WYBORY 2019: Zarejestrowano już 23 komitety wyborcze. SLD jednak poza „lewicową koalicją”?

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Stan listy komitetów wyborczych na dzień 14 sierpnia wskazuje 23 zarejestrowane podmioty. Partia Czarzastego zarejestrowała się w PKW, jednak z KW Lewica pozostał KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W środę lista zarejestrowanych komitetów wyborczych powiększyła się o 4 środowiska, które wcześniej wezwano do usunięcia wad w swoich zgłoszeniach. To KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (chcący pierwotnie startować pod szyldem KW Lewica), KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, KW Alternatywa Społeczna oraz KW Narodowego Odrodzenia Polski (mający zamiar zgłosić wyłącznie kandydatów na senatorów).

Przypominamy, że wcześniej zostało wpisanych na listę już 19 komitetów. 14 z nich reprezentują partie polityczne, czyli KW PiS, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Odpowiedzialność, KW Zgoda, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, KW II Rzeczpospolita Polska, KW Normalny Kraj, KW PSL, KW Prawica, KW Samoobrona, KW Unia Polityki Realnej, KW Związku Słowiańskiego, KW Wolni i Solidarni oraz KW Ślonzoki Razem (którzy wystawią kandydatów tylko do senatu).

Na razie na liście znajduje się jeden koalicyjny komitet i jest to KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI oraz 4 komitety wyborców: KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, KWW Bezpartyjni Polacy, KWW Mniejszość Niemiecka oraz KWW Rafała Komarewicza.

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej wystartuje osobno?

Komitet, który chciała założyć partia Czarzastego miał pierwotnie nosić nazwę KW Lewica. PKW jednak odmówiła rejestracji wskazując za powód, że nazwa komitetu wyborczego zakładanego przez partię polityczną musi mieć taką nazwę jak skrót lub nazwa ugrupowania (z ewidencji partii). W Komitecie Wyborczym Lewica miały znaleźć się także partia Wiosna oraz Razem.

W tej sprawie głos zabrał Robert Biedroń, który powiedział, że wraz z ugrupowaniem podjął „decyzję o starcie w formule komitetu wyborczego na fundamencie Sojuszu Lewicy Demokratycznej” i że tego będą się nadal trzyma

. Zatem wszystko wskazuje na to, że mimo problemów z nazwą komitetu, trzy lewicowe partie stworzą wspólne listy.

- To drużyna, która przywróci lewicy należne miejsce na scenie politycznej i przyczyni się do odebrania PiS-owi władzy - wraz z resztą opozycji demokratycznej. Jest to możliwe i wierzę, że Polki i Polacy tak właśnie zadecydują 13 października - dodał szef Wiosny.

Biedroń zapowiedział także „wielką konwencję Lewicy”, która ma się odbyć 24 sierpnia w Warszawie. Ma tam zostać przedstawiony szczegółowy program koalicji.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.