W Rosji rocznie znika od 70.000 do 100.000 osób

Jak powiedziała na forum poświęconym pracy wolontariackich grup poszukiwawczych dyrektor Agencji Inicjatyw Strategicznych Svetlana Czupszeva, co czwarta zaginiona osoba nigdy nie zostanie odnaleziona. Połowę tej liczby stanowią dzieci.

"Chcielibyśmy, aby wszyscy rozumieli znaczenie udziału wolontariuszy w grupach poszukiwawczych i ratowniczych”, powiedziała.

Gubernator obwodu moskiewskiego Andrej Vorobjov wskazał natomiast na potrzebę współpracy w podejmowaniu efektywnych kroków podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych.

Wolontariusze to czasem jedyny ratunek

Niektóre media rosyjskie już wcześniej pisały o problemach w poszukiwaniu osób zaginionych, o zbyt powolnych reakcjach policji i o zaniechaniu poszukiwań w przypadku niewystarczających przesłanek.

Rosja nie posiada specjalnych służb państwowych, które zajmowałyby się akcjami poszukiwawczymi. Należy to do obowiązków Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, ale z punktu widzenia prawa, zaginięcie nie należy do takich sytuacji i jak się podkreśla, przedstawiciele ministerstwa niechętnie włączają się w tego rodzaju akcje.

Pomoc wolontariuszy jest często decydująca w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazeera/Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.