Co kryją radioaktywne zgliszcza Czarnobyla?

Współpracownik ukraińskiego oddziału Radia Wolna Europa Jevhen Solonjna wyprawił się do wnętrza radioaktywnych zgliszczy Czarnobyla. Była to rzadka okazja, by zobaczyć zniszczoną ukraińską elektrownię nuklearną.

- Część bloku nr 4 reaktora jest skażona przez promieniowanie. Teraz pokrywa ją ołów, a poziom promieniowania jest monitorowany, opowiada Solonjna.

Przeszedł "złotym korytarzem" łączącym reaktor z elektrownią. W czasie katastrofy był to główny ciąg komunikacyjny, którym ludzie biegali góra-dół. Ci, którzy zostali napromieniowani wychodzili na zewnątrz, a ekipy ratownicze wchodziły do środka, informuje Radio Wolna Europa.

 

Solonjna wszedł do środka sarkofagu.

- Jest tu stosunkowo bezpiecznie. To odcinek "złotego korytarza" prowadzący w głąb reaktora. Pozwolono nam zejść na dół. Eksplozja reaktora w kwietniu 1986 roku wyrzuciła w powietrze „tony promieniowania”. Obok znajdują się pomieszczenia kontrolne bloku nr 4. Tu przeprowadzano testy, które doprowadziły do katastrofy.

Przeszedł do hali z turbiną, w której nastąpił wybuch i gdzie, jak powiedział, zaczęło się skażenie.

- Na podłodze można zobaczyć częściowo uszkodzony i zdemontowany po wybuchu sprzęt. Poziom promieniowania jest dość wysoki. Nie możemy tu długo zostać. Zaraz stąd idziemy.

Od 2016 roku reaktor pokrywa masywna, ochronna pokrywa.

- Musimy zapobiegać przedostawaniu się promieniowania, wyjaśnia szef obiektu Pavlo Demjanovski.

Simon Evans, rzecznik EBRD mówi, że od momentu zamontowania ochrony znaczne zmniejszyła się emisja promieniowania na drodze z obiektu do schronu. Poziom promieniowania zmniejszył się dziesięciokrotnie, co wskazuje na to, że nowa pokrywa ochronna jest kluczowa, jeśli chodzi o zabezpieczenie strefy bezpieczeństwa przyszłej pracy.

Siódma turbina była najbardziej uszkodzona, tutaj stopień skażenia jest największy. Unikalna membrana została zaprojektowana tak, by wytrzymać co najmniej 100 lat.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

RSE

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.