Rekord został pobity. Butelka tej whiskey została sprzedana za ponad milion dolarów.

Butelka rzadko spotykanej szkockiej whiskey z 1926 roku została sprzedana na aukcji w Hong Kongu za rekordowe 1,1 mln dolarów. Godzinę wcześniej, za nieco niższą cenę, została sprzedana inna butelka tego trunku.

Sprzedane whiskey, znane jako "święty Graal Macallana", nie były udostępniane opinii publicznej od ostatniej aukcji, na której zostały wystawione, a która odbyła się 30 lat temu, pisze The Guardian.

O wartości tego alkoholu wystarczająco dużo mówi fakt, że właśnie z tej serii wyprodukowano zaledwie 24 butelki i był to prezent destylarni Macallan dla najważniejszych klientów. Najdroższa whiskey znana jest ze swojego specyficznego opakowania z etykietami będącymi dziełem artystów Valerio Adami i Peter Black.

Butelka z etykietą Adamiego została kupiona przez kolekcjonera obecnego na aukcji, natomiast ta druga została sprzedana drogą telefoniczną. Obaj nabywcy są anonimowi.

Jak pisze Daniel Lem, szef departamentu win luksusowych i whiskey Bonhams w Hong Kongu, największą wartość mają whiskey wyprodukowane w XX wieku. Propozycje ich zakupu nadchodzą niemal z całego świata.

Poprzedni rekord należał do zestawu 6 butelek destylarni Macallan, sprzedanych w ubiegłym roku za trochę mniej niż 985.000 dolarów. Cenowy rekord za jedną butelkę również należał do tej destylarni. Za wystawioną na sprzedaż w 2014 roku whiskey nabywca zapłacił około 630.000 dolarów.

Autor: 
A.R./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

The Guardian

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.