Stan wyjątkowy u naszych sąsiadów

Od dziś na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy. 5 października te same kroki podejmą Czesi. Liczba zachorowań na koronawirusa stale rośnie. Końca pandemii nie widać.

Koronawirus na Słowacji

Jak dotąd u naszych południowych sąsiadów odnotowano ponad 11 tysięcy zakażeń koronawirusa. W ciągu trzech ostatnich dób, dzienny przyrost liczby zakażeń wzrósł ponad trzykrotnie. W celu ograniczenia dalszego rozwoju pandemii, słowacki rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Z założenia ma on trwać 45 dni, ale może się on przedłużyć do trzech miesięcy. Wprowadzenie stanu wyjątkowego oznacza, że państwo może wprowadzać ograniczenia podstawowych praw i wolności obywatelskich. Premier już zapowiedział rekompensaty dla firm.

Koronawirus w Czechach

Podobną politykę w walce z koronawirusem prowadzą Czesi. Ponad 70 tysięcy osób zachorowało tam na koronawirusa. 30 września odnotowano prawie trzy tysiące nowych zakażeń. Na wniosek ministra zdrowia, od 5 października przez 30 dni w Czechach będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Restrykcje będą dotyczyły m.in. zakazu organizowania imprez śpiewanych, ograniczenia osób przebywających razem w zamkniętych pomieszczeniach do 10 osób, a na wolnym powietrzu do 20 (poza pewnymi wyjątkami). Powzięte kroki mają odciążyć służbę zdrowia.

Koronawirus w Niemczech

Łączna liczba stwierdzonych zachorowań na koronawirusa w Niemczech zbliża się do 300 tysięcy. Nasi zachodni sąsiedzi najbardziej zostali dotknięci pandemią w marcu i kwietniu, kiedy dzienna liczba nowych przypadków wynosiła kilka tysięcy. Od maja liczba zachorowań utrzymywała się na podobnym poziomie. Od września krzywa zakażeń pnie się w górę. W Niemczech obowiązuje nakaz podawania swoich danych w barach i pubach, celem łatwiejszego odnalezienia osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Spotyka się to z oporem części społeczeństwa, ale póki co odzew ze strony państwa to wprowadzenie kary grzywny w przypadku podania fałszywych danych.

Polska na tle sąsiadów

Najprawdopodobniej w tym tygodniu Polska przekroczy próg 100 tysięcy zakażeń. 1 października został pobity niechlubny rekord dziennego wzrostu zachorowań. 1967 pozytywnych testów w ciągu doby to najwyższy wynik od początku pandemii koronawirusa. A jak Polska prezentuje się na tle statystyk naszych sąsiadów?

W Polsce robi się 88 076 testów na milion osób. Pod tym względem wypadamy lepiej tylko od Słowacji i Ukrainy. Dla porównania najwięcej testów na milion osób przypada w Rosji – 315 176, na Litwie – 285 714 i w Niemczech – 202 731. Najniższy odsetek zgonów na koronawirusa mają Słowacja i Czechy. Liczba zgonów w stosunku do liczby osób zakażonych jest w Polsce wyższa niż u sąsiadów. Odsetek zgonów wyższy od nas mają tylko Niemcy.

Autor: 
Julita Madziara

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
17 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.