Jak zmieniła się ochrona dzieci w Polsce po emisji filmów braci Sekielskich?

Jak zmieniła się ochrona dzieci w Polsce po emisji filmów braci Sekielskich?

Pedofilia w Kościele była gorącym tematem ubiegłego roku. Czy filmy braci Sekielskich zmobilizowały państwo i Kościół do walki z pedofilią? Czy ochrona prawna dzieci w Polsce została zwiększona?

Ustawa do kosza

Pojawienie się filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wywołało burzę w mediach i polskich domach. Dokument ukazywał proces postępowania Kościoła w sprawie zgłoszonych przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Przypadki pedofilii wśród księży były zatajane, a ofiary mimo mijających lat, nie doczekały się ukarania sprawców. Film tym samym obnażył nie tylko karygodne postępowanie Kościoła, ale i bezradność państwa. Dokument cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczą 24 miliony odsłon na Youtube. Czy tak duże zainteresowanie tematem pedofilii przełożyło się na działanie polskiego rządu? Czy cokolwiek zmieniło się w polskim prawie karnym?

Sprawa była zbyt kontrowersyjna, żeby rząd mógł udać, że pedofilia w Kościele jest mało istotnym problemem. Z tego powodu szybko napisano ustawę zaostrzającą kary za pedofilię. Główne zmiany w Kodeksie Karnym obejmowały:

  • podniesienie prawnokarnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat
  • podwyższenie kary za czyny pedofilskie. Kara dla gwałciciela dziecka od 5 do 30 lat pozbawienia wolności. Podniesienie kary za seksualne wykorzystanie dzieci do przedziału od 2 do 15 lat.
  • wymierzenie kary dożywocia, gdy następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka
  • brak możliwości przedterminowego zwolnienia dla sprawców brutalnych zbrodni pedofilskich.

Ustawa została przegłosowana w sejmie niemal jednogłośnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawie 200 posłów nie przyszło na głosowanie. Była to forma sprzeciwu opozycji, która twierdziła, że ustawa podwyższająca kary za pedofilię nie rozwiąże problemu zatajania pedofilii w Kościele. Ustawa pomyślnie przeszła drogę przez senat, a pierwszą przeszkodę napotkała na biurku Andrzeja Dudy, który stwierdził, że ustawa może być niezgodna z Konstytucją. Prezydent nie podpisał noweli Kodeksu Karnego ani jej nie zawetował, skierował ją natomiast do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że ustawa nie może wejść w życie. Jednym z powodów było podniesienie kary dla gwałcicieli osób nieletnich do 30 lat, a Kodeks Karny takiej kary nie przewiduje. Można było napisać nową ustawę, która przewidywałaby za tę zbrodnię karę dożywotniego więzienia, jednak tego nie zrobiono. Od tego momentu nie wszczęto prac nad żadną ustawą, która miałaby zapewnić dzieciom lepszą ochronę przed pedofilią.

Grunt to odwrócić uwagę

Ustawa, która nigdy nie weszła w życie okazała się wystarczająca, żeby uspokoić dziennikarzy i społeczeństwo. Bracia Sekielscy rok później wstawili na kanał Youtube kolejny dokument pt.: „Zabawa w chowanego”, który ma obecnie 3 razy mniej wyświetleń niż film „Tylko nie mów nikomu”. Może to być dowodem na to, że temat faktycznie ucichł.

Odpowiedzią na dokument „Zabawa w chowanego” miał być materiał „Nic się nie stało” autorstwa Sylwestra Latkowskiego. Choć oficjalnym celem filmu było ukazanie problemu pedofilii wśród celebrytów, to nie brakuje głosów, że jego pojawienie się miało odciągnąć uwagę od wciąż nierozwiązanego problemu pedofilii w Kościele. Tezę tę potwierdza czas jego pojawienia się w telewizji. Był on emitowany tego samego dnia i o podobnej godzinie co film braci Sekielskich. Dokument zdawał się być tworzony naprędce, a fakty pojawiały się na przemian z domniemaniami. Wizerunki pedofili zestawiono ze zdjęciami celebrytów, czego skutkiem są masowe pozwy sądowe przeciw Latkowskiemu.

Po raz kolejny zamiast poszukać realnych rozwiązań problemu, jedyne zabiegi jakie zostały wykonane to odwrócenie uwagi. Dziś znowu temat ucichł, a w tej sprawie nie zmieniło się kompletnie nic. Nawet w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym na próżno szukać księży. Rząd jak dotąd nie podjął żadnych efektywnych działań w walce z pedofilią. Iskierką nadziei jest pojawienie się vademecum postępowania w przypadku zgłoszenia przestępstw pedofilii w Kościele, opracowane przez Kongregację Nauki Wiary. Czy będzie to rozwiązaniem ciągnącego się latami za Kościołem problemu? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne za kilka lat.

Autor: 
Julita Madziara
Źródło: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.