Po 20 maja papierosy mogą stać się nielegalne w Polsce

Polscy palacze mogą mieć duże problemy z kupieniem papierosów po 20 maja. Polska bowiem może nie zdążyć z wdrożeniem systemu śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace.

Od 20 maja każda paczka papierosów oraz każde opakowanie zbiorcze zawierające wyroby tytoniowe w ilości większej niż paczka, wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej musi być zarejestrowane w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace. Polska może nie zdążyć z wdrożeniem tego systemu w życie. W związku z tym sprzedaż papierosów naszym kraju może być nielegalna w świetle prawa.

- Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał do 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy- powiedział dla Business Insider Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlowej.

Celem wprowadzenia systemu przez dyrektywę 2014/40 było wg Komisji Europejskiej wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym- czyli sklepem- czytamy na stronie Polskiej Izby Handlu.

Dlatego jeżeli ustawa nie wejdzie w życie lub nie powstanie nowy system na czas, papierosy nie będą mogły opuścić fabryki po 20 maja.

Podmioty muszą rejestrować w systemie moment wejścia w posiadanie każdej paczki papierosów oraz wszystkie przemieszczenia tych opakowań do momentu, w którym podmiot przestaje być w posiadaniu tych wyrobów. Punkt detaliczny nie jest zobowiązany do rejestrowania przyjęcia wyrobów tytoniowych, ale jest odzwierciedlony w systemie przez przedostatni szczebel systemu dostaw- czyli na przykład hurtownik zaopatrujący dany punkt detaliczny wysyła do systemu dane na temat dostawy.

Warunkiem koniecznym dla detalistów jest zarejestrowanie w systemie, bowiem każdy punkt detaliczny potrzebuje identyfikacji, w tym celu musi być więc zarejestrowany.

Każda paczka papierosów wymaga istnienia specjalnego identyfikatora w celu śledzenia produktów. Unikalny identyfikator jest to kod alfanumeryczny, 2D nadrukowany w czasie produkcji na paczkach papierosów.

Kody będzie generował podmiot (instytucja) wydający identyfikatory- niezależny od producenta. Ten podmiot wyznaczony przez państwo członkowskie (najpóźniej do 6 maja 2019) będzie także odpowiedzialny za rejestrację wszystkich podmiotów w systemie- zakładów produkcyjnych, hurtowni, dystrybutorów oraz detalistów. Kody dla wyrobów tytoniowych zamawiać będą producenci lub importerzy- będą one przesyłane w formie elektronicznej lub fizycznej producentom, a ich kopia będzie wysyłana do systemu zbierania danych (pierwotnego repozytorium)- informuje Polska Izba Handlu.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

businesinsider.com, Polska Izba Handlu

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.