Austria – za używanie symboli ustaszy od 1. marca kara do 4000 euro

Na liście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajduje się 13 flag i symboli, których używanie karane będzie od piątku (1.03.). Inicjatywa wyszła od przywódców Karyntii, w regionie którym każdego roku odbywają się obchody Masakry w Bleiburgu i co roku wiele osób jest podczas uroczystości aresztowanych za używanie symboli nacjonalistycznych.

Od 1. marca w Austrii wchodzi w życie nowe rozporządzenie o zabronionych symbolach, wśród których tym razem pojawiły się także symbole ustaszy; za ich używanie grozi wysoka pieniężna kara. Na liście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która została opublikowana na stronie internetowej ministerstwa, znajduje się 13 flag i symboli, których część dotyczy organizacji terrorystycznych i organizacji zbrojnych. Na nowej liście znajdują się także symbole takich organizacji jak: Bractwo Muzułmańskie, Hamas, Hezbollah, kurdyjska PPK (Partia Pracujących Kurdystanu – przyp.tłum.), tureckie Szare Wilki. Rozporządzenie wchodzi w życie od piątku (01.03.) i stanowi uzupełnienie wcześniejszej listy zabronionych symboli, na której znajdowały się m.in. symbole Państwa Islamskiego (ISIS), Al-Kaidy i symbole nazistowskie, informuje Tanjug (serbska agencja prasowa – przyp. tłum.).

 

Za powtarzające się wykroczenia kara 10000 euro

Austriacki parlament za sprawą głosów Austriackiej Partii Ludowej (OVP) i Wolnościowej Partii Austrii (FPO) projekt nowego rozporządzenia przegłosował końcem zeszłego roku; rozporządzenie zakłada karę do 4000 euro za używanie zabronionych symboli, a w przypadku ponownego używania nawet 10000 euro. Zakaz nie dotyczy jedynie reportaży, filmów, przedstawień teatralnych i wystaw – jeśli nie ma się na celu propagowanie ideologii stojących za tymi symbolami.

Mówiąc o symbolach ustaszy znajdujących się na liście Ministerstwa, pierwszy z nich opisany jest jako srebrny granat z czerwonymi płomieniami, na granacie jest czerwono-biała szachownica, a wszystko znajduje się wewnątrz niebieskiej litery „U”. Drugi z symboli to szachownica czerwono-biała z pierwszym białym polem, nad którą znajduje się opleciona niebieska litera „U”.

Autor: 
Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

balkans.aljazeera.net

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.