Były adwokat Trumpa uwolniony

Były adwokat Donalda Trumpa, Michael Cohen, został wypuszczony z więzienia na mocy postanowienia sądu, który zarzucił rządowi chęć zemsty na Cohenie.

- Cohen opuścił federalne więzienie w Nowym Jorku w piątkowe popołudnie – ujawnia jego adwokat Danya Perry.

Dzień wcześniej sąd orzekł, że Cohena należy uwolnić. Sąd oskarżył administrację Trumpa o chęć zemsty na byłym prawniku prezydenta.

Mężczyzna został w 2018r. skazany na 3 lata więzienia za uchylanie się od płacenia podatków, oszustwa z funduszami kampanii wyborczej, okłamanie Kongresu i za uciszenie gwiazdy porno pieniędzmi, by ukryć jej wypowiedzi na temat rzekomego związku z Trumpem.

Z powodu pandemii Cohen został wypuszczony z więzienia w maju, by odbyć resztę wyroku w areszcie domowym.

Otrzymane wsparcie

9 lipca ponownie trafił do więzienia, za rzekome niedotrzymanie warunków aresztu domowego. On sam twierdzi, że była to zemsta za to, że nie chciał przełożyć planów wydania książki o Trumpie przed wyborami, które odbędą się w tym roku. Prokuratura próbowała między innymi skłonić Cohena do podpisania dokumentu, w którym zrzekał się prawa do wydania książki.

Cohen otrzymał poparcie dla swoich praw w czwartek, gdy sędzia Alvin K. Hellerstein zarządził, że Cohen ma zostać uwolniony w piątek. Sędzia powiedział w swoim uzasadnieniu, że nigdy nie spotkał się z czymś podobnym.

Pozew

- W ciągu 21 lat, które przepracowałem jako sędzia, podczas których skazywałem ludzi i ustanawiałem warunki zwolnień, nigdy nie spotkałem się z czymś podobnym. Dlaczego władze więziennie miałyby domagać się czegoś takiego, jeśli nie chodziło o odwet – napisał Hellerstein w swoim uzasadnieniu.

- A odwet dotyczy jego chęci do skorzystania ze swojego konstytucyjnego prawa do wydania książki – ciągnął sędzia.

53 letni Cohen w poniedziałek złożył pozew przeciwko federalnym służbom więziennym i prokuratorowi generalnemu, Williamowi Barrowi, twierdząc, że powodem ponownego uwięzienia była kwestia wydawania książki.

Władze więzienne stwierdziły, po orzeczeniu Hellersteina, że zarzuty o zemście są nieprawdziwe.

Autor: 
Tłumaczenie: Katarzyna Kapica

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.