Parlament portugalski zaprasza młodą aktywistkę Gretę Thunberg do debaty o zmianach klimatycznych

‘’Nazywam się Greta Thunberg, mam 16 lat, pochodzę ze Szwecji i chcę, żeby wszyscy wpadli w panikę’’, tymi słowami Greta Thunberg rozpoczęła swoją przemowę w Parlamencie Europejskim podczas specjalnej sesji poświęconej problemom związanym ze zmianami klimatycznymi.

Greta jest szesnastoletnią aktywistką ze Szwecji, która podróżuje po świecie, chcąc zwrócić uwagę liderów partii politycznych na wymiar problemu zmian klimatycznych i przekonać ich o konieczności podjęcia działań w tym celu. Propagując walkę przeciwko zmianom klimatycznym, nastolatka stała się przedstawicielem młodych ludzi (i nie tylko) na całym świecie.

‘’ Za niecałe 12 lat nie będziemy mogli cofnąć naszych błędów. Musimy wprowadzić bezprecedensowe zmiany we wszystkich aspektach życia społecznego, takie jak redukcja emisji CO2 przynajmniej o 50%’’, przyznała Greta Thunberg podczas corocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwecji.

Obecnie również Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska w Portugalii potwierdziła jednogłośnie propozycję zaproszenia młodej aktywistki do debaty podczas Zgromadzenia Republiki Portugalskiej. Według przewodniczącego komisji, Pedro Soaresa, jej obecność może zachęcić młodych ludzi do zaangażowania się w kwestie ochrony środowiska oraz ukazać znaczenie i pilny charakter walki ze zmianami klimatycznymi.

‘’To będzie dla niej świetna okazja aby opowiedzieć o swojej książce No One is Too Small to Make a Difference, która wkrótce zostanie wydana. Pedro Soares, poseł portugalskiej partii lewicowej Bloco de Esquerda potwierdził, że to przewodniczący Zgromadzenia Republiki Portugalskiej, Eduardo Ferro Rodrigues, zadecyduje w jakiej formie młoda aktywistka zwróci się do posłów portugalskich, czy to w ramach podjęcia interwencji czy też w formie konferencji.

Nowa książka Grety Thunberg zostanie wydana 6 czerwca i będzie kosztować około 3,5 euro. Będzie ona zbiorem 11 przemówień napisanych przez młodą aktywistkę, które dotąd przedstawiła już w parlamentach w różnych częściach świata.

‘’W czasach gdy głównym tematem jest dekarbonizacja gospodarki, kiedy przewiduje się, że produkcja energii wytwarzanej przy pomocy węgla zakończy się w 2030 roku i kiedy poziom produkcji energii fotowoltaicznej w Portugalii jest bardzo niski’’ obecność tej młodej aktywistki może ukazać jak pilna jest walka ze zmianami klimatycznymi, stwierdził Pedro Soares, jak podaje Agência Lusa, portugalska agencja prasowa.

Autor: 
Lidia Siewak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.