Trump wraca do maseczek

Po rekordowo wysokiej liczbie zakażeń w USA, prezydent Trump mówi, że jest teraz gorliwym zwolennikiem noszenia maseczek.

Z 52.000 nowych zakażeń w ciągu dobry, koronawirus rozprzestrzenia się w USA z rekordową prędkością.

Kilka stanów zmieniło w związku z tym plany odmrażania gospodarki: w Kalifornii gubernator wydałponowny nakaz zamknięcia większości barów, restauracji, kin i muzeów po ostrożnej próbie wznowienia tych aktywności. 

Przedsięwzięcia te wyprzedzają wydarzenia związaneze świętowaniem amerykańskiego dnia niepodległości 4.lipca. W wywiadzie dla telewizji Fox Business Trump oznajmił, że jest zwolennikiem noszenia maseczek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

- Zdecydowanie sięgnąłbym po maseczkę, gdybym był w tłumie ludzi – powiedział w wywiadzie. Dodał, że naprawdę lubi to jak wygląda w maseczce.

 

Kontrowersyjne maseczki 

Maseczki wydawały się dość kontrowersyjnym tematem w dyskursie politycznym w USA w ciągu ostatnichtygodni. Amerykańskie organy kontroli zakażeń rekomendują używanie maseczek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, podczas gdy wielu z najgorliwszych zwolenników Trumpa mówiła o maseczkach jako próbie kneblowania albo prowokującym symbolu choroby, której nie uważają za poważną. Demonstrujący w Teksasie maszerowali z hasłem twierdzącym, że nakaz noszenia maseczek to „tyrania”. Na Florydzie przeciwnicy maseczek udali się nawet do sądu, by udowodnić, że przedsięwzięcia związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa naruszają amerykańskie prawa konstytucyjne. 

Prezydent Trump sam żartował z używania maseczki przez swojego kandydata w jesiennych wyborach, Joe Bidena. Wiosną Trump wyjaśnia, że sam nie  będzie nosić maseczki, nawet gdy służby zdrowia to rekomendowały.

- Używanie maseczki, gdy witam prezydentów, premierów, dyktatorów, królów i królowe – po prostu to nie dla mnie – powiedział.

Prokurator generalny Michigan nazwał go porywczym dzieckiem, gdy Trump odmówił założenia maseczki podczas wizyty w fabryce w maju w tym właśnie stanie. 

 

Sam zniknie

Prezydent Trump nie wydał ogólnonarodowego rozporządzenia na temat używania maseczek, ale jednocześnie podkreślał, że to niepotrzebny środek zapobiegawczy w kraju, w którym wielu żyje z dala od innych ludzi.

„Jeśli ludzie chcą to robić to powinni” wyjaśniał w wywiadzie dla Fox Business, zanim dodał, że wciąż uważa, że koronawirus któregoś dnia zniknie sam z siebie.

Autor: 
Simen Ekern tłum. Katarzyna Kapica
Źródło: 

Nrk.no

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.