„Europa rozpoczyna rok 2021, przedłużając okresy blokad w miarę spiral przypadków koronawirusa”

Liczba europejskich państw rozpoczęła 2021 rok w znajomym stylu, poprzez zamknięcie  mieszkańców I dążenie do ograniczenia przypadków koronawirusa. Zaostrzone ograniczenia pojawiają się jako nowy wariant wirusa, który wywołuje niepokój wśród rządów na całym kontynencie. 

W poniedziałek Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział rygorystyczny lockdown w Anglii. Nowe obostrzenia będą obowiązywały przez co najmniej 6 tygodni. „To oczywiste, że musimy zrobić więcej wspólnie, aby opanować ten nowy wariant podczas wprowadzania naszych szczepionek na rynek", powiedział Johnson w przemówieniu do narodu w poniedziałek wieczorem. Dlatego też, w Anglii musimy przejść na narodowy lockdown, który jest wystarczająco ciężki aby opanować ten wariant. Oznacza to, że rząd po raz kolejny „nakazuje ci zostać w domu" – dodał. Johnson ponownie wprowadził działania, które były już widoczne podczas pierwszego lockdownu wiosną ubiegłego roku. Od północy czasu lokalnego, we wtorek ludzie z Anglii mogą opuszczać swoje domy tylko w celu zaspokojenia potrzeb życia codziennego takich jak: zakupy pierwszej potrzeby, ćwiczenia i pomoc medyczna. 

W poniedziałek pierwszy Minister Szkocji Nicola Sturgeon również powiedziała, że większość kontynentalnej Szkocji zostanie objęta lockdownem, który zacznie się od północy. Walia i Irlandia Północna (dwa pozostałe narody Wielkiej Brytanii) zostały  już zamknięte. 

W innym miejscu Europy rząd włoski ogłosił we wtorek, że większość ograniczeń nałożonych w kraju podczas przerwy świątecznej zostanie przedłużona do 15 stycznia. Ludzie we Włoszech będą mogli odwiedzić przyjaciół jedynie raz dziennie, na spotkaniach gdzie maksymalnie mogą znajdować się dwie osoby dorosłe z zewnątrz. Zgodnie z nowym dekretem rządowym podróżowanie pomiędzy regionami będzie zabronione z wyjątkiem powodów zdrowotnych lub zawodowych. Ograniczenia zostały również nałożone na przemysł turystyczno-hotelarski, a bary i restauracje mogą świadczyć usługi tylko na wynos.

W Niemczech kanclerz Angela Merkel spotka się we wtorek z 16 premierami krajów związkowych aby omówić przedłużenie dotychczasowej blokady. Początkowy niemiecki lockdown miał zakończyć się 9 stycznia. Jedna z dyskutowanych opcji przedłużyłaby ją do końca miesiąca. W poniedziałek rzecznik Merkel Steffen Seibert powiedział, że sytuacja w niemieckich szpitalach jest „niezwykle trudna'' z powodu wzrostu zakażeń.

W Grecji rząd wprowadził rygorystyczne, ale krótkotrwałe obostrzenia. Lockdown od 3 do 11 stycznia, godziny 6:00 rano. „Przypadki Covid-19 są nadal wysokie, a presja na krajowy system opieki wciąż trwa"- Powiedział rzecznik prasowy greckiego rządu Stelios Petsas na konferencji prasowej 2 stycznia. „Zostajemy w domu przez te kilka dni i 11 stycznia wracamy do obecnej sytuacji z otwartymi szkołami".

SZKOŁY ZAMYKAJĄ SWOJE DRZWI

Rząd Wielkiej Brytanii początkowo niechętnie zamykał szkoły, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony związków zawodowych nauczycieli, którzy nalegali na ich ponowne otwarcie jak planowano w tygodniu po Świętach Bożego Narodzenia. Ale w poniedziałek Premier ogłosił, że wszystkie szkoły podstawowe i średnie zostaną zamknięte a uczniowie przejdą na naukę zdalną. Johnson powiedział również, że GCSE I poziomy A - kluczowe standaryzowane testy dla 16 i18 latków nie będą mogły być przeprowadzane zgodnie z planem pod koniec roku akademickiego.

Włochy podchodzą do tego zupełnie inaczej. Liceum zostanie ponownie otwarte 11 stycznia. 50% uczniów będzie uczęszczać do szkół, a druga połowa będzie miała zajęcia zdalnie. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych we Włoszech mają wrócić do szkoły zgodnie z oczekiwaniami 7 stycznia. 

„Nie ma sensu ponownie otwierać szkół tylko po to, by po kilku dniach ponownie je zamknąć" powiedziała Sandra Zampa, włoska podsekretarz stanu zdrowia, we wtorkowym wywiadzie dla radia.

W Niemczech szkoły przestawiły się na naukę zdalną w połowie grudnia. Decyzja o tym czy ja kontynuować zapadnie we wtorek. W Irlandii i Hiszpanii związki zawodowe nauczycieli i niektórzy lokalni przywódcy wzywają władze do opóźnienia powrotu do szkoły.

Zamykanie szkół jest powszechnie postrzegane jako ostatnia deska ratunku w Europie, a dążenie do ich zamknięcia podkreśla skalę wyzwania przed jakim stoi ten kontynent.

 

 

Autor: 
Zamira Rahim CNN, Tłum.Oliwia Starzyńska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.