Władze Libanu zwolniły przetrzymywanego w Syrii Kanadyjczyka

Kristian Lee Baxter pojawił się na konferencji prasowej w Bejrucie w piątek wraz z libańskim szefem bezpieczeństwa Abbasem Ibrahimem, który powiedział, że Baxter został zatrzymany z „powodów związanych z naruszeniem prawa syryjskiego”.

„Myślałem, że zostanę tam na zawsze” - powiedział ze łzami w oczach Kristian Lee Baxter na konferencji prasowej.

44-letni mężczyzna pochodzący z Kolumbii Brytyjskiej wybrał się w listopadzie na wycieczkę turystyczną do Syrii, a miesiąc później krewni mężczyzny nie byli już w stanie skontaktować się z nim.

Departament Spraw Zagranicznych Kanady potwierdził następnie, że dowiedział się, iż Kanadyjczyk został zatrzymany w tym ogarniętym wojną kraju, ale nie można było mu pomóc, ponieważ w Syrii nie ma już ambasady kanadyjskiej.

Kristian Lee Baxter, zatrzymany w Syrii, w towarzystwie generała dywizji Abbasa Ibrahima, szefa Libanu ds. Bezpieczeństwa wewnętrznego, wziął udział w konferencji prasowej w Bejrucie w Libanie, 9 sierpnia 2019 r.

 

 

Turystyka w strefie działań wojennych

Od 2011 Rząd ostrzega Kanadyjczyków, aby unikali wyjazdów do Syrii gdzie wybuch wojny przyciągnął obce mocarstwa, a także spowodował powstanie nowym ugrupowań milicyjnych, w tym islamistycznej grupy terrorystycznej. Do tej pory wojna pochłonęła 500 000 ofiar śmiertelnych.

Kanada zerwała stosunki dyplomatyczne z Syrią w 2012 r., Repatriując swoich dyplomatów i zamykając ambasadę.

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

Radio Canada

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.