Kraje UE różnie o czasie letnim i zimowym

Kraje skandynawskie preferują czas zimowy, bo w czasie letnim w Sztokholmie, 21 grudnia słońce wschodziłoby o 9:43.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska zaproponowała, by od przyszłego roku definitywnie zerwać z obowiązkiem zmiany czasu, która teraz ma miejsce dwa razy do roku. W związku z tym, ministrowie transportu krajów członkowskich UE na nieformalnym spotkaniu w Grazu dyskutowali o propozycji zniesienia zmiany czasu.

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada, by w sprawie zmiany czasu, każdy kraj członkowski UE podjął decyzję do kwietnia 2019 roku.

Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu z zimowego na letni miałaby miejsce 31 marca 2019 roku, ale kraje członkowskie, które chcą wrócić do czasu zimowego mogłyby ostatnią półroczną zmianę przeprowadzić 27 października 2019 roku.

 

Na południu zmrok zapada o 19:00

Po tej dacie, zmiany czasu byłyby niemożliwe. Kraje członkowskie, które podejmą ostateczną decyzję, muszą porozumieć się ze sobą i tak skoordynować swoje propozycje, by kraje sąsiednie od zawsze będące w tej samej strefie czasowej nie znalazły się w różnych strefach czasowych.

Inicjatywa o zniesieniu zmian czasu wyszła od Finlandii, którą poparły pozostałe kraje Europy Północnej pragnące pozostać przy czasie zimowym.

Jest to zrozumiałe, bo gdyby na przykład Szwecja pozostała przy czasie letnim, 21 grudnia w Sztokholmie wschód słońca miałby miejsce o 9:43.

Z drugiej strony, gdyby na stałe wprowadzić czas zimowy, w krajach południowych, latem mrok zapadałby już o 19:00, a nie byłoby to korzystne dla turystów.

Dlatego też Malta, Cypr, Portugalia i Grecja opowiedziały się za zachowaniem czasu zimowego i letniego.

 

Austria złoży swoją propozycję w 2021 roku

Austriacy, z powodu różnych stanowisk państw członkowskich, zdecydowali się przedstawić swoją decyzję w 2021 roku.

Czas letni wprowadzono po kryzysie naftowym w latach 70-tych ubiegłego wieku w nadziei, że uda się ograniczyć zużycie energii.

Od 1996 roku wszystkie kraje UE dodają godzinę w ostatnią niedzielę marca i odejmują w ostatnią niedzielę października.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.