Wybory w Portugalii: ponownie wybrany prezydent Marcelo Rebelo de Sousa

Centroprawicowy prezydent Portugalii, MarceloRebelo de Sousa, został ponownie wybrany. W niedzielę w wyborach, w których odnotowano rekordową liczbę głosów wstrzymujących się. Rebelo de Sousa zapewnił sobie 60,70 procent głosów, z łatwością pokonując 51-procentowy próg.

Ana Gomes z rządzącej Partii Socjalistycznej zajęła drugie miejsce z 12,97 proc., Tylko o jeden punkt procentowy wyższą niż kandydat skrajnie prawicowej populistycznej partii Chega, André Ventura. Uważa się, że rekordowo niska frekwencja na poziomie 39,49% wynika z omijania urn wyborczych z obawy przed koronawirusem. Według danych przeprowadzonych przez Johns Hopkins University, Portugalia ma obecnie najgorszy na świecie wskaźnik codziennych infekcji i zgonów na 100 000 osób.

Premier Antonio Costa z Partii Socjalistycznej „gorąco” pogratulował Rebelo de Sousie zwycięstwa i „życzył mu wszystkiego najlepszego” za ostatnią pięcioletnią kadencję. Rebelo de Sousa był na prowadzeniu podczas sondaży w okresie poprzedzającym wybory. 72-letni profesor prawa i osobowość telewizyjny  jest znany Portugalczykom ze swojego spokojnego stylu i uzyskał aprobatę na poziomie 60%. Jest także byłym przywódcą centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej i blisko współpracował z socjalistycznymi rządami centrolewicowej mniejszości, aby pomóc w walce z pandemią. Rola prezydenta i głowy państwa Portugalii nie ma władzy ustawodawczej, ale może zawetować ustawodawstwo. Prezydent może również rozwiązywać zgromadzenia ustawodawcze i udzielać ułaskawień. W niedzielę władze portugalskie zniosły ograniczenia w przemieszczaniu się, aby zachęcić ludzi do głosowania. Premier António Costa również napisał na Twitterze, że „bezprecedensowe planowanie” zostało przeprowadzone, aby głosowanie było bezpieczne.

Zwiększono liczbę lokali wyborczych, aby umożliwić 10,8 milionom zarejestrowanych wyborców oddanie głosu, a także poproszono o przyniesienie własnych długopisów i środków dezynfekujących. Przez cały czas nosili maski i obserwowano dystans społeczny.

Portugalia zgłosiła w sobotę ponad 15 300 przypadków COVID-19 - rekordowy dzienny rekord. Zginęło również 270 osób.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.