E-dowody już od marca

Już od 4 marca będzie można składać wnioski o wydanie e-dowodów. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, projekt wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r. będą już miały warstwę elektroniczną.

 

Dowód osobisty z chipem

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest plastikową kartą, wyposażoną w elektroniczny chip, na której będą zapisane dane właściciela. Nowy dokument tożsamości będzie bezpiecznym narzędziem, służącym do komunikacji elektronicznej ze służbą zdrowia, z administracją oraz podmiotami komercyjnymi. Dokument potwierdzi naszą tożsamość w usługach online. W praktyce natomiast będzie wymagało przyłożenie e-dowodu do czytnika oraz wpisanie kodu PIN. Nowy dokument będzie opatrzony zaawansowanym podpisem elektronicznym. Podpis elektroniczny będzie tak samo ważny jak podpis własnoręczny.

 

E-dowody w praktyce: składanie wniosków

Wnioski o e-Dowody będzie można składać od poniedziałku, 4 marca. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie ostatnich przygotowań. Pomyślnie przebiegły już testy, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce. Urzędnicy mieli podczas nich możliwość sprawdzenia jak załatwianie spraw związanych z dowodem będzie wyglądało w praktyce. Trwają też szkolenia urzędników. Przeszkolono ich prawie 5 tys.- czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Ze względu na prace techniczne, od 27 lutego 2019 r., zostanie czasowo wyłączona możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Natomiast 4 marca będzie można ponownie składać wnioski online.

Z kolei, 1 marca 2019 r. od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. W związku z tym tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 aż do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości złożenia wniosku oraz załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego.

 

„(…) Zależy nam, by ani obywatele, ani urzędnicy nie odczuli żadnych komplikacji związanych z wdrożeniem e-Dowodu- podsumowuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. (źródło: gov.pl).

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

gov.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.