Ameryka Łacińska. Jair Bolsonaro zainicjował skandal w Brazylii

Mając na celu krytykę święta karnawałowego, Jair Bolsonaro umieścił na Tweeterze nagranie mężczyzny oddającego mocz na innego mężczyznę w trakcie „Bloco”, nazwa nadana imprezom ulicznym organizowanym na pograniczu oficjalnych wydarzeń.

„W jednym słowie, to żenujące”, wyraża swój żal „O Globo”, przywołując skandal wywołany nagraniem opublikowanym we wtorek wieczorem przez prezydenta Brazylii na koncie Twitter, śledzonym przez 3,5 miliona osób. To nagranie „pornograficzne” według „Opinião e Notícia”, w którym jeden mężczyzna oddaje mocz na włosy drugiego, zdaje się podczas „Bloco”, święta ulicznego organizowanego w trakcie okresu karnawałowego.

Skrajnie prawicowy leader, wybrany w październiku 2018, zamieścił w jednym z komentarzy do nagrania: „Czuję się naprawdę źle zamieszczając to, ale prawda musi zostać ujawniona po to, by ludzie dowiedzieli się i ustalili priorytety. To tym stały się liczne grupy karnawału ulicy. Komentujcie i wyciągajcie wnioski.”

„Imprezy uliczne, będące na celowniku prezydenta, zdają się być poruszone”, dodaje korespondent The New York Times. „Widzimy w nich dużo kostiumów z przesłaniem seksualnym, nie brakuje też publicznego wyrażania uczuć”, ale, jak kładzie nacisk dziennikarz, to co pokazuje fragment, nie ma nic wspólnego z całością. „Opinião e Notícia” przypomina że „w trakcie „Blocos” widoczna jest dziś rywalizacja między wydarzeniami wyższej rangi jak defilady szkół samby”, mając tym samym znaczny wpływ na gospodarkę kraju.

„The Guardian” zauważa w słowach prezydenta „Próbę odpowiedzi na krytykę otrzymaną przez stronę administracyjną tegorocznego karnawału”. Brytyjski dziennik podkreśla że „Blocos” są okazją do manifestowania sprzeciwu wobec prezydenta skrajnie prawicowego, „którego zwycięstwo podczas wyborów zeszłego roku przeraziło Brazylijczyków progresu”. Piosenki przeciwko Bolsonaro rozbrzmiały w Sambodrome, samym sercu karnawału Rio, zwraca uwagę dziennik.

Nawet „Ci którzy głosowali na niego” skrytykowali publikację Tweeta, zapewnia „Folha”, znaczący dziennik z Sao Paulo. „O Globo” przepytał grupy najważniejszych znawców tematyki w Brazylii. „Bolsonaro zaatakował forum publiczne, forum publikacyjne i Republikę Brazylii. To jeden z najbardziej agresywnych ataków który został podjęty przez Głowę Państwa, atak przeciwko moralności społecznej”, szacuje Robert Romano, profesor etyki i filozofii na uniwersytecie Campinas. „On zadeklarował że tego typu zachowanie jest częste podczas świętowania karnawału w Brazylii. Przypisał zachowanie dwóch osób milionom i milionom spośród nich. Jakim prawem?”, dodaje.

Gaudêncio Torquato, profesor z uniwersytetu z Sao Paulo, jeśli o niego chodzi, oświadcza że tweet jest „żałosny”, podejmuje polemikę „my przeciko nim” i „dzieli społeczeństwo”. Roberto Gondo, specjalista od marketingu, wnosi nowe światło do głównego dziennika w Brazylii. W jego oczach, „postawa Bolsonaro była nieadekwatna i odpychająca, ale częściowo zgodna ze strategią przyjętą przez prezydenta i jego dzieci w zakresie korzystania z portali społecznościowych”.

„O Globo” cytuje jednocześnie adwokata Miquel`a Reale Junior, znanego ze sprowokowania Dilma Roussef do rezygnacji, który szacuje że tweet mógłby być usprawiedliwieniem do wszczęcia procedury zwolnienia. Krzyżyk #OskarżenieBolsonaro było zresztą najbardziej wyszukiwane na Twiterze w środę 6 marca. „Przepis nr 1079 z 1950, który określa zbrodnie odpowiedzialności prezydenta Republiki, stanowi, że administracja działająca w sposób niezgodny z godnością, honorem i przyzwoitością urzędu, stanowi przestępstwo przeciwko prawomocności”, precyzuje dziennik.

 

„Co to jest golden shower”?

Jak stwierdza The New York Times, “Oczywistym jest że Pan Bolsonaro nie jest mniej impulsywny w sieci niż był jako kandydat. Jego zespół wyjawił swój dyskomfort, podczas gdy on nadal prowadzi swoją działalność za pośrednictwem WhatsApp.” Jego przeciwnicy zostali wysłuchani. Dziennik „Estado de Minas” wnosi że Partia Pracujących rozważa możliwość złożenia prośby o „zbadanie zdrowia psychicznego prezydenta Republiki, dokładnie tak jak proponowali kongresmani amerykańscy w sprawie Donalda Trumpa”.

I tak, w środowy poranek, pojawił się nowy tweet brazylijskiego leadera „zobowiązujący” internautów „do zadławienia się podczas śniadania bądź też do utracenia prawie całkowicie głosu”, opisuje „El Pais”. Pyta w nim swoich fanów: „Co to jest golden shower?” – angielska nazwa nadana praktykom seksualnym polegającym na oddawaniu moczu na partnera.

Pytanie wywołało nową falę komentarzy w sieci. Brazylijska strona „Huffington Post” miała ubaw w selekcjonowaniu kilku potencjalnych odpowiedzi, publikując przy tym zdjęcie psa oddającego mocz na kandydaturę wyborczą Jair`a Bolsonaro.

Autor: 
Joanna Kryk
Źródło: 

courrierinternational.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.