Tajwan jako pierwszy w Azji legalizuje małżeństwa jednopłciowe

Po dwóch latach oczekiwania, 17 maja parlament Tajwanu zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

W 2017 najwyższy sąd konstytucyjny wyspy uznał nieprzyznanie parom jednopłciowym praw małżeńskich za niezgodne z konstytucją. 24 maja 2019 wyznaczono na ostateczny termin, do którego Tajwan miał wprowadzić równość małżeńską.

Pomimo tej przełomowej decyzji, konserwatywne grupy na Tajwanie kontynuowały walkę przeciwko małżeństwom homoseksualnym przez ostatnie dwa lata, zabezpieczając w listopadzie referendum, w którym wyborcy sprzeciwiali się zmianie sformułowania w tajwańskim kodeksie cywilnym dotyczącym małżeństwa między „mężczyzną i kobietą”.

W piątek parlament Tajwanu debatował nad trzema ustawami, w tym dwoma, które zostały przedłożone przez konserwatywnych prawodawców i nie odnosiły się do małżeństw osób tej samej płci, ale do „związków rodzinnych tej samej płci” lub „związków osób tej samej płci”, jednocześnie ograniczając wiele istotnych praw. Jednakże rządowa wersja projektu ustawy, napisana przez Demokratyczną Partię Postępową, zawierająca słowo „małżeństwo” i zapewniająca ograniczone prawa do adopcji, była tą, która ostatecznie została przegłosowana.

Autor: 
Aleksandra Piasecka
Źródło: 

Shanghaiist.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.