Stan wojenny na Ukrainie. MSZ ostrzega Polaków

W wyniku ataku ze strony Rosji na ukraińskie jednostki marynarki wojennej, w środę zaczął obowiązywać stan wojenny na Ukrainie. MSZ wydał ostrzeżenie dla Polaków wybierających się do tego państwa.

 

Niedzielny atak

Dwa ukraińskie kutry floty wojennej oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu, zostały ostrzelane i przejęte przez siły rosyjskie. Do zdarzenia doszło w niedzielę 25 listopada. Ukraina uznała działania rosyjskie jako akt agresji.

Z kolei Rosja oskarża Ukrainę o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Uważa, że od aneksji Krymu, wody u wybrzeży Półwyspu Krymskiego należą do państwa rosyjskiego. Gdy doszło do zajęcia przez Rosję Krymu w roku 2014, Moskwa przejęła kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską ( oddziela Morze Czarne od północnej jego części, czyli Morza Azowskiego) i zbudowała nad nią most łączący półwysep z rosyjskim terytorium.

 

Stan wojenny na Ukrainie

Po niedzielnym starciu, Ukraina wprowadziła stan wojenny. Zaczął obowiązywać w środę 28 listopada, od godziny 8.00 rano czasu polskiego i potrwa do 27 grudnia. Został ogłoszony w dziesięciu obwodach: czernihowskim, chersońskim, charkowskim, donieckim, ługańskim, mikołajewskim, odeskim, sumskim, winnickim oraz zaporoskim.

Mieszkańcy tych okręgów nie odczują dużych zmian. Na wjeździe do miast mogą być obecne patrole policji oraz gwardii narodowej.

 

MSZ wydał ostrzeżenie dla Polaków

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne ostrzeżenie w związku z sytuacją na Ukrainie.

Ministerstwo odradza wszelkie podróże

- do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk

- na Półwysep Krymski

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

- do tych części obwodów donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich

Na pozostałym obszarze Ukrainy MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności- czytamy na stronie ministerstwa.

Jak informuje ministerstwo, z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim I ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację połączonych sił, MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego I ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Ze względu na aneksję Rosję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymywania się od podróżowania na te tereny- dodaje MSZ.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

MSZ.gov.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.