Jak powstał Black Friday?

Szaleństwo zakupów, a czasem nawet bójki i pobicia o towary sklepowe. Tak wygląda Czarny Poniedziałek, czyli czas promocji w sklepach i centrach handlowych. Skąd przywędrowała do nas moda na mega wyprzedaże?

 

Black Friday, czyli czarny piątek, to dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, kiedy w sklepach są wielkie obniżki cenowe produktów. W tym dniu, rzesze ludzi na całym świecie idą na zakupy, przyciągnięci jednodniowymi okazjami i zniżkami.

Czarny Piątek rozpoczyna sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem. Tradycja związana z Black Friday pochodzi z USA. Tego dnia wiele sklepów otwartych jest do późnych godzin, niekiedy przez całą dobę

W Stanach Zjednoczonych jest on często najbardziej dochodowy dla sprzedawców w ciągu całego roku; tego dnia od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów. Od roku 2016 także w Polsce jest to dzień wyprzedaży, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych zakupów. ( źródło: Wikipedia)

 

Geneza Black Friday

Teorii związanych z powstaniem wielkiego święta zakupowego jest kilka. Pierwsza z nich mówi, że przyczyn szaleństwa zakupowego powinniśmy się dopatrywać w spekulacjach giełdowych z 1869 roku, które doprowadziły do rekordowej wartości złota w Stanach Zjednoczonych. Gdy rząd zainterweniował, wywołało to lawinę na rynku finansowym. Wówczas cena surowca spadła ze 160 do 130 dolarów za uncję.

Według. drugiej teorii czarny piątek związany był z falą zwolnień po Święcie Dziękczynienia w 1951 roku, która zalała pracodawców, gdyż ludzie chcieli przedłużyć sobie przerwę świąteczną i wykorzystali ten czas na zmianę pracy.

 

Kolejna teoria mówi, że jako pierwsi terminu Black Friday użyli nieoficjalnie filadelfijscy funkcjonariusze policji, opisując ogromne korki i tłumy w okolicach sklepów i centrów handlowych oraz wzmożenie ogólnego ruchu w piątek po Święcie Dziękczynienia. W 1966 roku, nazwa ta została użyta oficjalnie przez Earla Apfelbauma w reklamie jego sklepu ze znaczkami Apfelbaum Inc.

Natomiast wg. ostatniej teorii czarny piątek miał być związany z kolorem czarnego tuszu, którego używali sprzedawcy sklepowi do pisania wyników sprzedaży. Nazwę Black Friday sformułowały wówczas media, określając w ten sposób dzień, w którym amerykańscy sprzedawcy pierwszy raz od dawna zarobili konkretne pieniądze. Było to w roku 1981.

 

Cyber Monday

Zakupy internetowe cieszą się dużą popularnością, dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientom, sklepy internetowe postanowiły przygotować specjalne wyprzedażowe okazje. I tak powstał Cyber Monday, zwany także cyberponiedziałkiem, cybernetycznym poniedziałkiem oraz cyfrowym poniedziałkiem.

Pomysł ten narodził się w Stanach Zjednoczonych. Określenia Cyber Monday użyto po raz pierwszy w 2005 roku. W kolejnych latach, cyberponiedziałek stał się popularny w krajach Ameryki Południowej, Europy Zachodniej i Japonii.

Cyberponiedziałek jest często porównywany do poprzedzającego go czarnego piątku, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice. W cyberponiedziałek promocje ogłaszają głównie sklepy internetowe, zwłaszcza te mniejsze, którym trudno konkurować z wielkimi sieciami handlowymi. Zauważono również, że w cyberponiedziałek najczęściej kupowane są ubrania i obuwie, natomiast w czarny piątek w koszykach przeważają przeważnie urządzenia elektroniczne. ( źródło: Wikipedia).

Jak co roku, podczas wielkiego święta zakupowego, sprzedawcy liczą na rekordowe utargi. Pamiętajmy, żeby nie dać się omamić iluzjom cenowym i nie podejmować nieracjonalnych decyzji przy robieniu zakupów.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

Wikipedia

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.