ucenter.xyz</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thank you a lot for sharing this wiyh all of <br> <br> uss you actually understand what you are speaking approximately!<br> <br> Bookmarked. Please also talk over with my site =).<br> <br> We could have a hyperlink trade contract among us<br> <br> <br> <br> My web-site - kiehl's acne blemish control daily skin clearing treatment ingredients (<a href="http://www.webpointdirectory.com/articles/58685-dealing-with-acne-breakouts-issues--discover-remedies-right-here-">Antwan</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I concheive other website proprietors should take this site as an model, very clean and wonderful user friendly pattern.<br> <br> <br> <br> Also visit my web site :: big bull fx ea review - http://175.207.29.11/index.php?mid=board&document_srl=267938

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?<br> <br> I'm trying to find out if its a problkem on my end or <br> <br> if it's the blog. Anny responses would be greatlpy appreciated.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my blog: best online guitar lessons youtube (<a href="http://61.177.145.6:8081/ActivityFeed/MyProfile/tabid/60/userId/970987/language/en-US/Default.aspx">Jenni</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey there outstanding website! Does running a log like tis require a lot off work?<br> <br> I have very little expertise iin computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.<br> <br> Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.<br> <br> I know this is off topic but I simply needed to ask.<br> <br> Thanks a lot!<br> <br> <br> <br> Stop by my web site: <a href="http://oduck.xyz/space.php?uid=3473&do=blog&id=6812">how to treat adult acne and blemishes</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Fascinating blog! Is your theme custom made or didd you download it from somewhere?<br> <br> <br> <br> A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.<br> <br> Please let me know where youu got your theme. Thanks a lot<br> <br> <br> <br> Here is my blog post prosolution pills ingredients - http://tatalmetstroy.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=35941

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Excellent web site. Plenty of helplful info here.<br> <br> <br> <br> I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious.<br> <br> And obviously, thank you inn your effort!<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web page: daily fokrex signals free (<a href="http://museum.okhanet.ru/user/XZQTabatha/">Santo</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It is not my first time to pay a visit this web <br> <br> page, i amm browsing this website dailly and take fastidious information rom here everyday.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my web-site <a href="http://blafjella.no/UserProfile/tabid/61/userId/36194/language/en-US/Default.aspx">pharmacologic treatment of opioid-induced constipation</a>

Wysłane przez www.lrcost.com (niezweryfikowany) w
Hеllo friends, its enormous post rеgarding tutoringand entirely defined, keep it up all tһе time. http://www.lrcost.com/comment/html/?26640.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and <br> <br> now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.<br> <br> Is there any way you can remove me from that service? Cheers!<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web-site; <a href="https://www.sikayetvar.com/kariyeradamcom">asdasdsadsad</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello! Quick question that's entirely off topic.<br> <br> Do yyou know how to make your site mobile friendly?<br> <br> My weblog looks weird when browsing from my iphone 4.<br> <br> I'm trying to fnd a theme or plugin that might be able to correct this problem.<br> <br> <br> <br> If you have any recommendations, please share.<br> <br> Manny thanks!<br> <br> <br> <br> Review my website :: male libido enhancement reviews - http://Www.yy945.me/ucenter_home/space.php?uid=2970&do=blog&id=3858

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello colleagues, how is everything, and what you <br> <br> desire to say on the topic of this piece of writing, in my view its actually <br> <br> amazing in favor of me.<br> <br> <br> <br> Here is my blog - <a href="https://prelease.club/atas-memanfaatkan-arsitektur-papan-dalam-texas-holdem/">situs Bandarq online</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Heyy are using Wordpress for your blog platform?<br> <br> I'm new to the blpog world but I'm trying to get started and set up my own. <br> <br> Do youu require any coding expertise to make your own blog?<br> <br> Any help would be really appreciated!<br> <br> <br> <br> Here is my site - best acne cure every cold, Jannie - http://allsapr.ru/user/MattDickinson25/ ,

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS.<br> <br> <br> <br> I don't understand why I am unable to subscibe <br> <br> to it. Is there anybody having similar RSS problems?<br> <br> <br> <br> Anybody who knows the answer will you kindly respond?<br> <br> <br> <br> Thanks!!<br> <br> <br> <br> Look at my web site; <a href="http://www.mayaera.com/member/space.php?uid=6823&do=blog&id=6426">chlorogen 800 ingredients</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I’m not hat much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!<br> <br> I'll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best<br> <br> <br> <br> my webpage; simple piano lessons for beginners youtube converter ( Stefganie - http://www.spmetallurg.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3461 )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's amazing to visit this web page and reading the views oof all friends on tthe topic of this post, while I am also zealous of getting experience.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my blog post; phytophanere dietary supplement ingredients [<a href="http://www.gpemax.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2869318">Priscilla</a>]

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.