Prezydent Kosova odwołuje spotkanie w Białym Domu z powodu oskarżeń o zbrodnie wojenne

Etyka sporów w krajach bałkańskich od dawna była kwestionowana przez międzynarodowe instytucje. 24 czerwca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wysunął oskarżenia wobec prezydenta Kosova.

Prezydent Kosova odwołał swoją podróż do Waszyngtonu po licznych oskarżeniach wniesionych przeciwko niemu. W środę, 24 czerwca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał akty oskarżenia przeciwko prezydentowi Hashimowi Thaci oraz przeciw dziewięciu innym byłym separatystom.

Oskrażenia to międzyinnymi zbrodnie przeciwko ludzkości, takie jak stosowanie tortur oraz morderstwa.Hashim umówił się na spotkanie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucic na rozmowy w sobotę.

Thaci nie wzbrania się od zarzutów oraz zachęca innych oskrażonych do współpacy z Trybunałem. Przywódca partii politycznej Thaci’ego potępia oskrażenia twierdząć, że są one motywowane politycznie.

„Wszyscy wyżsi przywódcy Armii Wyzwolenia Kosova zostali uniewinnieni, co świadczy o tym, że zbrodnie popełnione w Kosovie były sprawką Serbów a nie Albańczków. Oświadczenie prokuratora to nic innego jak próba pisania historii na nowo oraz zakrzywienia prawdy o naszej świętej wojnie wyzwolenia.” – Komentuje Kadri Veseli, były rzecznik oraz teraźniejszy przywódca Demokratycznej partii Kosova.

Autor: 
Michał Kaszuba
Źródło: 

Redakcja OAN

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.