Zmiany w sektorze MSP

Badania Krajowego Rejestru Długów wskazują, że 75% firm MSP musiało wprowadzić zmiany w firmie. W większości było to cięcie kosztów, szczególnie pensji (33%). Ważne jest szukanie nowych pomysłów (24%) oraz większą cyfryzację (21%). Około 80% uważa, że wpływ pandemii na biznes jest długotrwały. Wiele osób 71% odczuwa obecnie większy stres związany z pracą.

Wprowadzane zmiany

Dla 91% firm produkcyjnych pandemia była czasem zmian: dostosowanie się do nowych warunków, nisz. Ważna jest zmiana produktów i usług do obecnych potrzeb. Sposobem na kontynuacje działalności była szybka reakcja i elastyczność. Około 16% firm musiało ograniczyć zatrudnienie. Głównie były to stanowiska, które straciły rację bytu (62%). Najczęściej były to osoby z mniejszym stażem (32%). Około 27% musiało zamknąć lub zawiesić swoją działalność. Wiele firm 20% musiało wprowadzić cyfryzację., szczególnie obsługę przez internet oraz pracę zdalną. Dużym problemem było: dostosowanie się do wymagań sanitarnych, zapewnienie bezpieczeństwa, zmiany  w czasie pracy oraz problem z zakupem i zbytem towarów.

Perspektywy MSP

Około 80% uważa, że zmiany będą długotrwałe. Około 57% uważa, że jest możliwy powrót do stanu sprzed pandemii. Tylko 15% firn uważa, że zmiany będą krótkotrwałe i odwracalne. Większość 72% ocenia zmiany jako negatywne.

Poziom stresu

Dla 71% przedsiębiorców pandemia wywołała wzrost stresu, z czego 42% w nieznaczny sposób. Dla ponad 27% prowadzenie firmy jest obecnie bardziej stresujące niż przed pandemią. Najbardziej stresujące jest: stabilność firmy oraz przyszłość przedsiębiorstwa. Ważnym aspektem jest kwestia finansowa, głównie zobowiązania i należności. Stres wywołuje kwestia bezpieczeństwa oraz warunki zatrudnienia.

Dane te  wskazują na duża dynamikę i elastyczność firm. Przedsiębiorcy dbają by utrzymać firmę i jej stabilność. Dużym problemem jest kwestia finansowa oraz problemy z płynnością. Aby utrzymać firmę ważne jest zachowanie konsumentów oraz dalsze dostosowanie się do potrzeb kupujących. Cyfryzacja może pomóc dostosować się do warunków i klientów. Praca zdalna również. Trzeba utrzymać oszczędności przez pewien okres, do czasu poprawy warunków finansowych w firmie.

Autor: 
Dorota Smoleńska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 19 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.