Mike Pence wrócił do USA. Udane rozmowy z premierem i prezydentem

Z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Polskę odwiedził Wiceprezydent USA Mike Pence. W poniedziałek spotkał się z Prezesem Rady Ministrów RP Mateuszem Morawieckim oraz Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły m.in. sieci 5G oraz ruchu bezwizowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G 

Taki zapis znalazł się we „Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G”, podpisanej w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. 

„Biorąc pod uwagę, że bezpieczna technologia mobilna piątej generacji (5G) będzie miała fundamentalne znaczenie zarówno dla dobrobytu, jak i bezpieczeństwa narodowego w niedalekiej przyszłości, Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G” – można przeczytać w deklaracji.

W deklaracji podkreślono znaczenie ochrony sieci łączności następnej generacji przed zakłóceniami czy manipulacją oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Polski, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. 

 

Rozmowy z Andrzejem Dudą

Rozmowy plenarne Mike’a Pence’a z polskim prezydentem rozpoczęły się przed godziną 11. Udział w nich wzięli między innymi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

- Wszyscy wiemy o tym, że była zapowiedziana wizyta prezydenta Donalda Trumpa. Przyroda, zdarzenia nieprzewidywalne, czyli huragan, doprowadziły do zmiany tego planu. Taka zmiana jest oczywista - mówił Andrzej Duda

- Bardzo dziękuję za przybycie do Polski, za obecność i czynne uczestnictwo w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - dodał do wiceprezydenta USA.

 

Polska - USA bez wiz?

Mike Pence nie powiedział jednoznacznie, że Polska dołączy do programu bezwizowego, jednak po jego słowach można przypuszczać, że rozmowy na ten temat trwają. Wiceprezydent USA podkreślił, że "cieszy się, iż Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia jej programem ruchu bezwizowego".

- Tak jak wcześniej informowaliśmy, Stany Zjednoczone nominują Polskę do tego programu, gdy zostaną spełnione kryteria - dodał.

- Relacje polsko-amerykańskie są coraz silniejsze. To jest odzwierciedlone w relacjach prezydenckich, pomiędzy panem, panie prezydencie a prezydentem Trumpem. Jest to owoc pracy pokoleń - powiedział wiceprezydent.

Mike Pence wraz z małżonką wsiedli do samolotu o godz. 14:00, by udać się do USA. W niedzielę wzięli udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas których wiceprezydent USA wygłosił szczególne dla Polaków przemówienie.

- Jak powiedział wtedy pan prezydent (Trump), historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. Dzisiaj, w samym sercu Warszawy, stając tutaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji - mówił Pence podczas uroczystości.

Polacy podziękowali brawami przedstawicielowi rządu USA kilkanaście razy. W pamięć zapadły słowa o bohaterstwie i odwadze polskiego narodu oraz o sojuszu Polski i Ameryki.

Autor: 
AG
Źródło: 

tvn24, tvp info, gazetawyborcza

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.