Teksas samodzielnie stawia mur graniczny

Były prezydent USA Trump chciał postawić mur na granicy z Meksykiem. Jego następca, Joe Biden, wstrzymał projekt. Teraz gubernator Teksasu – Abbott – samodzielnie wznowił jego budowę.

Teksas rozpoczął budowę własnego muru z ogromnych stalowych prętów na granicy z Meksykiem. „Teksas podejmuje bezprecedensowy krok, aby stan chronił suwerenność Stanów Zjednoczonych i naszego stanu” – powiedział gubernator Teksasu Greg Abbott na konferencji prasowej w sobotę (18.12.2021, czasu lokalnego). Jest to konieczne, ponieważ rząd prezydenta USA Joe Bidena „nie wykonał swojego zadania”, powiedział w Rio Grande City stojąc przed dźwigiem i stalowymi prętami.

Abbott: „Imitacja” muru Trumpa
Gubernator republikański, o którym mówi się, że ma ambicje wobec samego Białego Domu, potępił „śmiertelne konsekwencje” polityki granicznej Bidena. „Ten mur graniczny, który widzisz za nami, jest kopią muru granicznego, który zbudował prezydent Trump – ten sam materiał, ta sama koncepcja” – dodał, odnosząc się do poprzednika Bidena – Donalda Trumpa.

„Dzisiejszy dzień oznacza nie tylko pierwszy etap stawiania muru granicznego na ziemiach Teksasu, ale również jest to punkt kulminacyjny naszych wysiłków na rzecz walki z nielegalną imigracją, powstrzymania przemytu narkotyków i ludzi oraz ochrony naszych społeczności” – czytamy na stronie internetowej biura gubernatora.

Biden zatrzymał plany budowy wszczęte przez Trumpa
Trump uczynił budowę muru wzdłuż granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem jednym z najważniejszych projektów swojej kadencji. Na ponad 700 kilometrach granicy wzniesiono mur, zastępujący przede wszystkim istniejące bariery. Mur miał za zadanie uniemożliwić migrantom z południa przekroczenie granicy.

Gdy Biden objął urząd w styczniu tego roku, prace zostały wstrzymane. W czerwcu tego roku gubernator Teksasu Abbott po raz pierwszy ogłosił, że plany budowy barier będą kontynuowane. Biden był krytykowany z wielu stron za zajmowanie się nielegalną imigracją: niektórzy nadal uważają jego politykę za zbyt surową, a jeszcze inni zarzucają mu stosowanie jeszcze ostrzejszych środków.

Autor: 
Autor: tagesschau / Tłumacz: Maja Knychalska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.