Przyspieszone starzenie

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei mając lat 45 cierpią na schorzenia właściwe przeciętnym 65-latkom i czują się tak, jak 76- latkowie z Francji lub Singapuru.

Wykazał to niezależny zespół badawczy w pracy opublikowanej w piśmie Lancet.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące zdrowia mieszkańców 195 krajów i odkryli, że ludzie różnych generacji czują się jak 65-latkowie w zależności od tego, gdzie mieszkają.

Do krajów, których mieszkańcy czują się najmłodziej, należą Japonia i Szwajcaria. Obywatele tych właśnie państw mając przeciętnie 76 lat czują się na 65. Młodo czują się również Francuzi, Singapurczycy, Kuwejtczycy i mieszkańcy Korei Południowej.

Najszybciej starzeją się mieszkańcy Papui Nowej Gwinei, bo mając 45 lat czują się na 65. Podobnie obywatele Afganistanu i Wysp Marshalla, którzy w wieku 51 lat czują się o 14 lat starzej.

Dane zostały opracowane na podstawie indeksu socjo-demograficznego (SDI), który opiera się na wskaźnikach typu : średni dochód, wykształcenie i współczynnik dzietności.

Badanie wykazało, że mimo, iż mieszkańcy państw rozwijających się żyją krócej, ludność krajów z niższym SDI szybciej się starzeje.

Analiza dowiodła, że choroby związane ze starzeniem się stanowią ponad połowę wszystkich problemów zdrowotnych dorosłych na całym świecie.

"Liderzy oraz decydenci mający wpływ na politykę zdrowotną powinni baczniej przyjrzeć się, kiedy ludzie zaczynają cierpieć z powodu negatywnych powodów starzenia", mówi dr Angela Cheng, kierownik badania.

Naukowcy uważają, że teraz należałoby zwrócić uwagę na czynniki, które mogłyby odroczyć symptomy starzenia się. Może to być cokolwiek, od aktywności fizycznej, przez zaprzestanie palenia, do lepszej organizacji systemu opieki zdrowotnej.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.