Kaczyński traci większość w Sejmie. Najnowszy sondaż

Zmiana na politycznej scenie. Według nowego sondażu PiS traci większość w Sejmie. Zmniejsza się przewaga PiS nad PO.

Jak wynika z najnowszego sondażu dla se.pl i NOWEJ TV, do Sejmu weszłoby siedem partii. PiS nadal ma największe poparcie, jednak goni go coraz bardziej Platforma Obywatelska. I wszystko wskazuje na to, że władzę przejęłaby szeroka koalicja opozycji do PiS - czytamy w "Super Expressie".

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 31 proc. ankietowanych, na Platformę Obywatelską 20 proc. Dalej uplasowały się Nowoczesna z poparciem 14 proc. ankietowanych, Kukiz'15 z 13 proc. 10 proc. stawia na SLD, po 5 proc. na Razem i PSL.

- Te badania odzwierciedlają pewną tendencję, gdzie można mówić o stabilizacji notowań dużych partii - analizuje dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważa także, że jak wynika z sondażu, ciągle jest miejsce dla lewicy.

Badanie dla se.pl i NOWEJ TV przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 marca na próbie 1040 dorosłych Polaków.

 

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Prawo i Sprawiedliwość na pierwszym miejscu, Platforma Obywatelska na drugim, Nowoczesna na trzecim - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło od ostatniego badania o 9 pkt. proc. - oddałoby na nią głos 24 proc. Polaków.

Głos na PiS oddałoby w wyborach 34 proc. Polaków, czyli o 1 punkt proc. mniej niż w grudniu. Na Nowoczesną zagłosowałoby 11 proc. ankietowanych - aż o 13 punktów proc. mniej niż przed trzema miesiącami.

Do Sejmu dostaliby się jeszcze, zgodnie z wynikami sondażu, posłowie z list Kukiz'15. Głosowanie na to ugrupowanie zadeklarowało 5 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. mniej niż w grudniu).

O poselskich mandatach mogą zapomnieć parlamentarzyści PSL i Partii Wolność - po 4 pkt. proc., SLD oraz Partii Razem - po 3 pkt. proc.

Sondaż także był przeprowadzony w dniach 7-8 marca. Próba badania wynosiła 1004 osób.

 

Jakie było poparcie w lutym?

Według lutowego sondażu Kantar TNS 33 proc. badanych zadeklarowało udział w najbliższych wyborach parlamentarnych. Na PiS zagłosowałoby 22 proc. na PO, po 8 proc. na Nowoczesną i Kukiz'15. Partia rządząca odnotowała trzypunktowy spadek w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca. Platforma Obywatelska uzyskała od styczniowego badania trzypunktowy wzrost.

Autor: 
--------------
Źródło: 

wiadomosci.wp.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.