Stoltenberg: NATO nie chce nowej zimnej wojny

NATO "nie chce nowego wyścigu zbrojeń", ani "nowej zimnej wojny", ale w razie potrzeby będzie się bronić, powiedział w minioną środę sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, z okazji 70 rocznicy jego podpisania.

Jak donosi HINA, w przemówieniu do amerykańskiego Kongresu Stoltenberg zaapelował o "zachowanie jedności" Sojuszu, który zrzesza obecnie 29 państw.

Były norweski premier przypomniał o "świętej obietnicy" założycieli NATO: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", jednym z artykułów umowy, który prezydent Trump czasami kwestionuje.

"Przezwyciężaliśmy różnice w przeszłości i musimy przezwyciężać je w przyszłości”, powiedział.

 

'Najbardziej udany sojusz w historii”

"Dobrze mieć przyjaciół", podkreślił Stoltenberg .

Wymieniając wśród „bezprecedensowych wyzwań” Sojuszu Rosję, ponownie wezwał Moskwę do przestrzegania porozumienia w sprawie eliminacji broni jądrowej średniego zasięgu- INF, podpisanego ze Stanami Zjednoczonymi w 1987 roku.

Na początku lutego, USA zadeklarowały wyjście z porozumienia w przeciągu 6 miesięcy, winiąc Moskwę za jego dotychczasowe nieprzestrzeganie.

Rosyjski prezydent Władymir Putin zawiesił udział Rosji w Sojuszu, a wszelkie rozmowy dotyczące tego tematu zabrnęły w ślepą uliczkę.

"Rosja łamie postanowienia traktatu INF", powiedział Stoltenberg ostrzegając, że „czas płynie”.

"NATO nie zamierza rozmieszczać swoich rakiet w Europie”, oświadczył.

"Ale, zawsze będzie podejmować niezbędne kroki w kierunku wiarygodnego i skutecznego środka odstraszającego”.

Stoltenberg uznał NATO za "najbardziej udany sojusz w historii” i z zadowoleniem przyjął wezwanie prezydenta Trumpa do zwiększenia wydatków na obronę.

"To wezwanie jest bardzo istotne i powinno wzmocnić NATO", powiedział.

 

Budżet na poziomie 100 mld dolarów

Sekretarz generalny przedstawił dane dotyczące niedawnego zwiększenia przez kraje europejskie i Kanadę wydatków na obronność o 41 mld dolarów i powiedział, że do końca 2020 roku ta kwota wzrośnie do 100 mld.

"NATO jest silne, ale żeby takim pozostało musi być uczciwe".

Stoltenberg przemawiał w Kongresie parę godzin przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów w Waszyngtonie, z okazji 70 rocznicy zawiązania Sojuszu.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.