Arnold Schwarzenegger porównuje Kapitol Stanów Zjednoczonych do nazistów

Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger porównał tłum, który zaatakował Kapitol do nazistów i nazwał prezydenta Donalda Trumpa nieudanym przywódcą, który "zostanie zapisany na kartach historii jako najgorszy prezydent w dziejach".

Republikanin powiedział w nagraniu video, które opublikował w niedzielę na portalach społecznościowych, że "Środa była Nocą Kryształową tutaj, w Stanach Zjednoczonych". W 1938 naziści w Niemczech i Austrii zdewastowali żydowskie domy, szkoły i firmy podczas ataku, który stał się znany jako Kristallnacht lub "noc kryształowa".

"Stłuczone było szkło w oknach Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Ale motłoch nie tylko wybił okna Kapitolu, ale także roztrzaskał idee, które uznaliśmy za oczywiste i ich nie docenialiśmy" - powiedział. " Zdeptali zasady, na których opierał się nasz kraj."

Schwarzenegger, który urodził się w Austrii, porównywał the Proud Boys - skrajnie prawicową amerykańską grupę ekstremistyczną - do nazistów. Niektórzy przywódcy Proud Boys zostali aresztowani w stolicy kraju, przed i po środowych zamieszkach.

"Prezydent Trump starał się obalić wyniki wyborów - i to uczciwych wyborów", powiedział Schwarzenegger w filmie. "Dążył do zamachu stanu, wprowadzając ludzi w błąd kłamstwami."

Schwarzenegger nazwał Trumpa nieudanym przywódcą i powiedział, że widzi pocieszenie w tym, że prezydentura Trumpa zbliża się do końca i "wkrótce będzie nieistotna jak stary tweet".

Wezwał do jedności narodowej i ślubował swoje poparcie dla prezydenta elekta Joego Bidena po tym, jak tłum lojalny wobec Trumpa włamał się do stolicy USA, powodując czasowe zawieszenie liczenia głosów w wyborach. Członkowie Kongresu powrócili później i potwierdzili wyniki.

Zginęło pięć osób, w tym stołeczny policjant. Aresztowano wielu buntowników, a wielu innych jest nadal poszukiwanych po tym bezczelnym ataku.

"A ci, którzy myślą, że mogą obalić konstytucję Stanów Zjednoczonych, niech wiedzą jedno": "Nigdy nie wygracie", powiedział Schwarzenegger.

Podczas nagrania, które trwa ponad siedem i pół minuty, Schwarzenegger porównał amerykańską demokrację do miecza, którym wymachiwał w swojej wczesnej roli "Conana Barbarzyńcy", który, jak powiedział, rośnie w siłę tylko wtedy, gdy jest hartowany.

Schwarzenegger, najbardziej znany ze swojej filmowej roli Terminatora, został w 2003 roku wybrany na gubernatora Kalifornii podczas specjalnych wyborów odwołujących (ang. recall election; recall – prawo obywateli do odwoływania urzędników pochodzących z wyborów powszechnych). Później został wybrany na pełną kadencję.

"Wierzę, że mimo że jesteśmy wstrząśnięci wydarzeniami ostatnich dni, wyjdziemy z tego silniejsi, ponieważ teraz rozumiemy, co można stracić" - powiedział, dodając, że ci, którzy stoją za środowymi zamieszkami - i ci, którzy je wzniecili - zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

 

Autor: 
Bobby Caina Calvan, Tłum. Magdalena Nowicka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.