Mężczyzna, który zabił górskiego goryla Rafikiego, skazany na więzienie

Na świecie żyje zaledwie około 1000 górskich goryli. Mężczyzna, który zabił jednego z najbardziej znanych członków gatunku, Rafikiego, został skazany na 11 lat więzienia.

Gdy poprzedni korespondenci NRK z Afryki, Christina Præsttun i Sverre Tom-Radøy odwiedzili Park Narodowy Bwindi w Ugandzie w 2018 r., znaleźli się w bliskim kontakcie z grupą górskich goryli. Przywódca stada goryli, którego spotkali, nazywał się „Rafiki”, co oznacza „przyjaciel” w języku suahili. Goryl przykuł uwagę Præsttun swoimi ogromnymi szarymi plecami i zmartwionym wyrazem twarzy, „niebiesko-czarna twarz pośród oceanu chlorofilu”.

- Wyciąga owłosioną dłoń z pięcioma falcami po liście bambusa, ocenia je, elegancko wkłada do ust, drapie się nieco za uchem i wydaje się zupełnie nie przejmować ośmioma gapiącymi się na niego turystami – napisała Præsttun o Rafikim.

Myśliwy

1. czerwca zgłoszono zaginięcie Rafikiego. Ciało znalezione dzień później miało duże rany kłute na brzuchu. Przywódca stada, liczącego 17 goryli, miał 25 lat. Kilka dni później aresztowano mężczyznę, nazywającego się Felix Byamukama. Razem z trzema innymi osobami był na polowaniu na dziki w Parku Narodowym. Twierdził, że Rafiki go zaatakował. Uzrbrojony we włócznię Byamukuma zabił goryla Rafikiego, jak twierdzi - w akcie samoobrony.

Obecnie został skazany na 11 lat więzienia, ale trzej pozostali, którzy również byli na miejscu, oczekują na swój proces – donosi ugandyjska gazeta „The Observer”.

Sprawiedliwość

- Ulżyło nam, gdy Rafikiemu oddano sprawiedliwość – mówi Sam Mwandha, dyrektor w Uganda Wildlife Authority, i kontynuuje – To powinien być przykład dla tych, którzy zabijają dzikie zwierzęta. Gdy ktoś tak czyni, tracimy my wszyscy. Proszę wszystkich o wpieranie naszych wysiłków w ochronę zwierząt.

Ale 11 lat to znacznie mniej niż wielu oczekiwało. Jeśli proces odbywałby się w wyspecjalizowanym sądzie, mężczyzna mógł być skazany na dożywocie.

Górskie goryle są bardzo ważne dla ugandyjskich władz, które dobrze zarabiają na turystach, chcących zobaczyć zwierzęta. Uganda została nazwana najbezpieczniejszym krajem dla turystów na kontynencie. 

Zagrożone wyginięciem

Uganda jest bezpieczna dla turystów, ale niekoniecznie bezpieczna dla samych goryli. W liście korenspondencyjnym Præsttun opisuje skomplikowane relacje pomiędzy ludźmi i gorylami. Z jednej strony wiele osób żyje z turystyki, która napędzają goryle. Z drugiej strony rosnąca liczba ludności potrzebuje coraz więcej terenów. 

„Z lotu ptaka Nieprzenikniony Las Bwindi, gdzie znajdują się goryle, wygląda jak małe zielone płuco wśród krajobrazu zdominowanego przez rolnictwo. I to właśnie ta walka o miejsce jest zagrożeniem dla goryli górskich” napisała Præsttun w 2018 r.

Od 1970 do 2018 roku liczba goryli górskich wzrosła od niewielkich 200 do ponad 1000. Ale równowaga jest krucha, a gatunek nadal należy do zagrożonych wyginięciem.

Autor: 
Autor: Philippe Bédos Ulvin Tłum. Katarzyna Kapica
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 19 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.